اولویت بایدن، پایان رویکرد فاجعه بار ترامپ در قبال ایران باشد

اسلام‌آباد - ایرنا - نشریه پاکستانی «نیشن» روز چهارشنبه نوشت: جو بایدن با چالش‌های بسیاری در داخل و خارج آمریکا از جمله لزوم ترمیم در سیاست خارجی مواجه است اما اولویت وی برای مشارکت در پایداری صلح جهانی، باید پایان دادن به رویکرد فاجعه بار ترامپ در قبال ایران و منطقه باشد.

به گزارش ایرنا، روزنامه انگلیسی زبان نیشن امروز در سرمقاله خود با عنوان «یک رئیس جمهور جدید آمریکا» به چالش‌های بزرگ امنیتی در آستانه برگزاری مراسم تحلیف جو بایدن در واشنگتن دی سی و استقرار بیش از ۲۵ هزار نیروی امنیتی، بیشتر از تعداد نظامیان آمریکایی که در افغانستان و عراق حضور دارند، پرداخت.

در این سرمقاله آمده است: رخدادهای هفته گذشته در قلب پایتخت آمریکا بیانگر افزایش چشمگیر اختلافات در جامعه این کشور است تا حدی که آمریکایی‌ها مجبور به اتخاذ اقدامات جدی برای حفظ امنیت و آرامش شده‌اند، اما این تحولات طوری دیده می شود که آنان به دنبال دفع هرگونه حملات خارجی باشند.

روزنامه نیشن با تاکید بر اینکه لزوم درک این واقعیت که پایان مداخله دودهه آمریکا در خاورمیانه نزدیک شده است، نوشت: جدای از هرگونه احتمال شورش و خشونت در واشنگتن و دیگر ایالات آمریکا، رئیس جمهور جدید این کشور با چالش‌های متعددی در جبهه داخلی و خارجی روبرو است.

به گفته این روزنامه پاکستانی، بایدن مجبور به ترمیم سیاست خارجی و اتخاذ تصمیمات اساسی برای حفظ صلح جهانی و جبران سیاست‌های اشتباه دولت قبلی است که یکی از آن ها رویکرد فاجعه بار ترامپ در قبال جمهوری اسلامی ایران می‌باشد. بنابراین توصیه می‌شود رئیس جمهور جدید آمریکا شرایط بهتری را برای رسیدن به توافق با ایران فراهم کند.

روزنامه «پاکستان آبزرور» نیز روز چهارشنبه با انتشار مقاله خانم «هما بقایی» پژوهشگر ارشد این کشور و عضو موسسه مدیریت بازرگانی در کراچی، نوشت: رفتار ترامپ در طول چهار سال گذشته رویکرد ایران را جدی‌تر و جسورانه‌تر کرده است اما واکنش جمهوری اسلامی همواره راهبردی بوده، بنابراین بایدن باید در جهت تغییر مناسب وضعیت حرکت کند.

«حسن روحانی» رئیس‌جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز در جلسه هیات دولت گفت: آمریکا اگر به تعهداتش عمل کند، ما هم به تعهدات خود عمل می‌‍کنیم. ترامپ مُرد و برجام زنده ماند. تمام تلاش او از بین بردن توافق هسته‌ای بود، هدفی که تندروهای سعودی و اسراییلی به دنبال آن بودند اما برجام امروز زنده و سر حال‌تر از دیروز است.

رئیس دولت تدبیر و امید با تاکید بر اینکه ساکنان امروز کاخ سفید باید به قانون، مقررات بین‌المللی و قطعنامه‌ها از جمله ۲۲۳۱ بازگردند؛ بیان کرد: اگر آن‌ها به قانون برگردند و صادقانه بیایند و به قانون بازگردند، طبیعی است ما هم به تمام تعهدات‌مان عمل خواهیم کرد. برای دنیا و ملت ما روشن شد سیاست فشار حداکثری و تروریسم اقتصادی نسبت به ایران ۱۰۰ درصد شکست خورده است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار جهان