واکنش عمار حکیم به تعویق انتخابات عراق

بغداد – ایرنا- رئیس ائتلاف «عراقیون» عراق امروز (چهارشنبه) به تعویق انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور به ماه اکتبر آینده واکنش نشان داد.

به گزارش شبکه الفرات عراق، «سید عمار حکیم» رئیس ائتلاف عراقیون در سخنانی در شهر بصره در واکنش به تغییر زمان انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق گفت: ما به کمیسیون انتخابات درباره تکرار تعویق یا به تاخیر افتادن انتخابات از زمان مقرر خود در ماه اکتبر هشدار می دهیم.
وی گفت: امیدوار بودیم که دولت به زمان مقرر انتخابات زودهنگام در ششم ژوئن پایبند می ماند

 دولت عراق در جلسه روز سه شنبه خود به ریاست «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر این کشور با حضور اعضای کمیسیون عالی انتخابات عراق، تعیین روز دهم اکتبر آینده (۱۸ مهرماه) به عنوان زمان برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور را تصویب کرد.
پیش از این نخست وزیر عراق روز ششم ژوئن آینده (۱۶ خرداد ماه) را به عنوان روز برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی این کشور تعیین کرده بود.
رایزنی‌ها و گام‌های احزاب و جریان‌های سیاسی مختلف عراق و تغییر آرایش نیروهای سیاسی از  نزدیک به سه ماه پیش برای ورود به این انتخابات آغاز شده است.
«آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد روز شنبه اعلام کرد که «اینگبرگ‌ سولرون گشلادوتیر» از ایسلند را به عنوان نماینده جدید در امور سیاسی و انتخاباتی هیات این سازمان در عراق تعیین کرده است.
موضوع تعویق زمان برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق با واکنش های متفاوتی در بین جریان های سیاسی این کشور روبرو شده است.
پیش از این، مقتدا صدر رهبر جریان صدر بعد از اعلام رسمی تعویق انتخابات زودهنگام پارلمانی عراق به دهم اکتبر آینده (۱۸ مهرماه) در توییتی نوشت که دیگر اجازه نخواهد داد که انتخابات دوباره به تعویق بیفتند.
وی از همگان خواست تا با برخورداری از روحیه ای ملی برای برگزاری موفق و تکمیل این فرایند به بهترین وجه ممکن و نیز توقف تنش ها و مشاجره ها تلاش کنند.
رهبر جریان صدر همچنین درخصوص "بازی و توطئه های" کسانی که آنها را "عناصر مفسد" خواند، هشدار داد و گفت که "باید مراقب بازی و توطئه مفسدان خواه درخصوص قانون انتخابات یا دخالت در کار کمیسیون انتخابات یا هر مسئله دیگری به زیان ملت بود".
ائتلاف الفتح و ائتلاف دولت قانون دیگر جریان های سیاسی عراقی بودند که یک روز قبل از اعلام رسمی تعویق انتخابات، به پیشنهاد کمیسیون انتخابات برای تعویق آن واکنش نشان دادند.
ائتلاف الفتح به ریاست «هادی العامری» "نارضایتی شدید" خود را از پیشنهاد کمیسیون عالی انتخابات برای تعویق انتخابات زودهنگام اعلام و تاکید کرده بود: این اقدام با تمام توافق های انجام شده قبلی مبنی بر برگزاری انتخابات حداکثر یک سال بعد از تشکیل دولت (کنونی) در تضاد است.
این ائتلاف افزوده بود: نگران هستیم که این تاخیر در زمان برگزاری انتخابات باعث شود که انتخابات تا سال ۲۰۲۲ میلادی به تاخیر بیافتد، لذا ما درخصوص ضرورت برگزاری انتخابات زودهنگام در موعد جدید آن مصمم هستیم و هرگونه به تاخیر افتادن مجدد آن را نمی‌پذیریم. 
در بخش دیگری از این بیانیه آمده بود: ما دولت و کمیسیون عالی انتخابات را ترغیب می کنیم که با جدیت بیشتر تلاش کرده و صدور کارت ‌های بیومتریک را برای تضمین سلامت و شفافیت انتخابات تکمیل کند و دولت بایستی به تعهدات عمل کرده و فضای مناسب را برای برگزاری انتخابات زودهنگام مهیا کند.
«کاطع الرکابی» از مسئولان ارشد ائتلاف دولت قانون عراق نیز گفته بود: این ائتلاف از مدتها پیش هشدار داد که کمیسیون انتخابات ممکن است نتواند به اجرای انتخابات زودهنگام پایبند باشد زیرا گفتیم که موضوع (تصویب) حوزه های متعدد انتخابیه به این معنا است که انتخابات زودهنگامی در کار نخواهد بود.
وی به صحبت های صریح اخیر «نوری المالکی» رئیس ائتلاف دولت قانون خطاب به رئیس کمیسیون انتخابات عراق در نشست اخیر سران سیاسی این کشور اشاره کرد و گفته بود: رئیس کمیسیون در پاسخ به این سوال که آیا قادر به برگزاری انتخابات در ششم ژوئن هستید، گفت که "بله.. اما".  المالکی کلام او را قطع کرد و گفت که "این همان مشکل است.. برای سران سیاسی روشن کنید که منظور شما از "اما" چیست؟" و درپی این امر بود که کمیسیون روز بعد پیشنهاد تعویق انتخابات به ماه اکتبر را داد.. کمیسیون تا الان یک برگه مربوط به انتخابات را چاپ نکرده است. این امر مدت زیادی طول می کشد. بیایید با مردم با صراحت صحبت کنیم. مسئله این نیست که دولت قانون یا تشکل های دیگر چه می خواهند. مسئله درخصوص میزان امکان موفقیت یا شکست کل فرایند انتخابات است.
دیگر جریان های سیاسی عراقی هنوز نسبت به پیشنهاد تعویق انتخابات پارلمانی واکنشی نشان نداده اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

سرخط اخبار جهان