تله کابین کرمانشاه براساس استانداردهای جهانی است

کرمانشاه- ایرنا- مشاور شهردار کرمانشاه در سرمایه‌گذاری گفت: طراحی و محاسبات خط تله‌کابین کرمانشاه براساس استانداردهای جهانی انجام شده و کد تاییدیه آن در سایت جهانی به ثبت رسیده است.

وحید شامبیاتی روز سه شنبه در نشست خبری در شهرداری کرمانشاه افزود: شرکت «اشکوفر» اتریش که یک شرکت معتبر در این زمینه در سطح بین المللی است استانداردهای لحاظ شده در این پروژه را تایید کرده است.

مشاور شهردار کرمانشاه در امور سرمایه گذاری به مباحث مطرح شده اداره استاندارد استان در خصوص عدم انطباق پروژه براساس استانداردها اشاره کرد و گفت: پروژه تله کابین کرمانشاه با توجه به محاسبات زمین و خاک منطقه با نرم افزارهای تخصصی سازه ای طراحی و آنالیز شده و تمام محاسبات نیز برای این اداره ارسال شده است.

شامبیاتی با اشاره به گزارش اداره استاندارد استان در خصوص وجود ۲۰۰ مورد ایراد اجرایی در پروژه تله کابین کرمانشاه، بیان کرد: خط تله کابین براساس مستنداتی که به این اداره ارایه شده، شامل ۲۳ هزار قطعه اجرایی است.

 وی با بیان اینکه خوشبختانه این ایرادات، مشکلات فنی و مهندسی نبوده که امنیت پروژه را به خطر بیندازد، تصریح کرد: این ایرادات تنها مشکلات قطعه بود که اکثراً به دلیل عدم انطباق جوش بوده و به راحتی رفع شده است.

شامبیاتی با تاکید بر اینکه به دقت استانداردهای جهانی در اجرای این پروژه رعایت می شود، بیان کرد: تاییدیه آزمایش بتن ریزی در پروژه تله کابین کرمانشاه آزمایشگاه مکانیک خاک برای سنجش میزان مقاومت هر پایه است.

 وی تصریح کرد: بازرسی بعد از نصب آرماتورها و قبل از بتن ریزی پایه ها انجام می شود که در صورت وجود هرگونه مشکل بتن‌ریزی ریزی صورت نمی‌گیرد و حتی اگر بعد از بتن ریزی، آزمایشگاه مکانیک خاک مقاومت بتن را تایید نکند آن را تخریب می کنیم.

مشاور شهردار کرمانشاه در امور سرمایه گذاری گفت: با توجه به وعده راه اندازی خط تله کابین به همشهریان و استاندار کرمانشاه در سال جاری، هم اکنون ۱۰ روز از درخواست برای بازرسی سازمان استاندارد از ایستگاه تیک آف هستیم که متاسفانه تاکنون صورت نگرفته است.

شامبیاتی با بیان اینکه در هر پروژه‌ای درصدی از خطا و اشکالات وجود دارد، افزود: حتی اگر ایرادات پروژه تله‌کابین کرمانشاه به ۵۰۰ مورد برسد در مجموع ایراد این پروژه ۲.۷ درصد می شود که یعنی بیش از ۹۷ درصد پروژه هیچ مشکلی ندارد.

وی با تاکید بر اینکه ایرادات گفته شده در هر مرحله از بازرسی و نظارت اداره استاندارد برطرف شده است، ادامه داد: بدون تاییدیه بازرسی سازمان استاندارد در یک مرحله، کار را در مرحله بعد شروع نمی کنیم و باید سازمان استاندارد برای دیدن و مطرح کردن ایرادات و اشکالات بر روند اجرای پروژه نظارت کند.

شامبیاتی به استانداردهای موجود اشاره کرد و گفت: استانداردهای جهانی شامل ۲۰۰ مورد است که متاسفانه این تعداد در کشورمان به ۲۳ مورد می رسد و همین امر باعث می شود بازرسین سازمان استاندارد با بسیاری از موارد تله کابین آشنایی نداشته باشند.

وی با اشاره به تاریخ آخرین بازدید اداره استاندارد از پروژه تله کابین کرمانشاه، اظهار داشت:  آخرین بازدید این اداره در تاریخ ۲۰ آبان ماه سال جاری و بعد از ساخت سه پایه از پایه های این پروژه بوده که کل این پایه ها ۱۲۰ قطعه اتصالی داشته است.

به گفته مشاور شهردار کرمانشاه، در امور تله‌کابین، هم اکنون حدود ۷۰ درصد از پایه های این پروژه ساخته شده و از این تعداد حدود ۶۰ درصد آن نصب شده است.

شامبیاتی از پیشرفت ۴۰ درصدی پروژه تله کابین کرمانشاه خبر داد و گفت: اجرای این پروژه را در چند جبهه پیش می بریم که یکی از این جبهه ها بحث ساخت پایه ها است و هم اکنون پیشرفت خوبی دارد.

وی با بیان اینکه این پروژه شامل ۱۱ پایه می شود، تاکید کرد: پایه شماره هشت پروژه تله کابین کرمانشاه یکی از بزرگ‌ترین پایه‌های تله‌کابین در سطح کشور است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، عملیات اجرایی تله کابین کرمانشاه با اعتبار اولیه ۲۵۰ میلیارد تومان در ارتفاعات طاقبستان آغاز شده است.

این پروژه که برای ۲ هزار نفر اشتغالزایی می‌کند در یک هزار و ۴۳۲ متر مسیر و ارتفاع ۴۵۷ متر ارتفاعات طاق بستان در دست اجراست و اکنون نیز ۲۶ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و تکمیل آن نیز سال ۱۴۰۲ خواهد بود.

سرخط اخبار استان‌ها