وزیردفاع دولت بایدن: قبل ازچین، کووید ۱۹ دشمن اصلی آمریکا است

لندن– ایرنا – ژنرال «لوید آستین» که « جو بایدن » رئیس جمهوری منتخب آمریکا که او را به عنوان وزیر دفاع معرفی کرده است، با تاکید بر ضرورت مقابله با خشونت در ارتش آمریکا، گفت که قبل از چین ، بیماری کووید ۱۹ دشمن اصلی آمریکا است.

آستین که بامداد چهارشنبه در نشست استماعی و بررسی صلاحیت گزینه‌های پیشنهادی دولت آینده آمریکا در کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا به سوالات سناتورها پاسخ می داد، با توجه به مشارکت نظامیان آمریکایی با لباس شخصی در یورش هواداران شورشی « دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا به ساختمان کنگره، متعهد شد که با خشونت در ارتش آمریکا مقابله می کند.

این ژنرال سیاهپوست ( ۶۷ ساله) نخستین آمریکایی آفریقایی تبار که رهبری پنتاگون را برعهده می گیرد، گفت : اقداماتی را که  در صفوف ارتش آمریکا شاهد بودیم نشان دهنده نژادپرستی و یا افراط گرایی است و از نظر من به طورکامل غیرقابل قبول است.

خبرگزاری فرانسه به نقل از آستین فزود: تمام توان خود را برای پاک سازی صفوف ارتش آمریکا از نژادپرستان و افراط گرایان بکارخواهم گرفت.

وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده است، بیش از ۱۲ عنصر گارد ملی آمریکا که مامور تامین امنیت مراسم تحلیف جو بایدن رییس جمهوری منتخب را برعهده دارد، کنار گذاشته شده اند.

گارد ملی آمریکا ۲۵ هزار نیرو را روانه واشنگتن محل برگزاری مراسم تحلیف بایدن کرده تا به همراه نیروهای امنیتی و انتظامی، امنیت این مراسم را تامین کنند.

حضور نظامیان در کنار ایجاد موانع ، ایست و بازرسی و حصار کشی ها واشنگتن را به پادگان نظامی شبیه کرده و برخی آن را با منطقه سبز بغداد مقایسه کرده اند.

مراسم تحلیف بایدن که دیشب به وقت تهران در میان تدابیر شدید امنیتی وارد واشنگتن شد ، قرار است امشب به وقت تهران برگزار شود اما همچنان نگرانی های امنیتی بر این مراسم سایه افکنده است.

آستین که یک ژنرال سابق نیروی دریایی آمریکا است، گفت: ماموریت وزارت دفاع حمایت از آمریکا است اما اگر دشمنان در میان صفوف ما مخفی شده باشند امکان انجام این ماموریت وجود ندارد.

وی از اهمیت رسیدگی به خانواده های ارتشیان آمریکا سخن گفت وهمچنین قول داد که موضوع تبعیض در داخل ارتش را مورد توجه قرار دهد.

یکی از سناتورها با تاکید روی موضوع آزار جنسی در ارتش گفت که طبق آمار ۶۵ درصد افرادی که آزار جنسی را گزارش داده اند بعدها هدف انتقام جویی قرار گرفته اند. وی از وزیر پیشنهادی خواست تعهد خود نسبت به مبارزه با آزار و تجاوز جنسی در ارتش آمریکا را اعلام کند.

بودجه ارتش، رسیدگی به خانواده های نظامیان، سرمایه گذاری روی فناوری های جدید و نوسازی تسلیحات اتمی از سایر سوالات مطرح شده بود.

سناتورها همچنین با توجه به وقایع هفته گذشته که در آن گروه های راست افراطی سنا را تسخیر کردند همچنان از نفوذ ایدئولوژی راست افراطی و برتری خواهی نژاد سفید به داخل ارتش ابراز نگرانی کرده و از لوید آستین خواستند برنامه خود در این زمینه را اعلام کند.

ادعایی علیه ایران

آستین در ادامه سخنان خود با بیان اینکه « بایدن خواستار از سرگیری گفت وگوها با ایران است» درعین حال مدعی شد که ایران همچنان یک نیروی «بی ثبات کننده» در منطقه بوده و متحدان آمریکا را در خطر قرار می دهد. آستین ادعا کرد: دسترسی ایران به سلاح اتمی، رسیدن به ثبات در منطقه را دشوار تر می کند.

وی که در ادامه موضوع عادی شدن روابط کشورهای عربی خلیج فارس با رژیم صهیونیستی سخن می گفت مدعی شد که هرگونه عادی سازی روابط قدمی مثبت بوده و ایران را تحت فشار قرار می دهد. 

تمرکز سوالات سناتورها

به گزارش ایرنا، سنای آمریکا روز سه‌شنبه شاهد پرسش و پاسخ بین سناتورها و نامزد پست وزارت دفاع آمریکا، «لوید آستین» بود.

بیشتر گفت و گوی نمایندگان سنا با وزیر پیشنهادی بر سر موضوع جدایی پست های سیاسی از نظامی بود و خاطر جمع شدن از اینکه آستین به عنوان یک غیرنظامی در دولت حضور خواهد داشت.

آستین در صورت انتصاب، اولین وزیر دفاع سیاهپوست آمریکا خواهد بود. این کشور قبلاً وزیر خارجه سیاهپوست داشته است اما این اولین مورد درخصوص وزیر دفاع خواهد بود. او پیش تر معاون رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح ایالات متحده و فرمانده ستاد کل نیروهای ارتش آمریکا در منطقهٔ خاورمیانه، شرق آفریقا و آسیای مرکزی بود.

«لئون پینیتا» وزیر اسبق دفاع آمریکا که متن معرفی آستین به سنا را قرائت می کرد درخصوص اهمیت کنترل ارتش توسط غیرنظامی ها سخن گفت و تاکید کرد که از دید او لوید آستین به خوبی به این مهم واقف است.

نمایندگان سنا که در روزهای گذشته شاهد حمله شورشیان به این ساختمان بوده و اکنون شاهد حضور نزدیک به ۲۵ هزار سرباز برای محافظت از امنیت شهر واشنگتن در آستانه شروع به کار دولت بایدن هستند از این فرصت برای تشکر از نیروهای نظامی استفاده کرده و ابراز امیدواری کردند که مراسم فوق بدون دردسر انجام شود.

 لوید آستین در همین زمینه تاکید کرد که هفته گذشته با دیدن این صحنه ها بیشتر به حساس بودن وظایف خود آگاه شده است.

تهدید اصلی آمریکا

وزیر دفاع دولت بایدن، در پاسخ به این سوال که تهدید اصلی آمریکا چیست ، گفت که قبل از چین ، بیماری کووید ۱۹ است.

وی با بیان اینکه بیماری کووید ۱۹ تاکنون به جان باختن بیش از۴۰۰ هزار آمریکا منجر شده و این خسارت ها قابل قبول نیست، وعده داد که پنتاگون برای مبارزه با این بیماری اقدامات بیشتری انجام می دهد.

آستین ، چین را « سخت ترین و پیچیده ترین مشکل آمریکا » خواند و در عین حال تاکید کرد که آمریکا می خواهد پکن را از لحاظ نظامی باز دارد و همزمان می خواهد با چین همکاری اقتصادی کند.

وزیر دفاع دولت بایدن، آسیا و اقیانوس آرام را مهمترین عرصه فعالیت خود عنوان و تاکید کرد که آسیا و به ویژه چین را اولویت اول خود در وزارت دفاع می داند.

نامزد پست وزارت دفاع آمریکا، قوای بازدارندگی اتمی آمریکا را مهمترین اولویت دفاعی کشور دانست و از سرمایه گذاری برای نوسازی تسلیحات هسته ای استقبال کرد.

وی ضمن تاکید بر اهمیت حضور غیرنظامیان در پست‌های سیاسی و تلاش برای نشان دادن چهره ای غیرنظامی در مقابل پرسش های سیاسی چندان مطلع نبود، از جمله در برابر سوالاتی در زمینه حضور آمریکا در آفریقا و به عنوان مثال نزاع بر سر صحرای باختری، نشان داد که آگاهی خاصی از موضوع ندارد.

آستین در پاسخ به یکی از سناتورها به اهمیت همکاری با شرکای اقیانوس آرام یعنی استرالیا، کره جنوبی و ژاپن سخن گفت و اینکه در صورت انتصاب، اولین سفر خارجی اش به منطقه اقیانوس آرام و با هدف جلب همکاری کشورهای آن منطقه خواهد بود.

وی پذیرفت که برتری فنی ارتش آمریکا در برابر رقبا به ویژه چین به سرعت درحال کاهش بوده و مانند دهه های ۶۰ تا ۹۰ فناوری نظامی آمریکا دیگر آنقدرها هم بی رقیب نیست.

این مقام نظامی آمریکا در برابر یکی دیگر از پرسش‌ها پذیرفت که هدف چین رسیدن به توان مساوی با آمریکا و یا حتی برتری نسبت به آن تا سال ۲۰۵۰ است اما گفت که اجازه نخواهد داد چین به این آرزو برسد.

عقب نشینی های ارتش آمریکا

وزیر پیشنهادی بایدن، برنامه های خود برای فرماندهی ارتش آمریکا را فاش نکرد اما گفت که قصد دارد تصمیم های دولت ترامپ در خصوص خارج شدن ارتش آمریکا از آلمان و سومالی را بازنگری کند.

وی درعین حال با تایید عقب نشینی از افغانستان، نتیجه آنچه را که فداکاری نیروهای آمریکایی در این کشور خواند، مثبت دانست.

این ژنرال آمریکایی با بیان اینکه درگیری ها در افغانستان باید از طریق گفت و گو به پایان برسد، گفت: آینده افغانستان باید طوری باشد که منافع آمریکا را به خطر نیندازد و تمرکز بر مبارزه با تروریسم در آینده مفید خواهد بود.

حملات سایبری روسیه

سناتورهای آمریکایی نگرانی های خود از حملات سایبری روسیه را ابراز کرده و گفتند که اکنون دشمنان آمریکا در فضای سایبری از آمریکا نمی ترسند.

ژنرال آستین در این خصوص گفت: که اگر ثابت شود روسیه در حملات سایبری دست داشته حتماً شاهد عواقب آن خواهد بود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

سرخط اخبار جهان