هنرواره اذان ایرانی با محوریت مکتب اردبیل برگزار می‌شود

اردبیل - ایرنا - مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل از برگزاری هنرواره اذان ایرانی با محوریت مکتب اردبیل خبر داد.

به گزارش ایرنا، عبدالله بحرالعلومی روز چهارشنبه در این زمینه گفت: کارهای فاخر و ارزشمندی در عرصه فرهنگ و هنر و بزرگداشت مفاخر استان باید صورت گیرد که در این راستا هنرواره اذان ایرانی با محوریت مکتب اردبیل برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه فراخوان این هنرواره در حال طراحی است و به‌زودی رونمایی می‌شود، افزود: مرحوم رحیم موذن‌زاده اردبیلی و خاندانش در عرصه اذان نقش تاثیرگذاری داشتند و در واقع برند استان اردبیل است و با جرات می‌توان اذعان داشت که بسیاری از افراد در جای جای دنیا با این اذان به دین اسلام مشرف شدند.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اردبیل تاکید کرد: استان اردبیل ویژگی‌های خاصی دارد و هنرهای آیینی نیز در این خطه از جایگاه و پویایی ویژه و دیرینگی برخوردار است که بر این اساس باید در خصوص اهمیت و ارج نهادن به مفاخر استان احساس وظیفه داشته باشیم.

وی اضافه کرد: جای خالی کارهای علمی و مرکزهای پژوهشی در بحث هنرهای آئینی در استان اردبیل احساس می‌شود و ضرورت دارد در این زمینه اقدام‌های مناسبی صورت گیرد.

رحیم موذن‌ یکم مهر ۱۳۰۴ خورشیدی در اردبیل به ‌دنیا آمد، شهرتش را با اذانی در ۱۳۳۴ خورشیدی در رادیو ایران به‌دست آورد و در نهایت پنجم خرداد ۱۳۸۴ خورشیدی دارفانی را وداع گفت.

وی که به "بلال ایران" شهره شده بود، از برجسته‌ترین اذان‌گوهای ایران و جهان اسلام به شمار می‌آمد و اذان او در سال ۱۳۸۷ به عنوان اثر ملی معنوی شناخته شد.

پیش‌تر شیوه مداحی استاد سلیم موذن‌زاده هم به ثبت ملی رسیده بود.

همچنین خانه خاندان موذن‌زاده اردبیلی واقع در جنب مسجد تازه شهر اردبیل نیز که محل زندگی بویژه مرحوم رحیم و سلیم بود، سال گذشته با شماره ۳۲۵۴۴ در فهرست اثرهای تاریخی ملی به ثبت رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها