بدترین رکورد اشتغال‌زایی در دوره ترامپ؛ کاهش سه میلیون فرصت شغلی

تهران – ایرنا – دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری آمریکا درحالی قدرت را واگذار می‌کند که سه میلیون فرصت شغلی در این کشور در مقایسه با سال ۲۰۱۷ زمانی که وی در این منصب سوگند یاد کرد، کاهش یافته است.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا به نقل از نشریه نیوزویک، بدین ترتیب در دوره ریاست جمهوری ترامپ، بدترین رکورد در زمینه اشتغالزایی در آمریکا از زمان رکود بزرگ رقم خورده است.

به رغم ادعاهای قبلی ترامپ مبنی بر ریاست وی بر بزرگترین اقتصاد در تاریخ آمریکا، میراث اقتصادی وی در سال آخر زمامداری اش به دلیل همه گیری کووید – ۱۹ از بین رفته است.

گزارش شغلی منتشر شده از سوی دایره آمار کار آمریکا نشان می دهد که رکورد اشتغالزایی وی، به بدترین رکورد در تاریخ آمریکای مدرن تبدیل شده است.

زمانی که ترامپ در سال ۲۰۱۷ قدرت را در اختیار گرفت، میزان اشتغال در آمریکا ۱۴۵.۶ میلیون بود.

در سه سال نخست ریاست جمهوری ترامپ، وی بارها به موفقیت هایش بالید نظر به اینکه تولید ناخالص داخلی آمریکا افزایش و آمار بیکاری کاهش یافت.

اما اکنون که وی برای ترک قدرت آماده می شود، آمار حاکی است که تنها ۱۴۲.۶ میلیون آمریکایی در ماه دسامبر (آذر) مشغول کار بودند که این مساله از کاهش ۳ میلیون شغل در سال پایانی ریاست جمهوری وی حکایت دارد.

آخرین باری که آمار اشتغال در آمریکا کاهش یافت، در سال ۱۹۳۳ بود زمانی که هربرت هوور سی و یکمین رئیس جمهوری ایالات متحده در اوایل رکود بزرگ قدرت را ترک کرد.

مجله فورچون در تحلیلی عنوان کرد که میزان اشتغال در آمریکا قبل از شیوع کرونا، با نرخ سالانه ۱.۵ درصد در حال افزایش بود، اما ترامپ با رشد سالانه اشتغال -۰.۵ درصد قدرت را واگذار می کند.

در مقام مقایسه، در جریان هشت سال ریاست جمهوری باراک اوباما که شامل رکود بزرگ نیز می شد، اشتغال آمریکا رشد سالانه یک درصدی را نشان می داد.

هیچ رئیس جمهوری دیگری نسبت به سال ۱۹۳۹ شاهد چنین زیان اشتغالی قابل توجه نبوده است. ترامپ بی شک وظیفه ای دشوار را در مواجهه با کرونا برعهده داشت، اما به گفته اقتصاددان ها، فقدان رهبری و پاسخ کند وی به بحران سلامت، منجر به بدترین نتیجه اقتصادی در مقایسه با آنچه کشورهای دیگر تجربه کردند، شد.

«هایدی شیرهولز» کارشناس ارشد سابق اقتصادی در وزارت کار آمریکا گفت: فقدان یک پاسخ منسجم و موثر به کووید – ۱۹، صدمات بزرگ به اقتصاد وارد کرده است.

در ماه های نخست شیوع کرونا، بیش از ۲۲ میلیون شغل از دست رفت و نرخ بیکاری به بالاترین سطح در ۸۰ سال رسید.

گزارش جدید شرکت آمریکایی «اس اند پی گلوبال» حاکی است که ۲۲ میلیون شغل از دست رفته در ماه های مارس و آوریل ۲۰۲۰ (اسفند ۹۸ - اردیبهشت ۹۹) تا قبل از سال ۲۰۲۳ احیا نخواهد شد.

رکورد ضعیف اقتصادی ترامپ در حالی ثبت شده که وی با پایین ترین میزان محبوبت ۳۴ درصدی کاخ سفید را ترک می کند.

به گزارش موسسه گالوپ که عملکرد روسای جمهوری آمریکا را از سال ۱۹۳۸ رصد می کند، متوسط محبوبیت ترامپ در چهار سال زمامداری اش کمتر از هر فرمانده کل قوا در تاریخ مدرن این کشور است. وی همچنین تنها رئیس جمهوری است که هیچ گاه از آستانه ۵۰ درصد محبوبیت شغلی عبور نکرد.

در همین حال، نتایج تازه ترین نظرسنجی موسسه گالوپ که روز سه شنبه منتشر شد، نشان داد که ۶۸ درصد افراد بزرگسال در آمریکا از نحوه مدیریت جو بایدن رئیس جمهوری منتخب بر فرآیند انتقال قدرت رضایت دارند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha