رئیس کمیسیون اروپا: در انتظار شروعی تازه در روابط با آمریکا هستیم

لندن – ایرنا – رئیس کمیسیون اروپا در آستانه آغاز به کار دولت جدید آمریکا عنوان کرد که اتحادیه اروپا در انتظار شروعی تازه در روابط با قدیمی‌ترین متحد خود است.

به گزارش ایرنا، اورسولا فون درلاین روز چهارشنبه با ایراد سخنانی در پارلمان اروپا، از شروع کار دولت جو بایدن در آمریکا به عنوان طلوعی تازه نام برد و گفت که اروپا از مدتها پیش منتظر این لحظه بوده است.

وی با اشاره به مراسم تحلیف  جو بایدن رئیس جمهوری منتخب آمریکا که قرار است امشب به وقت تهران برگزار شود، گفت که سوگند بایدن، پیامی به ملت خسته آمریکا (از رویکردهای دولت ترامپ) برای امیدواری به جهانی است که درانتظار بازگشت واشنگتن به دایره کشورهای هم‌فکر است.

این سیاستمدار اروپایی به سند جدید اتحادیه اروپا درباره روابط راهبردی فرا آتلانتیک اشاره کرد و گفت که این سند روی مسائلی متمرکز است که ما بر پایه ارزش‌ها و منافع مشترک می‌توانیم در حوزه تغییرات جهانی با یکدیگر همکاری کنیم  

وی، تغییرات آب و هوایی، مسائل بهداشت جهانی، دمکراسی و فناوری را از جمله چالش‌هایی نامید که نیازمند بازنگری و بهسازی در همکاری‌های جهانی است. در این رابطه به گفته او، اتحادیه اروپا و آمریکا باید در خط مقدم حرکت کرده و کشورهای همفکر را با خود همراه کنند.

فون‌درلاین مقابله با همه‌گیری کرونا را که « تاثیرات فاجعه‌باری در دو سوی آتلانتیک» به جا گذاشته، اولویت نخست همکاری دو طرف توصیف و ابراز امیدواری کرد که مقدمات خروج از این بحران را سرعت بخشند.

وی از تصمیم جو بایدن برای بازگشت به توافق اقلیمی پاریس در اولین روز آغاز به کار دولت هم ابراز خرسندی کرد و بیان داشت: این نقطه شروع همکاری‌های دو طرف است و مایل هستیم تا مشارکت خود را در زمینه کاهش ضایعات کربنی عمیق‌تر کنیم. او تصریح کرد که اتحادیه اروپا قصد دارد با همکاری آمریکا فناوری‌های جدیدی را توسعه دهد که در زمینه راهبرد خنثی کردن تغییرات اقلیمی مورد بهره‌برداری قرار گیرد.  

این سیاستمدار اروپایی در بخش دیگری از سخنان خود نسبت به خطر تداوم جنبش دونالد ترامپ هشدار داد و گفت: هرچند دوره ریاست جمهوری ترامپ ظرف چند ساعت دیگر به تاریخ سپرده می‌شود اما نباید چشم خود را نسبت به تداوم جنبش او ببندیم. بیش از ۷۰ میلیون آمریکایی در انتخابات به او رای دادند و تنها چند روز پیش بود که صدها نفر از  هوادارانش به ساختمان کنگره «قلب دمکراسی آمریکا» یورش بردند.

وی خاطر نشان کرد که این تحولات نتیجه گسترش سخنان نفرت انگیز و شایعات است که دمکراسی را به خطر می‌اندازد. فون درلاین با بیان اینکه این تحولات را باید به عنوان زنگ خطر مورد توجه قرار دهیم افزود که دمکراسی اروپا هم از این معضل در امان نیست.

او با این حال دستاوردهای اتحادیه اروپا در حوزه حقوق بشر و تکثرگرایی را مرور کرد و برای توسعه همکاری‌ با ایالات متحده در سایه ریاست جمهوری جو بایدن اعلام آمادگی کرد.

مراسم تحلیف بایدن که دیشب به وقت تهران در میان تدابیر شدید امنیتی وارد واشنگتن شد ، قرار است امشب به وقت تهران برگزار شود اما همچنان نگرانی های امنیتی بر این مراسم سایه افکنده است.

حدود ۲۵ هزار نیروی گارد ملی آمریکا یعنی تقریبا دو و نیم برابر نیروهای حاضر در مراسم‌های قبلی تحلیف ریاست جمهوری از سراسر کشور به پایتخت اعزام می‌شوند.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha