روسیه: پیمان ممنوعیت تسلیحات هسته‌ای را اجرا نمی‌کنیم

مسکو - ایرنا - «میخاییل اولیانوف» نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین تاکید کرد که کشورش پیمان ممنوعیت جنگ افزارهای هسته ای را اجرا نخواهد کرد.

 به گزارش ایرنا، اولیانوف روز چهارشنبه در توئیت جدیدی خاطرنشان کرد: روز ۲۲ ماه ژانویه (۳ بهمن) پیمان ممنوعیت جنگ افزارهای هسته ای اعتبار اجرایی می یابد.  

وی با بیان اینکه نام این پیمان نباید باعث تصور نادرست شود، ادامه داد: پیمان ممنوعیت جنگ افزارهای هسته ای، سلاح های هسته ای در سطح جهانی را منع نمی کند. اعتبار این پیمان فقط شامل کشورهای شرکت کننده در آن می شود.  

نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین  خاطرنشان کرد که قدرت های هسته ای به این پیمان نپیوسته اند.  

روسیه، آمریکا، فرانسه، انگلیس و چین بطور رسمی قدرت های هسته ای جهان را تشکیل می دهند. پاکستان، هند و رژیم صهیونیستی هم سلاح هسته ای در اختیار دارند اما قدرت هسته ای محسوب نمی شوند.  

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه سال گذشته اعلام کرده بود که کشورش پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای را هرگز اجرا نخواهد کرد.

وی با بیان اینکه سیر اوضاع پیرامون پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای نمی تواند تاسف انگیز نباشد، افزود: این پیمان بدون مشارکت روسیه و سایر قدرت های هسته ای تنظیم و تدوین شد و دلایل برای شرکت نکردن ما در این پیمان معلوم و مشخص است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه یادآورشد که پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای بدون توجه به اصول اساسی و بنیادین قرارداد منع انتشار سلاح های هسته ای تدوین شد و ما معتقدیم که این قرارداد را باید بطور مستمر و بدون تحریف اجرا کرد.

وی افزود: دلیل دوم اینکه ما بر این باوریم که در مورد مساله خلع سلاح اتمی که مساله مهم و جدی  است فقط باید براساس توافق جمعی همه طرف های ذینفع ازجمله قدرت های دارای سلاح هسته ای مطابق با قرارداد منع انتشار سلاح های هسته ای اقدام کرد.

زاخارووا در مورد دلیل سوم شرکت نکردن روسیه در تدوین پیمان ممنوعیت جنگ افزارهای هسته ای گفت: برای ما چارچوب تعیین شده برای روند مذاکرات پیرامون این پیمان غیرقابل قبول است که در واقع در آن زمینه راهبردی مساله نادیده گرفته شده و موضوع نابودی سلاح های هسته ای جدا ا واقعیت های موجود در امنیت بین المللی در نظر گرفته شده است.

سخنگوی وزارت خارجه روسیه با بیان اینکه ما با احترام به کسانی که سلاح هسته ای را رد می کنند، می نگریم، اظهار داشت: مسکو به اهداف نیک بنای جهان بدون سلاح هسته ای پایبند است اما ما رویکردهای برای دستیابی به این اهداف را که شامل روند سریع خلع سلاح هسته ای می شود را نمی پذیریم و به همین دلیل تدوین پیمان ممنوعیت جنگ افزارهای هسته ای و پیشبرد آن را اشتباه می دانیم.   

پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای در هفتم ژوئیه ۲۰۱۷ میلادی به تصویب ۱۲۲ کشور در مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسید. ایران از جمله کشورهایی بود که به این پیمان رأی مثبت داد.

کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای و متحدان آنها از جمله هلند به این پیمان رأی منفی دادند. سنگاپور نیز به آن رأی ممتنع داد.

این پیمان از کشورهای امضاکننده می‌خواهد که «هرگز و تحت هیچ شرایطی سلاح‌های هسته‌ای یا سایر ابرازهای انفجاری هسته‌ای را توسعه نداده، آزمایش و تولید نکنند، ذخیره نکرده یا در پی مالکیت آنها نباشند».

آمریکا  در نامه‌ای به امضاکنندگان پیمان ممنوعیت جنگ‌افزارهای هسته‌ای، خواستار خروج آنها از این پیمان شد.

آمریکا در این نامه اعلام کرد که پنج قدرت هسته‌ای (ایالات متحده، روسیه، چین، انگیلس و فرانسه) و متحدان آمریکا در ناتو «مواضع یکسانی درباره تبعات احتمالی» این پیمان دارند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =

سرخط اخبار جهان