بررسی صلاحیت گزینه بایدن برای وزارت خارجه؛ به برجام باز می گردیم

نیویورک - ایرنا - کمیته روابط خارجی سنای آمریکا برای بررسی گزینه رئیس جمهوری منتخب آمریکا برای وزارت خارجه، به سیاست‌ها و برنامه ‌های آتی این دولت در حوزه سیاست خارجی پرداخت و آنتونی بلینکن وزیر خارجه منتخب دولت بایدن گفت: ایران به برجام بازگردد ما هم بر می‌گردیم.

به گزارش ایرنا، تونی بلینکن روز سه‌شنبه در این کمیته حضور یافت و ابتدا جیم راش رئیس کمیته و سپس رابرت (باب) منندز درباره مسایل سیاست خارجی و چالش‌های پیش رو، صحبت کردند.

منندز نسبت به سیاست چهارساله در قبال کره شمالی انتقاد کرد که همچنان توانایی موشکی خود را افزایش می‌دهد.

وی همچنین از سیاست روسیه در حمایت از آذربایجان در تصرف قره باغ انتقاد کرد.

این سناتور دموکرات با تاکید بر تقویت همکاری با متحدان و چندجانبه‌گرایی اظهار کرد: بعد از چهارسال ما در موضع ضعفی در قبال چین قرار داریم.

منندز با اشاره به موضوع ایران و ابراز مخالفت اولیه با برجام، گفت: خروج ترامپ از برجام باعث ضعف ما و تقویت ایران شد و توانایی ایران را افزود.

وی افزود: برای بازگشت به برجام باید به سایر فعالیت‌های خطرناک و بی‌ثبات کننده ایران توجه شود و معتقدم که باید یک رویکرد جامع با همکاری متحدانمان در اروپا و منطقه به سایر موضوعات مرتبط پرداخت.

منندز درباره برجام و نواقص آن پرسید که از نظر او شامل بند غروب آفتاب، مسایل موشکی و.. بود. وی بر نداشتن غنی سازی اورانیوم در منطقه تاکید کرد و پرسید آیا کنگره را درباره این چالش دخیل خواهید کرد.

بلینکن گفت: پاسخ کاملا مثبت است ، به ویژه در مورد سیاست به چالش کشیدن سیاستی که باید در هنگام برخورد با ایران داشته باشیم. رئیس جمهوری بایدن متعهد به این پیشنهاد است که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد و ما این هدف را با کمیته به اشتراک می‌گذاریم.

وی افزود: ایران با سلاح اتمی یا داشتن ظرفیت ایجاد این تسلیحات نسبت به فعالیت‌های مخرب اعم از پشتیبانی از تروریسم، تغذیه نیابتی‌های خود یا بی‌ثبات کنندگی منطقه بسیار خطرناک‌تر، حتی خطرناک تر از حد فعلی می‌شود.

گزینه بایدن برای وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: با داشتن سلاح یا ظرفیت تولید ساخت سلاح اتمی، ایران مصون‌تر از مجازات عمل خواهد کرد، بنابراین من فکر می‌کنم ما وظیفه فوری داریم که هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی یا نزدیک شدن به توانایی داشتن آن شویم.

بلینکن اضافه کرد: از نظر من برجام برای هر محدودیتی که به نوبه خود در مسدود کردن مسیرهای مختلف برای تولید مواد مورد نیاز برای سلاح هسته‌ای موفق بود که بیشترین بازرسی‌ها را در تاریخ رژیم کنترل تسلیحات دارد.

وی یادآور شد: چالش اینجا است که ما از توافق خارج شدیم و ایران محدودیت‌های اعمال شده با توافق را بازگردانده است، سانتریفیوژهایی را به کار گرفته است که مطابق توافق ممنوع بود و نتیجه آن همچنانکه در گزارش‌های عمومی مطرح است، زمان بیش از یکسال برای رسیدن به یک بمب اتمی، اکنون به کمتر از 3 یا 4 ماه کاهش یافته است.

گزینه بایدن برای وزارت خارجه آمریکا تاکید کرد: این یعنی بازگشت به همان بحرانی که پیش از مذاکرات با آن مواجه بودیم.

بلینکن تصریح کرد: بنابراین رئیس جمهوری منتخب معتقد است اگر ایران به این تعهدات برگردد ما نیز بازخواهیم گشت اما ما باید از آن به عنوان بستری برای بودن در سمت متحدان و شرکای برای دستیابی به توافقی محکم‌تر و طولانی‌تر استفاده کنیم.

وی تاکید کرد: باید از آن برای رسیدن به موضوعاتی دیگری همچون موشک و فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ایران به کار گیریم.

وزیر خارجه احتمالی دولت بایدن، تصریح کرد: من فکر می‌کنم ما تا رسیدن به آن فاصله زیادی داریم. باید صبر کنیم، رئیس جمهوری منتخب در دفتر حضور یابد، ایران گام بازگشت به تعهدات را بردارد و ما باید آن را مورد ارزیابی قرار دهیم.

بلینکن اظهار کرد: باید ببینیم آیا آنها واقعا خوب بودند یا نه. اگر بگویند که در اولین مرحله به تعهدات خود عمل می کنند، ما هم انجام می‌دهیم.

وی خاطرنشان کرد: حتما با شما(کنگره) مشورت خواهیم کرد و نه فقط آنچه که من فکر می‌کنم ما برای بلندشدن نه نشستن باید با متحدان و شرکای خود در منطقه شامل اسرائیل و کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس تعامل داشته باشیم.

ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی

سناتور ران جانسون درباره ترور سردار شهید حاج قاسم سلیمانی پرسید و اینکه چرا بلینکن با آن مخالف بوده است؟

گزینه بایدن برای وزارت خارجه آمریکا با این ادعا که من گزارش‌های دست اول در ارتباط با دخالت وی در کشته شدن نیروهای آمریکایی را دریافت می‌کردم، پاسخ داد: بنابراین کسی متاسف نیست که چرا او دیگر نیست، بلکه سوال این است که آیا از بین بردن او کار درستی است و با این کار، توازن امنیتی ما بهتر شده و ایمن‌تر شده‌ایم یا خیر؟

بلینکن اظهار کرد: دولت‌های گذشته اعم از بوش و اوباما به این جمع‌بندی رسیدند که ایمن‌تر نخواهیم شد. فکر می‌کنم آنچه ما بعد از مرگ او دیدیم که حملات به مواضع ما عراق باعث شده است ده‌ها اگر صدها نفر نباشد، از آمریکایی‌ها دچار آسیب مغزی شوند.

وی تاکید کرد: این واقعیت که مواضع مقدم ما در مبارزه با داعش مجبور با عقب نشینی شدند چرا که نگرانی از اقدام تلافی‌جویانه شبه‌نظامیان نیابتی ایران پس از سلیمانی وجود داشت.

وزیر احتمالی بایدن واقعیت دیگر ناشی از ترور سردار سلیمانی را تعطیلی سفارت آمریکا در بغداد از ترس حملات این شبه‌نظامیان برشمرد و ادامه داد: این واقعیت است که ما شاهد هستیم که ایران به طرق مختلفی عمل می کنند زیرا ما تنها بازیگر این درام نیستیم.

بلینکن تاکید کرد: با توازن، فکر می‌کنم که این عمل باعث شد امنیت کمتری داشته باشیم نه بیشتر.

سناتور میت رامنی دیگر جمهوری‌خواهی بود که درباره بازگشت به برجام ابراز نگرانی کرد و هشدار داد که سیاست دولت بایدن نباید تنها با برگرداندن سیاست دولت گذشته باشد بلکه باید از آنها به عنوان اهرم مذاکراتی استفاده کرد.

وی تاکید کرد که ایران هیچ گاه نباید به سلاح اتمی دست یابد.

افغانستان

گزینه بایدن برای وزارت خارجه آمریکا درباره مذاکره با طالبان و توافقی که دولت ترامپ با آنها امضا کرده است هم گفت: ما در افغانستان چالش جدی داریم، و در وهله اول ما هم خواستار پایان دادن به آنچه که جنگ‌های دائمی نامیده می‌شوند، هستیم و می‌خواهیم که نیروهایمان به خانه بازگردند.

بلینکن که این مطلب را در پاسخ به سناتور جین شهین مطرح کرد، افزود: من باید به دقت به توافقی که با طالبان امضا شده است، نگاهی بیندازم تا به طور کامل بفهمم که چه تعهداتی از سوی طالبان اجرا شده و کدام اجرا نشده است.

وی ادامه داد: هرگونه توافق بین طالبان و دولت افغانستان بدون تحقق آنچه که مردم افغانستان در 20 سال گذشته برای آن ایستاده‌اند، پایدار نخواهد ماند.

یمن

سناتور کریس کونز هم درباره تصمیم دولت ترامپ برای شناسایی انصارالله یمن به عنوان سازمان تروریستی خارجی پرسید، که وزیر خارجه احتمالی بایدن گفت: درباره حوثی‌ها باید بگویم که آنها دولت یمن را سرنگون کردند، آنها در تهاجم کشورشان دخیل بودند، آنها به همسایگان خود همچون سعودی حمله کردند، آنها مرتکب نقض حقوق بشر شده‌اند.

بلینکن افزود: واقعیت دیگر این است که ائتلاف سعودی در تجاوز به یمن همراه با تجاوز حوثی‌ها، شرایط انسانی در یمن را فاجعه بار ساخته است.

وی ادامه داد: نگرانی عمیق من نسبت به شناسایی حوثی ها به عنوان سازمان تروریستی خارجی، مذاکره با آنها را با مشکل مواجه می‌سازد. ما باید مطمئن شویم که وضعیت انسانی بدتر نمی‌شود.

گزینه بایدن برای وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: بیشتر کمک‌های انسانی به یمن از سوی سایر جهان و نه از آمریکا می‌ رود، ما باید به سرعت هرکاری را برای کاهش رنج مردم یمن انجام دهیم.

قطع فروش سلاح به ائتلاف سعودی

سناتور کریس مورفی درباره حمایت تسلیحاتی از به اصطلاح ائتلاف سعودی در جنگ یمن پرسید که بلینکن پاسخ داد: رئیس جمهوری منتخب روشن کرده است که به حمایت خود از ائتلاف سعودی علیه یمن پایان خواهد داد.

وی تاکید کرد: فکر می‌کنم این کار در مدت کوتاهی پس از ریاست جمهوری بایدن انجام خواهد شد.

وزیر پیشنهادی بایدن اظهار کرد: یمن در حال تبدیل شدن به بدترین وضعیت انسانی در جهان است.

بلینکن در عین حال بر حمایت از سعودی در دفاع از خود تاکید کرد و گفت: اما ما نگران برخی سیاست‌هایی هستیم که سعودی آنها را دنبال کرده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =