رئیس‌جمهوری آلمان: تحلیف بایدن خیال همه را راحت می‌کند

تهران- ایرنا- «فرانک والتر اشتاین مایر» رئیس‌جمهوری آلمان گفت برگزاری مراسم تحلیف «جو بایدن» و آغاز به کار او در کاخ سفید، خیال بسیاری را که از اوضاع آمریکا نگران‌هستند، راحت ‌می‌کند.

به گزارش ایرنا، «فرانک والتر اشتاین مایر» رئیس جمهوری آلمان از برگزاری مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید آمریکا که امروز (چهارشنبه) برگزار می شود، ابراز خوشحالی کرد.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: اشتاین مایر در یک پیام ویدئویی گفت: از این که جو بایدن امروز به عنوان رئیس جمهور سوگند یاد می کند و به کاخ سفید می رود احساس راحتی می کنم و می دانم که بسیاری از مردم آلمان این احساس را دارند.

وی امروز را روز خوبی برای دموکراسی دانست و افزود: در ایالات متحده، دموکراسی خود را در برابر فشارهای سنگین حفظ کرد. علی رغم همه خصومت ها، نهادهای آمریکا خود را قوی نشان دادند.

اشتاین مایر بدون نام بردن از دونالد ترامپ، نامزد شکست خورده انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گفت: با تمام خوشحالی امروز، نباید فراموش کرد که پوپولیسم قدرتمندترین دموکراسی جهان را اغوا کرده است. ما باید قاطعانه با آن مخالف باشیم، از فضای عمومی دموکراسی های خود محافظت کنیم و سیاست را براساس دلیل و واقعیت شکل دهیم.

به گفته رئیس جمهوری آلمان با روی کار آمدن دولت جدید ایالات متحده این امید که در آینده جامعه بین الملل برای حل مشکلات بزرگ زمان دوباره نزدیکتر و بهتر کار کند، وجود خواهد داشت. وی تاکید کرد: ما مشتاقانه منتظریم که ایالات متحده در آینده دوباره به عنوان یک همپیمان در بسیاری از مشکلات از جمله مبارزه مشترک و مبتنی بر همبستگی علیه همه گیری کووید-۱۹، حفاظت از آب و هوا، مسائل امنیتی، کنترل تسلیحات و خلع سلاح در بسیاری از درگیری های فشرده در سراسر جهان در کنار ما باشد.

اشتاین مایر با اشاره به اختلاف نظرهای موجود در دو سوی اقیانوس اطلس گفت: اختلاف نظر ما را از هم جدا نمی کند، بلکه باعث می شود با تلاش بیشتری به دنبال راه حل های مشترک باشیم.

مراسم تحلیف رئیس جمهوری جدید آمریکا ظهر روز ۲۰ ژانویه (۱ بهمن) انجام می شود و طی آن جو بایدن و کامالا هریس در واشنگتن دی‌سی سوگند خواهند خورد. سخنرانی‌های افتتاحیه حدود ۱۱:۳۰ دقیقه به وقت شرق آمریکا (۸ شب تهران) برگزار می‌شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =