آهوی نابینای دشت سهرین زنجان تلف شد

زنجان - ایرنا - رییس نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت: آهوی نابینای دشت سهرین به رغم تلاش محیط زیست و انجام عمل جراحی از سوی دامپزشکان زنجان به علت عفونت چشم تلف شد.

پرویز رستمی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: فرمانده و ماموران یگان حفاظت این اداره کل، حین گشت زنی و کنترل و پایش منطقه شکار ممنوع فیله خاصه به حرکت ها و رفتارهای غیرعادی این آهوی نر ۲ ساله مشکوک شدند.

وی اظهار داشت: ماموران اجرایی با مشاهده عفونت چشم و نابینایی آهو، این حیوان زبان بسته را بلافاصله برای معاینه و تشخیص بیماری چشم به اداره کل دامپزشکی زنجان تحویل دادند تا علاوه بر درمان از مسری نبودن بیماری نیز مطمئن شوند.

رستمی تصریح کرد: این آهو پس از انجام معاینه به کلینیک تخصصی دکتر عراقی، هدایت شده و در نتیجه چشم راست این گونه جانوری شاخص به خاطر وجود عفونت، تخلیه شد تا بلکه از مرگ نجات پیدا کند.

وی افزود: آین آهوی زیبای دشت سهرین زنجان با توجه به اینکه مدتی نابینا بوده و وضعیت جسمانی مناسب و مساعدی نداشت به رغم تیمار و مراقبت‌های بعد عمل، عصر روز سه شنبه /۳۰ دی ماه/ تلف شد.

رییس نظارت بر امور حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان گفت:  بر اساس هماهنگی های انجام شده با دکتر عرفانی از پزشکان اداره کل دامپزشکی زنجان قرار است با انجام عمل کالبد شکافی، علت بیماری مشخص شود تا در صورت لزوم نسبت به انجام برنامه مدیریتی اقدام شود.

به گزارش ایرنا، منطقه شکار ممنوع فیله خاصه نیز از سال ۸۶ جزو مناطق شکار ممنوع استان زنجان اعلام شد و وسعت آن ۱۱۰ هزار و ۵۳۲ هکتار است و گونه های درختی همانند درختان میوه و صنوبر و گیاهانی چون انواع آویشن، درمنه، انواع خانواده گندمیان و گیاهان بالشتکی و همچنین آهوی ایرانی، گراز، سمور سنگی، پرندگانی چون کبک، باقرقره، انواع پرندگان شکاری، انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر زمستانی و انواع خزندگان در این منطقه وجود دارد.  

براساس سرشماری سال ۹۲ قریب یک هزار و ۵۰۰ راس آهو در دشت سهرین و منطقه شکار ممنوع فیله خاصه زیست می کردند که در سال ۹۳ با کاهش ۱۴ درصدی مواجه شد، در سال ۹۴ با کاهش ۱۰ درصدی به یک هزار و ۲۴۶ راس رسید و سال ۹۵ نیز یک هزارو ۸۲ راس در این مناطق سرشماری شد.

طی سال های ۹۶، ۹۷ و ۹۸ نیز به ترتیب تعداد یک هزارو ۱۰۵ راس، یک هزارو ۲۷۷ راس و یک هزارو ۴۰۰ راس آهو از سوی محیط‌بانان و کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست استان زنجان در این ۲ منطقه مشاهده و سرشماری شدند. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها