عمل به تعهدات در مقابل عمل به تعهدات؛ توپ امروز در زمین آمریکا است

رییس جمهوری گفت: امام خمینی (ره) در طول مبارزه و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی همیشه بر دو مساله توکل به خداوند، اتکال به حق و اعتماد به مردم تاکید داشت.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیات دولت اظهارداشت: در ۹۹ قمری یک ظالم و مستبد دورانش تمام و سرنگون شد و امروز هم در ۹۹ شمسی پایان حکومت نحس یک مستبد دیگر است که در تمام دوره چهارساله اش، جز ظلم و فساد و ایجاد مشکلات برای مردم خود و جهان ثمر دیگری نداشت.

رئیس جمهور در ادامه پیروزی انقلاب اسلامی در ایران را مرهون راهبری داهیانه امام عزیز و بزرگوار دانست و گفت: امام در طول مبارزه و بعد در طول حکومت اسلامی که آن بزرگوار حضور داشت، همیشه بر دو مساله توکل به خداوند، اتکال به حق و اعتماد به مردم تاکید داشت.

دکتر روحانی با بیان اینکه "امام اسلام و اجرای احکام اسلام را با نظر اکثریت جامعه مسلمان ایران کنار هم قرار داد"، افزود: وقتی اسلام و احکام اسلام در جامعه ما می‌تواند حاکمیت کامل داشته باشد که بتوانیم اکثریت مردم را به خوبی با اسلام آشنا کنیم. اسلام تنها مشکلش دعوت است یعنی باید بتوانیم دعوت‌کننده خوبی باشیم والا اسلام منطبق با فطرت و سرشت مردم است و اگر خدای ناکرده جامعه ما یک بخشی یک روزی از اسلام فاصله بگیرند تقصیر ماست چون درست نتوانستیم اسلام را تبیین کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه امام راحل بر "مردم سالاری" تاکید فراوان داشت، جمله معروف " میزان رای ملت است" را سیاست بنیادین انقلاب اسلامی عنوان کرد و افزود: اصل ۶ قانون اساسی بر مبنای همین جمله امام تدوین شده است.

دکتر روحانی افزود: امام راحل همچنین  در مردادماه  سال ۵۷ جمله ای مهم خطاب به منتخبین مردم در خبرگان  قانون اساسی گفته اند که فکر می کنم اگر امروز کسی این جمله را بنویسد، ممکن است احضارش کنند.

رئیس جمهور افزود: امام راحل خطاب به اعضای خبرگان قانون اساسی گفتند، " اکثریت هر چه گفتند، آرای ایشان معتبر است ولو به ضرر خودشان باشد، شما که ولی آنها نیستید، شما فقط وکیل آنها هستید، مردم خودشان مصالح خود را می دانند".

دکتر روحانی خاطرنشان کرد: این سخن که اکثریت مردم سخنانشان معیار است و ما در دولت یا در مجلس ولی مردم نیستیم و وکیل مردم هستیم، حرف خیلی مهمی است و جمهوری اسلامی ایران که بعد از ۱۶ سال مبارزه، ایثار و مقاومت و با رهبری امام و همه مجاهدان پیروز شد، تا روزی می ماند که دو اصل جمهوریت و اسلامیت را مد نظر قرار دهیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه در مسئله جمهوریت و مردم سالاری در نظامی که همه مقام های آن از بالا تا پایین با رای مردم انتخاب می شوند، نظر مردم و اکثریت همیشه مهم است، گفت: امیدوارم تفسیر صحیح و درست از اسلام به جامعه ارائه کنیم؛ تفسیری که نه افراطی و نه خرافی باشد. اسلام یک دین اخلاقی است و برمبنای احکام خدا و منطبق با فطرت انسانی است که خالق آن خدا است.

دکتر روحانی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: مردم ایران با خلق حماسه های فراوان در مقاطع مختلف از پیروزی انقلاب گرفته تا سال های تثبیت انقلاب، جنگ تحمیلی ۸ ساله،   سال های تحریم و جنگ اقتصادی بر دشمن پیروز شدند و ما در همه این مقاطع تنها بودیم و هیچ دولت و ابرقدرتی از ما حمایت نمی کرد.

رئیس جمهور با تاکید بر نقش مقاومت و ایستادگی مردم، هدایت رهبری و تلاش مسئولان کشور در کسب موفقیت های بدست آمده و نقش بر آب کردن توطئه های دشمنان در طول سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، اظهارداشت: امروز دفتر سیاه ترامپ برای همیشه بسته می شود و یکی از مصادیق سرنگونی ظالمان همین است و ما خدا را بخاطر آن شکر می کنیم.

