وزیر دفاع دولت بایدن: تعلیق همکاری با پاکستان برای آمریکا تبعات دارد

اسلام‌آباد - ایرنا - «لوید آستین» که «جو بایدن» رئیس جمهوری منتخب آمریکا او را به عنوان وزیر دفاع معرفی کرده است، با اشاره به آنچه که وی اقدامات ناقص اسلام‌آباد علیه گروه‌های ستیزه جوی تحت پیگرد واشنگتن دانست، گفت: تعلیق همکاری‌های امنیتی آمریکا با پاکستان پیامدهای منفی درپی خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستانی روز چهارشنبه این اظهارات را به نقل از ژنرال لوید آستین طی جلسه پرسش و پاسخ وی در نشست استماعی و بررسی صلاحیت گزینه‌های پیشنهادی دولت آینده آمریکا در کمیته نیروهای مسلح سنای این کشور، عنوان کردند.

وی با قدردانی از آنچه که نقش پاکستان در روند صلح منطقه‌ای دانست، همزمان عملکرد اسلام‌آباد علیه گروه‌های ستیزه جو لشکر طیبه و جیش محمد، سازمان‌های غیرقانونی که تحت پیگرد آمریکا و هند شریک راهبردی واشنگتن در جنوب آسیا هستند را ناقص توصیف کرد.

ژنرال آستین که در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۵ به عنوان فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا سفرهایی نیز به پاکستان داشت، هشدار داد که تعلیق کمک‌های امنیتی آمریکا ممکن است تبعات منفی بر همکاری پاکستان، روند صلح افغانستان و یا تشدید تنش‌ها در شبه قاره داشته باشد.

وی از پاکستان به عنوان شریک اساسی آمریکا در روند صلح افغانستان یاد کرد و افزود: در صورت تایید صلاحیت خود، از رویکرد منطقه‌ای و اهمیت همسایگی پاکستان حمایت کرده و در عین حال برای صلح افغانستان در برابر عناصر خرابکار فعال خواهم بود.

وزیر دفاع ۶۷ ساله دولت بایدن اظهار داشت: پاکستان گام‌هایی را علیه گروه‌های افراطی مانند لشکر طیبه و جیش محمد برداشته است، اگرچه این پیشرفت ناقص می‌باشد.

براساس این گزارش، آمریکا و هند، گروه جماعت الدعوه زیر شاخه "لشکر طیبه" را به طراحی حملات مرگبار بمبئی در نوامبر ۲۰۰۸ متهم کرده‌اند. واشنگتن همچنین از مواضع دهلی نو علیه گروه غیرقانونی جیش محمد که در پاکستان مستقر است، حمایت می‌کند.
در حملات روز ششم آذر ۱۳۸۷ در شهر بمبئی هند که سه روز به طول انجامید، افراد مسلح در چندین نقطه حساس شهر از جمله مراکز تجاری، ایستگاه‌های خط آهن و هتل‌های بزرگ، اقدام به تیراندازی و بمب‌گذاری کردند. در این عملیات ۱۶۰ نفر از جمله چند تبعه خارجی و همچنین آمریکایی کشته شدند. 

آستین در صورت انتصاب اولین وزیر دفاع سیاهپوست آمریکا خواهد بود. این کشور قبلاً وزیر خارجه سیاهپوست داشته است اما این اولین مورد درخصوص وزیر دفاع خواهد بود. او پیش‌تر معاون رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده و فرمانده ستاد کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقهٔ خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی بود. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha