تردد در محورهای برفگیر مهاباد تنها با زنجیرچرخ امکانپذیر است

مهاباد- ایرنا- رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد گفت: تردد در محورهای برف‌گیر و کوهستانی این شهرستان به دلیل کولاک برف شدید و نبود دید کافی تنها با زنجیرچرخ امکان‌پذیر است.

محسن خادمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همزمان با ورود سامانه بارشی و بر اثر بارش برف و کولاک شدید تردد در محورهای مهاباد - بوکان و مهاباد - سردشت و مسیر جاده پسوه بدون زنجیرچرخ امکان‌پذیر نیست.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ارتفاع برف در گردنه "قره‌بلاغ" در محور مهاباد به سمت بوکان (جاده برهان) به ۲۵ سانتی متر رسیده و به علت کولاک شدید، مه غلیظ و نبود دید کافی تردد بدون زنجیر چرغ ممکن نیست و مسافران و رانندگان در صورت نیاز از مسیر جایگزین مهاباد - میاندوآب - بوکان استفاده کنند.

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد اضافه کرد: تردد در گردنه "زمزیران" و "جواله‌رشان" در محور مهاباد - سردشت نیز که به ترتیب با ارتفاع برف ۳۵ و ۲۰ سانتی متر نیز بدون استفاده از زنجیرچرخ ممکن نیست.

خادمی همچنین بیان کرد: جاده مسیر "پسوه" هم با توجه به شرایط آب و هوایی و کولاک شدید تنها با زنجیر چرخ مقدور بوده و رانندگان در صورت نیاز از مسیر مهاباد - نقده به پیرانشهر استفاده کنند.

وی با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته کمک رسانی به بیش از ۴۰ دستگاه خودرو سبک و سنگین در این سه محور انجام شده، گفت: عوامل راهداری طی شبانه روز گذشته به ۱۱ دستگاه تریلر، چهار دستگاه کامیون، ۲۵ دستگاه سواری، ۲ جرثقیل و سه دستگاه کمپرسی گرفتار در برف و کولاک کمک‌رسانی کرده‌اند.

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد تاکید کرد: رانندگان با توجه به این شرایط از سفرهای غیرضروری خودداری کنند و در صورت نیاز نیز تمام وسایل ایمنی و گرمایشی را در خودرو خود به همراه خود داشته باشند.

خادمی افزود: همچنین با توجه به کاهش دید افقی، برودت و کاهش دما در این گردنه‌ها، رانندگان نسبت به بررسی عملکرد مناسب سیستم روشنایی، بخاری و سیستم ترمز خودرو خود اطمینان حاصل کرده و سپس اقدام به مسافرت کنند.

وی بیان کرد: امسال برای تسریع در عملیات راهداری و برف‌روبی در این شهرستان علاوه بر راهدارخانه مرکزی، راهدارخانه "کیتکه" (گردنه جواله‌ره‌شان) و "کله‌گاوی" ( گردنه زمزیران) در مسیر مهاباد - سردشت، "قره‌بلاغ" (مسیر مهاباد - بوکان) و سه راهداری سیار در سه راه "دارلک" و گردنه‌های "آفان" و "شیخان" این شهرستان نیز فعال است.

جاده مهاباد- سردشت به طول ۱۱۰ کیلومتر یکی از محورهای سخت‌گذر و کوهستانی آذربایجان‌غربی به شمار می‌رود و ۲ گردنه برف‌گیر "جواله‌ره‌شان" و "زمزیران" در این مسیر قرار دارند؛ محور مهاباد به بوکان در جاده برهان نیز به طول ۶۵ کیلومتر به علت آنکه ارتباط‌دهنده استان‌های کردستان و آذربایجان‌غربی به‌شمار می‌رود همواره یکی از پرترددترین محورهای جنوبی استان است.

مهاباد دارای بیش از ۸۴۰ کیلومتر راه شامل ۲۳۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۶۱۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت و شوسه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =