آغاز طرح پیک کتاب در دهگلان و اخبار کوتاه کردستان

سنندج - ایرنا - آغاز طرح پیک کتاب در دهگلان و توزیع ۱۹ سری جهیزیه به نوعروسان بیجار توسط سپاه ناحیه شهرستان از جمله اخبار کوتاه روز چهارشنبه کردستان است.

به گزارش ایرنا، فرماندار دهگلان روز پنجشنبه با بیان اینکه امروز مقوله کتاب و کتابخوانی در خانواده‌ها به امری شعاری تبدیل شده است و همه باید تلاش کنیم که این امر به عمل تبدیل شود، اظهار داشت: کتابخانه عمومی شهید مجید شهریاری در این شهرستان دارای ۳۰ هزار نسخه کتاب و در سه بخش مکتوب، نشریات و بخش کودک فعال و یک هزار و ۱۰۰ نفر عضو فعال دارد.
فرزاد شمس افزود: در سال جاری ۲۸ هزار نسخه کتاب در راستای مطالعه از کتابخانه خارج و عودت داده شده و شهرستان دهگلان در زمینه مطالعه و امانات کتاب به اعضا رتبه اول استان را کسب کرده است.
وی اضافه کرد: دهگلان دارای افراد تحصیل کرده زیادی است که امکانات و تجهیزات و مشکلات کتابخانه جوابگوی نیازهای شهرستان نیست و بارها طی مکاتبات و جلسات با مسولان استان یا کمبود اعتبار مشکل بر طرف نشده است.

کتابخوانی ترویجی برای رشد فرهنگ عمومی جامعه است
رییس کتابخانه شهید مجید شهریاری دهگلان نیز اظهار داشت: هدف این کتابخانه ترویج رشد فرهنگ کتاب و کتابخوانی عمومی است، که قبل از شروع این طرح با کمک انجمن ادبی کتاب های مورد نظر در اختیار اعضای فعال کتابخانه قرار گرفته است.
حبیب اله مشیر پناهی گفت: در زمان بیماری کرونا قسمت امانات کتابخانه تعطیل بود اما کتاب مورد نظر اعضای فعال کتابخانه از طریق فضای مجازی در دسترس افراد قرار گرفته است.
وی افزود: شاخص استاندارد هر کتابخانه برای هر ۱۰۰ نفر هشت متر مربع است که این میانگین در کتابخانه این شهرستان ۲۲ سانتی متر مربع است.
مشیر پناهی  گفت: شهرستان دهگلان با بیش  از ۶۵ هزار نفر جمعیت تنها دارای یک کتابخانه عمومی به مساحت ۵۷۰ متر مربع و زیربنای آن ۱۷۷ متر مربع است که جوابگوی این شهرستان نیست.
وی افزود: ۲ پروژه نیمه تمام کتابخانه عمومی شهرستان دهگلان و بلبان آباد که از سال ۹۰ شروع شده با گذشت ۹ سال تنها ۱۷ درصد از پروژه مربوط به دهگلان و ۲۰ درصد  مربوط به بلبان آباد انجام شده و ما بقی به صورت مخروبه و در حال فراموش شدن است.

۱۹ سری جهیزیه نو عروس توسط سپاه در بیجار توزیع شد
فرمانده ناحیه مقاومت بسیج سپاه بیجار نیز گفت: ۱۹ سری جهیزیه ویژه نوع عروسان نیازمند این شهرستان به ارزش ۲۵۰ میلیون ریال، میان زوج های نیازمند توزیع شده است.
سرهنگ سید مرتضی میرآقایی اظهارداشت: هر سری جهیزیه شامل ۱۳ قلم کالای ایرانی است و از محل اعتبارات داخلی سپاه خریداری و در میان ۱۹ زوج جوان و نیازمند شهرستان بیجار توزیع شد.
وی اضافه کرد: هر جهیزیه شامل یخچال، لباسشویی، سرویس قاشق و چنگال، سرویس ظروف آشپزخانه، اجاق گاز،  کتری، اتو، پتو، فرش ۶ متری و برخی اقلام مورد نیاز دیگر است که در طرح کمک مومنانه و با هدف ترویج ازدواج آسان و یاری رساندن به قشر محروم برای تشکیل زندگی در قالب یک فرهنگ فراگیر توزیع شده است.
سرهنگ میرآقایی با بیان اینکه خدمت رسانی به محرومان یکی از برنامه های محوری و اولویت مجموعه سپاه است، توضیح داد: هزار و ۵۰۰ بسته معیشتی به ارزش تقریبی چهار میلیون و ۵۰۰ هزار ریال نیز شامل مرغ، رب گوجه فرهنگی، ماکارونی، برنج، روغن، قند و شکر در میان خانوارهای نیازمند و  اقشار آسیب دیده در شرایط کرونایی تهیه و توزیع شد.
شهرستان ۸۹ هزار نفری بیجار در ۱۴۲ کیلومتری شرق شهر سنندج مرکز استان کردستان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها