وزیر بهداشت انگلیس در میانه واکسیناسیون سراسری به قرنطینه رفت

لندن- ایرنا- با گذشت یک ماه از آغاز گسترده واکسیناسیون کرونا در انگلیس و در حالی که بالغ بر چهار میلیون نفر از سالمندان و کارگزاران امور بهداشتی این کشور واکسینه شده‌اند، وزیر بهداشت انگلیس هنوز واکسن دریافت نکرده و اخیرا به دلیل تماس با فرد مبتلا دوباره به قرنطینه رفته است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا، مت‌ هنکاک وزیر بهداشت انگلیس با اشاره به هشداری که از طریق نرم‌افزار ردیاب کرونا دریافت کرده، ناگزیر تا یکشنبه قرنطینه خواهد بود.

او با انتشار پیام ویدیویی در توئیتر تاکید کرد: قرنطینه خانگی یکی از مهم ترین بخش‌های فاصله‌گذاری اجتماعی است و به این ترتیب زنجیره انتقال ویروس قطع می‌شود. هنکاک تصریح کرد که همه باید از مقررات بهداشتی تبعیت کنند.

این برای دومین بار است که وزیر بهداشت انگلیس به دلیل کرونا خود را قرنطینه می‌کند. او فروردین گذشته نیز در ابتدای شیوع این ویروس هم زمان با نخست وزیر انگلیس خود را قرنطینه و از خانه امور کاری را پیگیری کرد. او پس از دو هفته به قرنطینه خانگی پایان داد و اعلام کرد در برابر ابتلای مجدد به این ویروس مصون است.

هنکاک دیشب در یک نشست خبری با حضور مشاوران ارشد پزشکی دولت حاضر شد و روند اجرای طرح واکسیناسیون در کشور را تشریح کرد. او در سخنان خود ابراز امیدواری کرد که تا سپتامبر آینده تمام بزرگسالان در انگلیس دست کم یک واحد از واکسن کرونا را دریافت خواهند کرد.

طرح گسترده واکسیناسیون کرونا در انگلیس از ۱۸ آذرماه آغاز شده و دولت برای تسریع در تکمیل این روند در صدد بازگشایی مراکز شبانه روزی در کشور است. آژانس محصولات دارویی و پزشکی انگلیس تاکنون مجوز استفاده از سه واکسن فایزر بیونتک، مدرنا و اکسفورد را صادر کرده است.

وزارت بهداشت انگلیس از همان ابتدا فهرستی موقت شامل اولویت بندی دریافت کنندگان واکسن تهیه و اعلام کرد کسانی که بیش از همه در معرض ابتلای به ویروس قرار دارند از اولویت بالاتری برخوردار می‌شوند.

در رده‌های اول و دوم ساکنان و کارکنان خانه سالمندان، افراد بالای ۸۰ سال و کارکنان بخش درمان و مراقبت‌های پزشکی قرار دارند. رده‌های سوم و چهارم افراد بالای ۷۰ سال و آنهایی قرار دارند که به شدت آسیب پذیر هستند و در رده‌های پنج، شش و هفت افراد بالای ۶۰ سال قرار دارند.

این در حالیست که وزیر بهداشت انگلیس به عنوان چهره پیشرو در مبارزه با بحران کرونا در کشور هنوز واکسینه نشده است.

جورج آزبورن وزیر دارایی سابق انگلیس که اینک مسئولیت نشریه ایونینگ استاندارد را برعهده دارد در این باره می‌گوید: این خصیصه انگلیس است که به درستی واکسن کرونا را برای میلیون‌ها نیروی بهداشتی در اولویت قرار داده ‌است. او با این حال به طعنه بیان داشت: چطور است که ما نمی‌توانیم یک واحد واکسن کرونا به وزیر بهداشت کشور که این بحران را هدایت می‌کند تزریق کنیم.

منابع خبری انگلیس می‌گویند که تزریق واکسن کرونا ضمانتی را برای عدم ابتلای دوباره به این بیماری ایجاد نمی‌کند. از این منظر، حتی به افرادی که واکسن کرونا را دریافت کرده‌اند گفته می‌شود که همچنان شیوه‌نامه بهداشتی و محدودیت‌های کرونایی را رعایت کنند. این در حالیست که وزیر بهداشت انگلیس فروردین گذشته خلاف این مساله را ادعا کرده بود.

هم زمان تحقیقات نشان می‌دهد که سیاهپوستان، آسیایی‌ها و سایر اقلیت‌های قومی و مذهبی چندان علاقه‌ای به دریافت واکسن کرونا ندارند. بر اساس گزارش موسسه انگلیسی «بهداشت همگانی برای جامعه سلطنتی» ۵۷ درصد اقلیت‌های قومی و مذهبی مخالف دریافت واکسن کرونا هستند.

آمارها نشان می‌دهد که سیاهپوستان انگلیسی بیشتر از سایر نژادها بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌ و احتمالا این مساله به بی اعتمادی آنها نسبت به نظام بهداشتی انگلیس دامن زده است.

با این حال امتناع پنهانی دولت جانسون از دریافت واکسن کرونا در سایه احترام به اولویت‌های تعیین شده، مساله‌ای است که به تدریج در میان افکار عمومی سووال برانگیز شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

سرخط اخبار جهان