۳۲ هزار واحد مسکن روستایی در لرستان مقاوم‌سازی شد

خرم‌آباد - ایرنا -مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: از مجموع ۱۱۶ هزار واحد مسکن روستایی استان در زمان فعالیت دولت تدبیر و امید ۳۲ هزار واحد بهسازی و مقاوم سازی شده است.

به گزارش ایرنا ، مسعود رضایی شامگاه سه شنبه در نشست مجازی با خبرنگاران بیان کرد:  لرستان بر اساس آخرین سرشماری نفوس مسکن ۱۵۳ هزار و ۱۵ واحد مسکن روستایی دارد که تاکنون برای این تعداد حدود ۱۲۱ هزار سهمیه بازسازی و مقاوم سازی مصوب شده و تاکنون حدود ۱۱۶ هزار تسهیلات بازسازی و مقاوم سازی پرداخت شده است.

وی با بیان اینکه اکنون حدود ۳۷ هزار واحد مسکن روستایی نیازمند مقاوم سازی است و درصد مقاوم سازی استان مسکن روستایی در حدود ۷۶ درصد است افزود: در سالجاری حدود ۶ هزار و ۵۰۰ فقره سهمیه بهسازی مسکن روستایی و سه هزار و ۹۰۰ فقره مقاوم سازی در دستور کار است و با تحقق این برنامه میانگین مقاوم سازی استان به ۸۲ درصد خواهد رسیدکه میانگین مقاوم سازی مسکن رو ستایی کشور ۴۸ درصد است.

رضایی اظهار داشت: به دلیل پراکنش استان در بخش هایی از ذلقی و ززو ماهرو، قلایی سلسله، سپید دشت خرم آباد و مناطقی از دلفان مسکن روستایی نیازمند مقاوم سازی بیشتر است.

وی ادامه داد: در شهرستان های بروجرد و دورود میانگین مقاوم سازی بالا و در برخی مناطق پایین است.

رضایی گفت: بر اساس آخرین امار در سامانه بازسازی منازل آسیب دیده از سیل حدود ۱۲ هزار و ۶۲۰ واحد خسارت دیده احداثی ثبت شده که از این تعداد ۱۲ هزار به بهره برداری رسیده  و مابقی حدود سه درصد در مناطق روستایی و ۱۰ درصد در شهرها در حال انجام است.

وی افزود: با توجه به آمار های موجود هفت هزار واحد استان سهمیه تسهیلات دارد که با اولویت واحدهای تخریبی و فرسوده پرداخت می شود که متولی در شهرها راه و شهرسازی است ودر خصوص طرح اقدام ملی شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر اداره کل بنیاد مسکن کارگزار است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان عنوان کرد: بافت قدیم روستاها نیازمند مقاوم سازی است که باید اجرایی شود اما نباید از ماهیت روستایی فاصله گرفت و واحدهای روستایی باید کارآمدی روستایی داشته باشندکه این امر باید فرهنگ سازی شود.

وی افزود: در بحث شاخص استانداردهای کمی وکیفی مسکن های روستایی در اولویت قرار دارد تا مسکن ها بر اساس ضوابط ملی و شاخص قابل قبول باشد.

رضایی اظهار داشت: بنیاد مسکن در تمام شهرستان ها شعبه ایجاد کرده و امکان پرداخت تسهیلات و طراحی های لازم وجود دارد و عمده ترین دلیل کمتر برخوردار شدن استقبال مردم است.

به گفته وی طرح مسکن معیشت محور با هم افزایی در ساخت و ساز مسکن روستایی در استان پیگیری می شود.

وی عنوان کرد: در شهرستان کوهدشت ۱۴ هزار و ۴۳۶ مسکن روستایی دارد که تاکنون هشت هزار و ۴۵۱ از تسهیلات مقاوم سازی و بازسازی استفاده کردند که درصد بهره مندی ۵۸ درصد است و در مقایسه با میانگین کشوری ۱۰ درصد جلوتر است.

رضایی بیان کرد: ۱۷۳ هزار و ۷۳۵ خانوار روستایی در قالب ۱۵۳ هزار و ۱۵ مسکن روستایی اسکان دارند و حدود ۱۱۶ هزار تاکنون از تسهیلات مقاوم سازی مسکن استفاده کرده اند.

وی با بیان اینکه سالیانه ۲۰۰ هزار مسکن روستایی در سطح کشور احداث می شود ادامه داد: از مجموع ۱۱۶ هزار واحد مسکن روستایی استان در دولت تدبیر و امید ۳۲ هزار واحد بهسازی و مقاوم سازی شده است.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت: از محل اعتبارات طرح ویژه سال ۹۹ تاکنون ۶ هزار و ۵۰۰ واحد سهمیه اعلام شده است و در مرحله جذب قرار دارند.

وی افزود:تاکنون ۹ روستایی لرستان واجد ارزش بافت تاریخی و گردشگری است و در این راستا اقدامات خوبی انجام شده است.

وی با بیان اینکه این روستاها با هماهنگی میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شناسایی  وثبت می شوند ادامه داد: روستاهای بیشه، ولیعصر، ونایی، افرینه،پسیل، فرسش،گایکان، کوشکی سفلی تاکنون تهیه طرح در حال اجرا است و مابقی با توجه به اعتبار در دستور کار قرار خواهد گرفت.

رضایی با اشاره به اینکه در راستای اجرایی طرح هادی در روستاهای استان در سالجاری ۲۶۵ روستا عملیات بهسازی و جدول گذاری از محل اعتبارات سال گذشته در دستور کار قرار دارد و از محل اعتبارات سالجاری ۵۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیلون تومان برای اجرای ۱۹۱ طرح در نظر گرفته شده است اظهار داشت: همچنین ۲۳ میلیارد تومان برای آسفالت معابر از بند(ز) ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه  تاکنون  طرح هادی در تمام روستاهای  دارای قابلیت اجرا تهیه شده است عنوان کرد: در راستای اجرای طرح هادی نیز برخلاف اقدامات هنوز هدفگذاری نشده  و منابع اعتباری محدود است و میانگین استان در این زمینه برابر میانگین کشوری و ۵۲ درصد است.

وی بیان کرد: اکنون شهرستان رومشکان بیشترین بهره مندی از اجرای این طرح را داشته است که  از مجموع ۳۲ روستا ۲۸ روستای این شهرستان قابلیت اجرای طرح دارد.

مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی لرستان گفت:در تمام روستاهای بالای ۲۰ خانوار استان طرح هادی تهیه شده و ۸۱۵ روستا نیز اجرای طرح آغاز شده و ۷۵۴ روستای بالای ۲۰ خانوار نیازمند بازنگری و ۵۸۹ روستا نیز بازنگری شده است.

وی با بیان اینکه در خصوص تهیه طرح روستاهای بالای ۲۰ خانوار شرح خدمات مبتنی بر مطالعات جامع است اما در روستاهای زیر ۲۰ خانوار باید طرح های تعیین محدوده تهیه شود افزود:۵۹ روستای استان از طرح های تعیین محدوده بهره مند شدند.

رضایی ادامه داد:سهمیه خانوارهای دارای ۲ معلول در استان ۲۳۲ واحد مسکن روستایی سهمیه استان است و تاکنون ۲۰۷ روستا به بهره برداری رسیده است و مابقی در دست اجرا است.

وی اظهار داشت: ۸۴ میلیون تومان تسهیلات در اختیار این خانوارها قرار می گیرد و در بحث شهری ۴۲۳ واحد سهیمه استان است و حدود ۹میلیارد تومان با تعامل خیران کمک شده است و چنانچه خانوار ۲ معلول از این مزایا بهره مند نشدندآنها را به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی معرفی کنند.

وی عنوان کرد:در راستای احداث و بازسازی منازل سیلزده استان با پیگیری های انجام شده تمام واحدهای تعمیری تکیمل شدند و واحدهای احداثی شهری و روستایی استان ۱۲ هزار و ۶۲۱ واحد بود و ۱۱ هزار و ۴۸۴ واحد روستایی و یک هزار و ۱۳۷ واحد شهری بودند که با پیشرفت فیزیکی ۹۷ درصد در حال اتمام هستند.

وی با اشاره به طرح های عمرانی خسارت دیده از سیل استان گفت:در این راستا ۲۲۰ میلیارد تومان برای مشکلات زیرساخت تامین اعتبار شد و۱۲۰ میلیارد تومان برای سه طرح شاخص چم مهر، بابازید،دیواره سازی پلدختر و ۱۰۰ میلیارد تومان برای طرح های ایمن سازی استان در نظر گرفته شد که ۱۰۰ درصد جذب شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها