ترکیه آماده همکاری با عراق برای مبارزه با عناصر مسلح در سنجار است

بغداد – ایرنا- وزیر دفاع ترکیه امروز (چهارشنبه) بدون نام بردن از گروه خاصی گفت که کشورش آماده همکاری با عراق برای بیرون راندن عناصر مسلح از اطراف سنجار است.

سنجار یا به قول کردهای ایزدی «شنگال»، از لحاظ سیاسی، یکی از مناطق مورد منازعه در خاک عراق است که از لحاظ شیوه اداره و قرار گرفتن یا قرار نگرفتن در شمول قلمرو اداری دولت مرکزی و اقلیم کردستان، تکلیف آن روشن نشده است.

سنجار که در دوران حملات وحشیانه گروه تروریستی تکفیری داعش، شاهد کشتار صدها انسان مظلوم و ربوده شدن صدها زن و دختر بی دفاع بود، پس از شکست داعش، با مشکل دیگری روبرو شد که همانا حضور غیرقانونی نهادهای اقماری پ.ک.ک در این منطقه بود.

نیروی هوایی ترکیه به بهانه مبارزه با پ.ک.ک بارها این منطقه را بمباران کرده است.

به گزارش ایرنا، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه امروز چهارشنبه در شهر اربیل در اقلیم کردستان عراق گفت که مرحله آینده شاهد تحولات مهمی بین عراق و اقلیم کردستان این کشور با ترکیه در زمینه مبارزه با تروریسم خواهد بود.
وی افزود: بغداد و آنکارا مصمم به پایان دادن به تروریسم از طریق همکاری هستند که ترکیه با دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان عراق برقرار خواهد کرد.
وزیر دفاع ترکیه گفت: آنکارا از نزدیک روند اخراج عناصر مسلح از پیرامون منطقه سنجار در شمال غربی استان نینوای عراق را دنبال می کند و آماده حمایت از همتای عراقی خود در این مسئله است.
وزیر دفاع ترکیه و هیات همراهش روز دوشنبه وارد عراق شدند.
وی در این سفر به طور جداگانه با وزیر دفاع، نخست وزیر و رئیس جمهور عراق در بغداد دیدار و گفت وگو کرد.وزیر دفاع ترکیه همچنین با سفر به اقلیم کردستان عراق به طور جداگانه با رئیس کنونی و پیشین این اقلیم و نخست وزیر دولت محلی آن دیدار و گفت وگو کرد.
وزیر دفاع عراق هفتم دیماه جاری در سفر به آنکارا با همتای ترکیه ای خود دیدار و گفت وگو کرده بود.
سفر وزیر دفاع عراق به ترکیه درست ۹ روز بعد از سفر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به آنکارا و دیدارش با رئیس جمهوری ترکیه انجام شد.
نخست وزیر عراق ۲۸ آذرماه گذشته در صدر هیاتی بلندپایه با سفر به آنکارا، درباره چند پرونده مهم دوجانبه از جمله پرونده امنیتی و "نفوذ تروریست‌ها از مرزها و عملیات نظامی مرتبط با آن" با مقامات ترکیه رایزنی و به توافق ها و تفاهم هایی در این زمینه دست یافت.
سه پرونده امنیت مرزی و مبارزه با تروریسم، توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تبادل انرژی و نیز حضور نظامی ترکیه در شمال عراق درسایه برخی اتهامات محافل داخلی عراق به ترکیه مبنی برطمع ورزی به خاک شمال عراق، بیش از سایر پرونده ها مورد تاکید نخست وزیر عراق و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در  کنفرانس مطبوعاتی مشترک آنها در آنکارا قرار گرفت.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =