عاشقان «کرمانشاه‌هراسی»

کرمانشاه- ایرنا- شاید هرجایی در کشور صحبت از خشونت به میان می آید نام کرمانشاه هم مطرح شود تا جایی که جست و جو گوگل برای عبارت «خشونت در ... » با نام کرمانشاه هم عجین شده است اما آمارهای رسمی دستگاه‌های امنیتی از میزان جرایم خشن در کشور چیز دیگری می‌گوید.

آمارهای رسمی نهادهای نظارتی و امنیتی می‌گوید که در برخی از جرایم خشن استان کرمانشاه در سال های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ یعنی سه سال پیاپی استان آخر کشور بوده و کمترین میزان خشونت در آن جرایم اتفاق افتاده است اما متاسفانه میل به «کرمانشاه‌هراسی» در این استان موج می‌زند.

جرایم خشن در کرمانشاه، سایر استان‌ها و حتی بسیاری از کشورهای پیشرفته اتفاق می‌افتد اما نوع مواجهه مردم و مسوولان با آن متفاوت است به عنوان مثال در آمریکا رسانه‌های رسمی هم خشونت‌های جامعه را پوشش می‌دهند اما در انگلستان رویکردی کاملا متفاوت را در پیش می‌گیرند.

در بسیاری از استان‌های کشور هم جرایم به مراتب خشن‌تری از کرمانشاه روی می‌دهد کلیپ‌های آن در فضای مجازی منتشر نمی‌شود اما از گذشته تاکنون کوچکترین اتفاقی در کرمانشاه چنان بازتاب رسانه‌ای پیدا کرده است که امروز کرمانشاه در ذهن بسیاری از مردم کشور استانی خشن جلوه می‌کند.

برای استانی که در مسیر توسعه و پیشرفت قرار دارد و در عین حال جوانان و دانش آموختگان بیکار زیادی دارد، خشن نشان دادن کرمانشاه ضربه مهلکی بر پیکره اقتصاد کم‌رونق آن است، ریسک سرمایه‌گذاری در کرمانشاه را افزایش و نخبگان کرمانشاهی را هم فراری می‌دهد.

کرمانشاه‌هراسی تبعات سنگینی برای استان دارد

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه در نشست هم‌اندیشی و هم افزایی با پلیس فتا، رسانه‌های استان را به ۲ بخش رسمی و غیررسمی تقسیم کرد و گفت: رسانه‌های رسمی مانند مکتوبات، روزنامه‌ها، هفته‌نامه‌ها، دوهفته‌نامه‌ها، ماه‌نامه‌ها و فصلنامه‌ها که مجوز فعالیت دارند، همگی در چارچوب‌های تعریف شده به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

«بهرام فاضلی‌زاد» با اشاره به فعالیت هشت خبرگزاری در استان کرمانشاه گفت: باوجود محدویت‌های کرونایی در ۲ ماه گذشته از همه خبرگزاری های استان بازدید کردیم و به زودی اطلاعات آنها را برای آگاهی مردم و مسوولان منتشر می‌کنیم.

وی ادامه داد: رسانه‌های غیررسمی هستند که کرمانشاه را دچار مشکل می‌کنند و بیشتر این رسانه‌ها در تلگرام، واتس‌آپ، اینستاگرام، توییتر و فیس‌بوک فعالیت می‌کنند.

این مقام مسوول، شناسنامه‌دار کردن کانال‌های بالای پنج هزار عضو در گذشته را غیرکارشناسی خواند و گفت:‌ به عنوان مثال در یک شهر کوچک یک کانال ۳۰۰ نفری هم می تواند آشوب به پا کرده و مشکلات امنیتی ایجاد کند.

فاضلی‌زاد، بر استفاده پلس فتا از ۲ ظرفیت کارگروه فضای مجازی اداره ‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و کمیسیون عملیات روانی استانداری تاکید کرد و اظهارداشت: همه دستگاه‌ها باید با همفکری و هم‌اندیشی راهکاری برای مدیریت این قضیه پیدا کنند و تا زمانی که مبنای کار ما هم افزایی و گفت و گو نباشد به نتیجه دلخواه نمی‌رسیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه با اشاره به درگیری سال ۹۷ در بیمارستان طالقانی گفت: همزمان یک درگیری به مراتب گسترده‌تر و خطرناک‌تر در اصفهان روی داد؛ کلیپ کرمانشاه پخش شد اما برخی از مقامات امنیتی حتی از وقوع چنین اتفاقی در اصفهان بی‌اطلاع بودند.

فاضلی‌زاد با اشاره به تبعات سنگین کرمانشاه‌هراسی برای این استان گفت: در این راستا همکاری کامل را با پلیس برای برگزاری دوره‌های آموزشی و توجیهی رسانه‌ها در دستور کار قرار می‌دهیم.

کرمانشاه براساس آمار یکی از استان‌های آرام کشور است

رییس پلیس فتا استان کرمانشاه هم در این جلسه بر هم افزایی و گفتمان با دستگاه‌ها برای مدیریت فضای مجازی تاکید کرد و گفت: ‌بسیاری از ناهنجاری‌ها را قبل از اینکه به یک بحران امنیتی تبدیل شوند می‌توان با کمک خود مردم و دستگاه‌های اجرایی حل و فصل کرد.

سرهنگ «علی عباسی کسانی» با اشاره به اینکه اهمیت فضای مجازی بر کسی پوشیده نیست، افزود: همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند اهمیت فضای مجازی به اندازه انقلاب است و اصحاب رسانه به عنوان بازوان توانای پلیس باید به برقرای امنیت کمک کنند تا دستاوردهای نظام و انقلاب زیرسوال نرود.

وی ادامه داد: از ۹۰ کلیپ خشن منتشر شده در کشور ظرف سه ماه گذشته ۲۱ مورد آن متعلق کرمانشاه بوده و ما با انتشار این کلیپ‌ها اولین ضربه را به اعضای خانواده خود می‌زنیم و این در حالی است که در بسیاری از استان‌های دیگر خشونت های به مراتب بیشتری انجام می‌شود اما فیلم آن منتشر نمی‌شود.

عباسی کسانی، کرمانشاه را یکی از استان‌های آرام کشور خواند و گفت: آمارها نشان می دهد در ارتکاب جرایم خشن این استان در ۹ ماه سپری شده از سال جاری در جایگاه ۲۴ کشور قرار داشته است اما متاسفانه عده‌ای بسیار علاقه‌مندند که کرمانشاه را استانی عجیب و خشن جلوه دهند.

 رییس پلیس فتا استان کرمانشاه، نقش هم افزایی با دستگاه‌های اجرایی استان را در کشف جرم بسیار مهم ارزیابی کرد و اظهار داشت: در سال جاری چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان پول به حساب مردم مالباخته عودت داده شد که نشان‌دهنده سرعت در تعامل و همکاری مردم است.

سرهنگ عباسی کسانی، بر برگزاری کلاس‌های آموزش همگانی برای ادارات و فعالان فضای مجازی تاکید کرد و گفت: ۱۷۰ کانال غیررسمی استان با تعداد عضویت بالا شناسایی و با ۱۱۷ مدیر کانال ارتباط تنگاتنگ داریم و در سال جاری هم پلیس فتا کرمانشاه ۲ هزار و ۵۰۰ مورد عملیات روانی پنهان را در فضای مجازی انجام داده که منجر به امنیت بیشتر هم شده است.

نقش روابط عمومی ها در ایجاد ذهنیت افکار عمومی بسیار ملموس و حیاتی است

مسوول روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه هم برضرورت ارتقا و بازنگری جایگاه روابط عمومی ها تاکید کرد و گفت: ارتقا و بازنگری جایگاه روابط عمومی ها در دستگاه های اجرایی بر آگاهی بخشی خدمات دولت به مردم نقش حیاتی و ضروری دارد.

سعید کرمی چمه افزود: اهمیت شبکه های اجتماعی به قدری است که روابط عمومی ها باید در فضاهای اجتماعی، مجازی و ارتباطی تحول ایجاد کنند و ساختار روابط عمومی ها باید متناسب با نیاز و ضرورت جامعه تغییر کند و به ساختاری پویا، سیال و دارای قابلیت تغییر مداوم تغییر کند.

وی ادامه داد: در این فضا از مرزهای بسته سنتی عبور کرده ایم و به مرزهای ارتباطی بدون مرز رسیده ایم؛ روابط عمومی ها برای اینکه در شرایط امروز حضوری فعال و پویا داشته باشند باید از رویکرد یکجانبه گری به چندجانبه گری و از فضای ایستا به پویا تبدیل شوند و این روابط عمومی‌ها می توانند با قدرت خود باعث  ایجاد یک تحول ساختاری در هر سطحی از مدیریت سازمان خود شوند.

کرمی  ادامه داد: نقش روابط عمومی ها در ایجاد ذهنیت افکار عمومی بسیار ملموس و حیاتی است و عملکرد روابط عمومی ها در تداوم حیات یک دستگاه نقش اساسی و کلیدی دارد.

وی افزود: انسجام در نظام روابط عمومی باید کارکرد اهداف متعالی را پیگیری کند و باید تمامی کارها و اقدامات با بینش و شناخت کافی انجام داهد.

کرمی با اشاره به دغدغه های فرهنگی خود گفت: ضعف در انسجام اطلاع رسانی به معنای نداشتن ابزار نیست بلکه عدم تربیت کارشناس متخصص و با تجربه و نیز ضعف در تولید محتوا، اطلاع رسانی را ناقص و کم اثر خواهد کرد.    

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها