۱ بهمن ۱۳۹۹،‏ ۰:۱۴
کد خبرنگار: 2447
کد خبر: 84191076
۰ نفر

برچسب‌ها

تداوم اعتراضات در تونس

تهران- ایرنا- منابع خبری سه شنبه شب گزارش دادند، معترضان در تونس علیه نظام حاکم در این کشور تظاهرات کردند.

به گزارش ایرنا به نقل از روزنامه القدس العربی، در این تظاهرات که خانواده‌های قربانیان انقلاب ۲۰۱۱ این کشور به همراه برخی از نمایندگان احزاب مخالفان حضور داشتند با سردادن شعارهایی خواستار سرنگونی نظام حاکم شدند.

بر اساس این گزارش نیروهای پلیس با این تظاهرات که در خیابان بورقیبه تونس برگزار شد، برخورد و به سوی معترضان گاز اشک آور پرتاب کردند.

این در حالی است که روز دوشنبه نیز تونس صحنه اعتراضات خیابانی بود. منابع خبری اعلام کردند که پایتخت تونس با وجود اعلام قانون منع رفت و آمد و حکومت نظامی تا ساعات پایانی دوشنبه شب صحنه درگیری میان پلیس و معترضان بوده است.  

سخنگوی وزارت کشور تونس روز دوشنبه از بازداشت ۶۳۲ معترض نوجوان در اعتراضات و اقدامات آشوبگرانه در برخی از مناطق این کشور خبر داد.

این اعتراضات در خیابان "بورقیبه" رخ داده است، خیابانی که نماد و نقطه محوری در اعتراضات سال ۲۰۱۱ میلادی بود که به حکومت "زین العابدین بن علی" دیکتاتور سابق تونس پایان داده بود.

 تظاهرکنندگان خواستار آزادی بازداشت شدگانی هستند که در روزهای گذشته توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند.

اقدام خشونت آمیز پلیس تونس با یک چوپان در شهر سلیانه که پنجشنبه گذشته رخ داد، به دامنه اعتراضات دامن زده است، به طوری که موج این نارضایتی‌ها روز به روز گسترده تر شده است.

محمد زکری سخنگوی وزارت دفاع تونس نیز یکشنبه شب اعلام کرد که علاوه بر استقرار یگان‌های ارتش در شهر سلیانه، نیروهای ارتش در شهرهای القصرین، سوسه و بنزرت نیز مستقر شده‌اند.

قرنطینه سراسری از پنجشنبه گذشته در تونس به مدت چهار روز در کنار منع رفت و آمد شبانه از اوایل اکتبر گذشته برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا و با توجه به ابتلای بی شمار روزانه به ویروس کرونا اعمال شد.

همین تصمیم دولت موجب شد که جوانان شب‌ها به خیابان آمده و دست به اعتراضات مشابه اعتراضاتی بزنند که در سالگرد انقلاب فوریه ۲۰۱۱ انجام شد.

تونس در مدت انتقال سیاسی شاهد اعتراضات متعدد اجتماعی بوده و معترضان همواره علیه بیکاری، فقر و پایین بودن خدمات دولتی اعتراض کرده‌اند.

این اعتراضات و درگیری معترضان و پلیس همزمان با سالگرد دهمین سال انقلاب مردمی تونس صورت می‌گیرد که به همراه دموکراسی، بسیاری از مشکلات اقتصادی و اجتماعی را در پی داشته است.

در سایه عدم وجود برنامه روشن برای اعتراضات و عدم حمایت احزاب اصلی تونس از این اعتراضات، مشخص نیست که آیا اعتراضات نتایجی به دنبال خواهد داشت یا بزودی خاموش خواهد شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =

سرخط اخبار جهان