دکتر روحانی با بیان اینکه این دستور اسلام است که اگر ظالمی سرنگون شد، جای حمد و شکر خدا دارد، افزود: دوقطبی شدن جامعه آمریکا میراث منحوس آدمی است که امروز حکومت منحوس او خاتمه پیدا می کند و اینکه امروز در روز تحلیف رئیس جمهور جدید آمریکا، واشنکتن به پادگان نظامی تبدیل شده است از ثمرات کارهای ناشیانه و مستبدانه ترامپ است.

رئیس جمهور انزوای سیاسی آمریکا را میراث بجای مانده از طرف ترامپ دانست و افزود: امروز آمریکا با سیاست های غلط ترامپ  در سیاست خارجی تنها مانده، در سازمان های بین المللی تنهاست و درموضوع فلسطین، برجام و دیگر موضوعات بین المللی تنها مانده است.

دکتر روحانی اظهار داشت: حداقل در شورای امنیت سازمان ملل در ۴ نوبت که موضوع برجام مطرح بود، حتی در جلسه ای که خود ترامپ ریاست آن را برعهده داشت، تمام ۱۴ عضو دیگر شورای امنیت علیه سیاست های آمریکا صحبت کردند و این یک فضاحت بزرگ برای دولت آمریکا بود و در موضوعاتی همچون قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل، لغو تحریم تسلیحاتی ایران، مکانیسم ماشه (اسنپ بک) و بازگشت تحریم های سازمان ملل آمریکا شکست خورد.

رئیس جمهور با بیان اینکه انزوای سیاسی امروز آمریکا میراث ترامپ است، گفت: طول می کشد تا این میراث از بین برود و بی اعتمادی نسبت به امضای آمریکا رفع شود.

دکتر روحانی با اشاره به تروریسم دولتی آمریکا، خاطرنشان کرد: ندیده بودیم رئیس جمهوری در آمریکا به صراحت اعلام کند که یک فرمانده ارشد نظامی را که میهمان در یک کشور دیگر بوده، ترور کرده است اما با کار این تروریست احمق، مهر تروریسم دولتی بر روی پیشانی آمریکا خورد، امروز پایان حیات سیاسی این آدم است که ۴ سال قانون و تعهدات بین المللی را زیر پا گذاشت.

دکتر روحانی در ادامه با اشاره به آغاز فعالیت دولت جدید آمریکا از امروز گفت: انتظار ما از کسانی که امروز قدرت را در دست می گیرند آن است که به قانون و تعهدات بین المللی برگردند و اگر می توانند تلاش کنند در ۴ سال آینده تمام لکه های سیاه چهار سال قبل را پاک کنند، البته اگر این لکه های سیاه پاک شدنی باشد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت جدید آمریکا وظایف سنگینی بر دوش دارد و باید به قانون، مقررات و قطعنامه های بین المللی برگردند، گفت: اگر صادقانه به قانون برگشتند و در عمل صداقت خود را نشان دادند، ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه امروز برای ملت ما و همه دنیا روشن شده است که سیاست تروریسم اقتصادی و فشار حداکثری، صد درصد شکست خورده است، گفت: البته در این فشارها و جنگ اقتصادی مردم ایران رنج کشیدند اما تحمل کردند و با مقاومت و ایستادگی، اجازه ندادند اهداف دشمنان محقق شود.

رئیس جمهور تاکید کرد: در یکسال اخیر که مشکلات ناشی از شیوع ویروس کرونا هم به تحریم های ظالمانه آمریکا اضافه شده است، ترامپ جنایت جدیدی هم مرتکب شد و حتی برای خرید واکسن و داروی مورد نیاز مردم ما نیز مانع تراشی و سنگ اندازی کرد.

دکتر روحانی با بیان اینکه دولت آمریکا هرجا توانست علیه منافع ملی ما سنگ اندازی کرد، گفت: برغم همه فشار تحریم ها و جنگ اقتصادی، امروز ملت ایران پیروز است و صادرات غیر نفتی ما مسیر عادی شدن را طی می کند و صادرات نفتی نیز از ماه های قبل به مراتب بهتر است که معنی آن شکست کامل سیاست آمریکا در قبال ایران است.

رئیس جمهور ادامه داد: اگر واردین جدید به کاخ سفید از دولت قبلی درس عبرت گرفته باشند، اشتباهات را جبران خواهند کرد، رئیس جمهور قبلی یک برج ساز بود و سیاست را نمی شناخت اما دولت جدید آمریکا سیاست را می فهمد و تجربه سیاسی دارد.

دکتر روحانی تاکید کرد: باید بدانند اگر نسبت به قطعنامه ۲۲۳۱ سازمان ملل امضایی کردند، در برابر، اقدام  ایران هم امضا خواهد بود و نه بیشتر، اگر فرمانی صادر کردند، ایران هم فرمان صادر می کند و اگر اقدام عملی کردند، از این طرف هم اجرا می بینند.

