صادرات در مرز شیخ صله از سرگرفته شد

کرمانشاه- ایرنا- فرماندار ثلاث باباجانی با اشاره به کندی ایجاد شده در روند صادرات کالا به اقلیم کردستان عراق در مرز شیخ صله گفت: روند صادرات از صبح امروز (چهارشنبه) در مرز این شهرستان از سرگرفته شد.

یدالله شکری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهارداشت: روز گذشته به دلیل اختلاف بین صاحبان لیفتراک و بازرگانان عراقی روند صادرات کالا برای مدتی متوقف شد.

وی افزود: لیفتراک داران خواهان اعمال افزایش قیمت ها بودند و از طرفی نیز تجار عراقی به دلیل کاهش قیمت دینار در مقابل موضوع ایستادگی می کردند که براساس نشست شورای تامین قرار شد که فعلا افزایش قیمت ها اعمال نشود.

فرماندار ثلاث باباجانی افزود: برای برطرف کردن مشکل با کنسولگری ایران و مقام های اقلیم کردستان عراق نیز هماهنگی های لازم به عمل آمد.

شکری عنوان کرد: اکنون روند ورود و خروج کالا در مرز شیخ صله براساس روال قبلی در حال انجام است.

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه برنامه تکمیل زیرساخت های شیخ صله در دستور کار است، گفت: به زوی ۱۵ هکتار به منظور افزایش زیرساخت های این مرز به این پایانه  اضافه می شود.

فرماندار ثلاث باباجانی توضیح داد: اکنون ۱۴سکو تخلیه و بارگیری در مرز شیخ صله مشغول به فعالیت است که تعدادی از آنها در دست تعمیر قرار دارد.

شکری افزود: اداره کل راه و شهرسازی نیز اکنون در حال تامین زیرساخت های ترددی در این پایانه مرزی است که پس از تکمیل گام موثری در زمینه بهبود زیر ساخت های شیخ صله برداشته خواهد شد.

بازارچه مرزی شیخ صله نیز در سال ۱۳۷۵ فعالیت خود را آغاز کرد و از بازارچه های رسمی کشور می باشد که در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر تازه آباد مرکز شهرستان ثلاث باباجانی و جوار روستایی به همین نام در محوطه پلکانی شکل و در فضایی به مساحت بیش از چهار هکتار قرار دارد.

این بازارچه در صورت تعریض و بهبود جاده می تواند از فعالیت قابل توجهی در امر صادرات کالا برخوردار شود.

بازارچه شیخ صله با توجه به همسایگی با کشور به عنوان مرکزی برای مراوده اقتصادی در چند سال گذشته نقش مهمی در اقتصاد شهرستان ثلاث داشته است. این مرز تأثیر زیادی در رونق اقتصادی مردم شهرستان گذاشته است.

استان کرمانشاه با ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با ۲ بخش کُرد و عرب نشین کشور عراق و داشتن ۶ مرز رسمی و بازارچه فعال، سالانه حدود نیمی از کل صادرات کالاهای غیرنفتی کشورمان به عراق را به خود اختصاص می‌دهد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها