اتاق تجارت افغانستان از توسعه بندر چابهار استقبال کرد

کابل - ایرنا - اتاق تجارت افغانستان با استقبال از تجهیز و توسعه بندر چابهار توسط هند اعلام کرد، توسعه این بندر می تواند نقش مهمی در تجارت و ترانزیت افغانستان داشته باشد.

به گزارش ایرنا،اتاق تجارت افغانستان در  ادامه این اطلاعیه اضافه کرد بندر چابهار ایران در شرایطی که تجار افغانستان با محدودیت های زیادی از سوی پاکستان مواجه هستند، می تواند گزینه مناسبی برای توسعه تجارت محسوب شود.

این اطلاعیه اتاق تجارت افغانستان در پی انتشار گزارش های در رسانه های هند مبنی بر عزم دهلی نو برای تسریع در سرمایه گذاری در بندر چابهار صادر شده است.

روزنامه هندوستان تایمز در گزارشی اعلام کرد قرارداد خرید جرثقیل‌های سنگین پیش از این به یک شرکت چینی داده شده بود، که به دلیل تاخیر شرکت چینی ،این قرارداد لغو و یک شرکت ایتالیایی جایگزین آن شده است .

براساس این قرار داد این شرکت شش جرثقیل با قابلیت برداشتن ۱۴۰ تن برای نصب در  چابهار تامین می کند.

به گفته مسوولان بندر چابهار تاکنون دو پایه به ارزش ۸.۵ میلیون دلار به بندر چابهار منتقل شده است.

براساس گفته منابع خبری افغانستان، چابهار، در مقایسه با بندر عباس ۹۰ کیلومتر و در مقایسه به بندر کراچی ۷۰۰ کیلومتر به مرکز افغانستان نزدیکتر است و هزینه جابجایی هر کانتینر کالا از این مسیر، بین ۵۰۰ یا ۱۰۰۰ دلار کاهش خواهد یافت.

به همین دلیل بازرگانان افغان باور دارند که چابهار ارزان ‌ترین و نزدیکترین مسیر ترانزیتی برای دسترسی افغانستان به آبهای بین‌المللی و ترانزیت جهانی است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =

سرخط اخبار جهان