رئیس جمهور تصریح کرد: امروز توپ در زمین آمریکا و واشنگتن است، اگر به تعهدات خود عمل کنند ما هم عمل می کنیم، ترامپ مرد اما برجام زنده ماند، همه تلاش تندروهای آمریکا، ارتجاع منطقه و صهیونیست ها این بود که برجام بمیرد، اما امروز برجام زنده است، ترامپ با پرونده سیاهش رفت ولی برجام زنده است.

دکتر روحانی در ادامه با تاکید بر اینکه واقعیت و حقیقت را نمی شود پنهان کرد، افزود: از رسانه ها، دوستان و کسانی که با این دولت میانه خوبی ندارند، می خواهم واقعیت ها را ببینند، آنچه در این سه سال بر سر ما آمد توطئه های ترامپ بود که اگر نبود، ما این مشکلات امروز را نداشتیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه آمریکا در دستیابی به اهداف خود علیه ایران صد درصد شکست خورده است، گفت: امروز آمادگی داریم اگر طرف مقابل با صداقت عمل کند و به قانون و تعهدات برگردد، خیلی سریع مشکلات حل شود و پیچیدگی حقوقی هم ندارد، اگر اراده کنند و صداقت داشته باشند، یک ساعته مشکلات قابل حل است.

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه امروز بسیار روشن است که شرایط سه سال قبل دیگر تکرار نخواهد شد، افزود: مردم بدانند که رنج های سه سال گذشته دیگر تکرار نمی شود و علائم آن را مشاهده می کنیم، ارز به سمت متعادل شدن حرکت می کند و آمار و ارقام فعالیت ها نشان دهنده همین است.

رئیس جمهور با بیان اینکه تا امروز ۷۳ هزار میلیارد تومان برای اجرای طرح های عمرانی در کشور اختصاص یافته که ۶۶ هزار میلیارد تومان آن پرداخت شده است، گفت: فعالیت های عمرانی امسال نسبت به سال گذشته ۶۹ درصد افزایش یافته و دولت هر چه در توان داشته برای بهبود وضعیت معیشت مردم انجام داده و در بودجه سال آینده نیز پیش بینی های لازم را انجام داده است.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: درحالی که آمریکا فشار حداکثری علیه ما را انتخاب کرد، توقع ما این بود که همه دوستان سیاسی نیز حمایت حداکثری از دولت را برای مقابله با دشمن انتخاب کنند، بعضی این راه را انتخاب کردند که خدا خیرشان دهد اما بعضی این کار را نکردند که در تاریخ خواهد ماند، ما در مقابل دشمن تنها بودیم اما برخی به جای حمایت، زبان دیگری را انتخاب کردند.

دکتر روحانی با بیان اینکه همه ما در کشور یک هدف، یک قانون، یک رهبر و یک منافع ملی داریم، گفت: انتخابات ۱۴۰۰ هم انجام می شود، بیایید اینهمه بخاطر این انتخابات دولت را اذیت نکنیم. حضور اکثریت مردم در انتخابات برای ما مهم است و مقام معظم رهبری نیز بارها بر این مسئله تاکید کرده اند که مهم برای ایشان حضور حداکثری مردم در پای صندوق رای است.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه اگر اکثریت مردم پای صندوق رای آمدند ما پیروزیم و در غیر اینصورت ما شکست خورده ایم و فرقی نمی کند که چه کسی انتخاب شود، گفت: از سیاسیون و احزاب و گروه ها خواهش می کنم اولین هدف همه ما باید حضور حداکثری مردم در انتخابات باشد.

دکتر روحانی در ادامه سخنان خود به موضوع لایحه بودجه ۱۴۰۰ و روند رسیدگی به آن در مجلس شورای اسلامی اشاره کرد و گفت: لایحه بودجه بسیار مهم است و زندگی و معیشت مردم، تولید کشور، صادرات و واردات و اقتصاد به آن مربوط می شود، بودجه جای ادبیات غیر اقتصادی و غیر کارشناسی و حرف های سیاسی نیست.

رئیس جمهور با اشاره به سابقه ۲۷ ساله فعالیت خود در دولت و مجلس، گفت:  در طول این سالها برای نخستین بار است که چنین ادبیاتی را درمورد لایحه بودجه می بینم و اظهار نظرها امسال متفاوت با همه سال های گذشته بوده است، دلیل آن چیست و چرا؟

دکتر روحانی با تاکید بر اینکه هر دو ما در دولت و مجلس نماینده و وکیل مردم هستیم و مردم از ما همکاری می خواهند، گفت: بودجه جای شعار و ادبیات سیاسی نیست بلکه جای اعداد و ارقام و محاسبه است، من بلد هستم که به همه شعارها پاسخ دهم، اما مردم چنین چیزی را از ما نمی خواهند، مردم بودجه خوب و زندگی و معیشت بهتر می خواهند.

رئیس جمهور با بیان اینکه درنظر گرفتن فروش روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در بودجه ۱۴۰۰ برای این بود که بگوییم تحریم شکست خورده است، گفت: متاسفانه بعضی ها به این موضوع مهم توجه نکردند و متوجه نشدند که منظور ما چیست.

دکتر روحانی افزود: ما با این اقدام به دنیا پیام می دهیم و می گوئیم که ترامپ و فشار حداکثری شکست خورده و ما می توانیم ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز نفت بفروشیم اما شما تردید می کنید، ما می گوئیم سهم نفت در بودجه کمتر شود و ارزش پول ملی ما تقویت شود.

رئیس جمهور ادامه داد: ماحصل فروش روزانه ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه نفت در لایحه دولت، معادل ۱۹۹ هزار میلیارد تومان بوده است اما آقایان در مجلس، ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار را به یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه کاهش داده اند و در مقابل درآمد ۱۹۹ هزار میلیارد تومانی را در کمیسیون تلفیق به ۲۳۰ هزار میلیارد تومان، یعنی ۳۱ هزار میلیارد تومان وابستگی بودجه به نفت را افزایش داده اند، عجب چشم بندی کرده اند! هرکسی که ۴ عمل اصلی حساب را بداند متوجه می شود که چه شده است.

دکتر روحانی افزود: ما قیمت دلار در لایحه بودجه سال آینده را ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان در نظر گرفتیم و شما آن را به ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان افزایش دادید، ۶ هزار تومان بیشتر کردید، دم خروس همین جاست و با قسم حضرت عباس جور در نمی آید، عدد و رقم معلوم است.

رئیس جمهور افزود: اصول و چشم انداز روشن ما برای اقتصاد کشور، شکست تروریسم اقتصادی، تقویت  ارزش پول ملی، اصلاح معیشت مردم، فروش اموال دولت، چابک سازی و کوچک کردن دولت بوده است، درمورد تهیه کالاهای اساسی و بویژه دارو اقدام مهم دولت در لایحه بودجه اختصاص ارز ۴۲۰۰ بوده که تغییرات آن باید با دولت باشد نه شما، زندگی مردم و سوءاستفاده ها و رانت ها چه می شود؟

دکتر روحانی تاکید کرد: خواهش می کنم بیایید دست به دست هم دهیم و همکاری کنیم تا با کمک هم و تامین نظر دولت و مجلس، بودجه نهایی شود.

دکتر روحانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به افتتاح طرح های کلان ملی و توسعه ای کشور در روزهای پنج شنبه هر هفته، گفت: فردا افتتاح مهمی داریم که نشان خواهد داد چه بلایی سر تحریم های آمریکا آمده است.

رئیس جمهور افزود: فردا پالایشگاه گاز بید بلند با ۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری افتتاح می شود و اتفاق مهمی که در این پروژه شاهد آن هستیم  جلوگیری از اتلاف منابع با جمع آوری گازهایی است که می سوزد (فلرها) و این موضوعی است که رهبر معظم هم نسبت به آن تاکید داشتند.

دکتر روحانی با اشاره به اینکه پروژه بزرگ و مهم پالایشگاه گاز بید بلند در دولت قبلی کلید خورده و ۱۸ درصد آن اجرا شده بود، گفت: ۸۲ درصد این پروژه در این دولت و در شرایط سخت تحریم های شدید  اقتصادی اجرا شده و فردا افتتاح می شود.

رئیس جمهور با قدردانی از تلاش همه دست اندرکاران حوزه نفت و گاز، گفت:  تا سال ۹۲ در کشور، ۱۴ هزار روستا گاز داشتند اما امروز بیش از ۳۲ هزار روستا از گاز بهره مند هستند و تا آخر دولت به ۳۵ هزار روستا افزایش خواهد یافت و ۹۵ درصد مردم کشور در شهرها و روستاها از گاز استفاده می کنند.

دکتر روحانی با بیان اینکه تولید گاز ایران در پارس جنوبی ۲ و نیم برابر شده است، گفت: این بخاطر برجام بود و با اجرای برجام بود که توانستیم تجهیزات مورد نیاز و کمپرسورها را وارد کشور کنیم و با افزایش تولید بنزین و گازوئیل امروز از وارد کننده به صادر کننده تبدیل شده ایم و روزانه ۱۱۰ میلیون لیتر بنزین تولید می کنیم که ۷۵ درصد آن  یورو ۴ و یورو ۵ است.

رئیس جمهور با تبریک به ملت ایران بخاطر ایستادگی و مقاومت سال های اخیر، گفت: دولت با سیاست درست اقتصادی و سیاست خارجی خود توانست این راهبرد را در همه زمینه ها پیش ببرد و با تلاش مردم در جهش تولید ثمرات بسیار خوبی را در توسعه و پیشرفت کشور شاهد خواهیم بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha