۱ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۲۶
کد خبرنگار: 2254
کد خبر: 84193065
۰ نفر

برچسب‌ها

صربستان به دنبال شکایت از ناتو

بلگراد-ایرنا- تیم حقوقی صربستان در حال تکمیل پرونده ای برای شکایت بر علیه پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به دلیل استفاده این سازمان از سلاح های حاوی اورانیوم ضعیف شده در دهه نود میلادیی و در جنگ داخل یوگسلاوی سابق است.

به گزارش ایرنا از رسانه های خبری صربستان، «سرجان آلکسیچ» وکیل دادگستری صربستان در رابطه با پرونده شکایت علیه ناتو گفت که اولین شکایات و دادخواست بر علیه اعضای پیمان ناتو به دلیل استفاده از سلاح‌های حاوی اورانیوم ضعیف شده (در زمان بمباران‌های صربستان طی سال ۱۹۹۹) در حال اقدام است.

وی تاکید کرد که همراه با این دادخواست اسناد و مدارک پزشکی دال بر استفاده از اورانیوم ضعیف شده نیز به پیوست ارائه خواهد شد.

به گفته وی؛ تا پایان ژانویه امسال(بهمن) چندین شکایت بر علیه اعضای سازمان ناتو ارائه می‌شود و در آینده نیز پرونده های قضایی بیشتری تشکیل خواهد شد.  پنج شهروند صربستان قرار است امروز (چهارشنبه یک بهمین ۹۹) از ناتو شکایت کنند و انتظار می رود تعداد پرونده های قضایی روز به روز افزایش یابد.

آلکسیچ با اشاره به اینکه تمامی این روند ممکن است یک یا دو سال طول بکشد و ما در صورت لزوم آماده رفتن به استراسبورگ هستیم،  افزود که میزان جبران خسارت در دادگاه مشخص می شود، اما معتقدیم که حداقل ۱۰۰ هزار یورو است.

تیم حقوقی صربستان که در این زمینه فعالیت دارد همچنین شامل وکیل ایتالیایی «آنجلو فیوره تارتالجا» است که در ده ها پرونده قضایی علیه ناتو پیروز شد.

این وکیل ایتالیایی در مدت بیست سال گذشته در تلاش برای اثبات کردن این است که گلوله های ناتو مستقیماً باعث بیماری های جمعی سربازان ایتالیایی که در کوزوو اقامت داشتند، شده است.  

در جریان بمباران‌های ناتو طی سال ۱۹۹۹ حدود ۲۵۰۰ نفر جان خود را از دست دادند و تعداد زیادی به دلیل آلودگی ناشی از اورانیوم ضعیف شده مبتلا به بیماری سرطان شده‌اند.

در حملات هوایی ناتو علیه یوگسلاوی سابق و صربستان که در ۲۴ مارس سال ۱۹۹۹ انجام شد، ۷۹ روز ادامه داشت و در آن ۱۹ کشور عضو ناتو شرکت داشتند.

بنابر آمارهای اعلام شده از سوی نهادهای مختلف در صربستان، در حملات ناتو حداقل ۲ هزار و ۵۰۰ نفر کشته و بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر مجروح شدند.

در عملیات هوایی ناتو علاوه بر صدمات جانی، حدود ۲ هزار و ۵۰۰ خانه مسکونی، ۱۴ فرودگاه، ۱۹ بیمارستان، ۲۰ درمانگاه، ۱۸ مهد کودک، ۶۹ مدرسه، ۱۷۶ مکان فرهنگی و تاریخی و ۴۴ پل ویران شد.

ناتو ۲ هزار و ۳۰۰ حمله هوایی علیه ۹۹۵ هدف در سراسر این کشور انجام داد و در این مدت یک هزار و ۱۵۰ هواپیمای جنگی ۴۲۰ هزار موشک و بمب به وزن نزدیک به ۲۲ هزار تن را بر نقاط مختلف یوگسلاوی سابق فرو ریختند.

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha