اجماع صنعت نشر آمریکا روی بایکوت اعضای دولت ترامپ

تهران- ایرنا- بیش از ۵۰۰ نفر از چهره‌های شناخته شده حوزه کتاب و ادبیات آمریکا در نامه‌ای سرگشاده از ناشران آمریکایی خواستند از امضای قرارداد چاپ کتاب با اعضای کابینه ترامپ خودداری کنند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه فرهنگی ایرنا از روزنامه گاردین، ۵۰۰ نفر از نویسندگان و مهره‌های حرفه‌ای صنعت نشر و ادب آمریکا با امضای یک نامه سرگشاده از ناشران آمریکایی خواستند اعضای دولت ترامپ را تحریم کنند.

در این نامه آمده است: آنهایی که بستر جنایت علیه مردم آمریکا را فراهم کردند، این کار را اشاعه دادند و آن را لاپوشانی کردند، نباید از طریق خزانه نشر به ثروت برسند.

این نامه که «محرومیت خیانت‌کاران از امضای قرارداد کتاب» نام دارد، این طور شروع می‌شود: بخشی از دلیل آن که آمریکا به این جا رسیده این است که صنعت نشر به دنبال پول و بدنامی برخی افراد متقلب و مشکوک رفته و با انعقاد قراردادهای غیررسمی کتاب احترام و حجم بالایی پول به این افراد بخشیده است.

این نامه که توسط بری لیگا رمان‌نویس ۴۹ ساله آمریکایی تالیف شده، به امضای نویسندگان آثار پرفروش از جمله سلست ان‌جی نویسنده کتاب آتش‌های کوچک، هالی بلک و چاک وندیگ نویسنده جنگ ستارگان نیز رسیده است.

لیگا در گفت‌وگو با مجله پابلیشرز ویکلی گفت: اعضای کابینه دولتی که دوران سکانداریش به پایان رسیده عموما می‌توانند روی قراردادهای تپل چاپ کتاب حساب کنند. اما در مورد دولت ترامپ با پیشینه‌ای که در اعمال خشونت، دروغ پراکنی و تحریک به شورش دارد، نمی‌توانیم اجازه چنین چیزی را بدهیم. هیچکس نباید از دست داشتن در خباثت و شرارت پول به جیب بزند.

در بخش دیگری از این نامه که به امضای ویراستاران، نویسندگان، کتابفروشان و ناشران آمریکایی رسیده، آمده است: هیچ عضو از دولتی که کودکان را در قفس زندانی کرده، روی زنان اسیر جراحی‌های غیرداوطلبانه انجام داده و علم را در دورانی که میلیون‌ها نفر به یک ویروس مرگبار مبتلا بودند به تمسخر گرفت، نباید از طریق قراردادهای بزرگ چاپ کتاب به پول برسد و آنها که در تشویق و تحریک مردم به کودتای نافرجام ۶ ژانویه ۲۰۲۱ (۱۷ دی ۹۹) دست داشتند یا از آن حمایت کردند نباید از طریق انتشاراتی‌های عزیز ما فلسفه خود را ترویج داده و پخش کنند.

روزنامه نیویورک پست در ماه نوامبر (آبان- آذر ۹۹) ادعا کرده بود دونالد ترامپ زیر رگباری از قراردادهای فعالان حوزه کتاب و تلویزیون قرار دارد که ارزش آنها می‌تواند به ۱۰۰ میلیون دلار برسد این در حالی است که دونالد ترامپ جونیور، فرزند ارشد وی، برای کتاب آخر خود گزینه خودانتشاری را انتخاب کرد.

نامه محرومیت خیانت‌کاران از امضای قرارداد کتاب همزمان با آن منتشر می‌شود که جاش هاولی سناتور جمهوری‌خواه ایالت میسوری به دلیل حمایت از ادعای بی‌اساس ترامپ و هوادارانش درباره تقلب در انتخابات آمریکا، قرارداد چاپ کتاب خود با انتشارات سایمون اند شوستر را از دست داد و ناچار شد به دنبال یک ناشر جدید بگردد.

به گزارش ایرنا، افراط‌گرایان حامی ترامپ که با ادعاهای بی‌اساس وی درباره تقلب در پنجاه و نهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تحریک شده بودند، چهارشنبه گذشته (۱۷ دی ۹۹) به کنگره آمریکا حمله و این ساختمان را که به گفته رویترز نماد دمکراسی این کشور است، اشغال کردند. به دنبال هجوم این حامیان تندرو به ساختمان کنگره پنج نفر از جمله چندین نیروس پلیس جان خود را از دست دادند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =

سرخط اخبار فرهنگ