مکزیک خواستار اصلاح سیاست‌های مهاجرتی از سوی آمریکا شد

تهران – ایرنا – رئیس جمهوری مکزیک، با توجه به گردآمدن هزاران پناهجو در گواتمالا کشور همسایه، از آمریکا درخواست کرد که اصلاحات و تغییرات قابل توجهی در سیاست مهاجرتی خود ایجاد کند.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از بخش انگلیسی شبکه بی بی سی؛ آندره مانوئل لوپز اوبرادور ابراز امیدواری کرد که جو بایدن رئیس جمهوری منتخب با همکاری با مکزیک و دیگر کشورها در باره این مسئله موافقت کند.

حدود هفت هزار پناهجوی عمدتا هندوراسی که در روزهای گذشته وارد گواتمالا شده اند، امیدوارند با گذر از مکزیک به مرز ایالات متحده برسند.

ده ها هزار پناهجو از کشورهای آمریکای مرکزی که سالانه به صورت گروهی برای رسیدن به مرزهای ایالات متحده تلاش می کنند، می گویند از فقر، خشونت و تعقیب در کشورهایشان می گریزند. شرایط این افراد در پی ویرانی های ناشی از وزش ۲ تندباد و طوفان نیرومند که در نوامبر گذشته آمریکای مرکزی را در هم کوبید، بدتر هم شده است.

رئیس جمهوری مکزیک با اشاره به قول بایدن در مبارزات انتخاباتی برای نهایی کردن اصلاحات در قوانین مهاجرتی، ابراز امیدواری کرد که بتواند به این هدف دست یابد. دولت برای منصرف کردن پناهجویان از گذر از مرز مکزیک و بازگرداندن آنها تلاش خواهد کرد، اما حقوق همه آنها باید درنظر گرفته شود.

نیروهای امنیتی گواتمالا روز دوشنبه در تلاش برای پراکنده کردن گروهی چهار هزار نفری عمدتا از پناهجویان هندوراس و وادار کردن آنان به بازگشت در فاصله ۵۰ کیلومتری مرز کشورشان، با این گروه درگیر شدند.

 دونالد ترامپ رئیس جمهوری که دوره زمام داری اش روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن ماه) به پایان می رسد، با در پیش کرفتن سیاست های تند علیه مهاجران غیرقانونی به ویژه در امتداد مرز جنوبی آمریکا، بر مکزیک، گواتمالا، هندوراس و السالوادور برای سرکوب مهاجرانی که عازم مرزهای شمالی بودند، فشار وارد می کرد.

اما با وجود قول بایدن به پایان دادن سیاست های سرسختانه ضدمهاجرتی پیشین، دولتش که چهارشنبه روی کار می آید، به پناهجویان هشدار داده است راه سفر را در پیش نگیرند، زیرا سیاست ها یک شبه تغییر نخواهد کرد.

یک مقام دولت بایدن به ان بی سی نیوز گفت: تنها بررسی و رسیدگی به وضع پناهجویان غیرقانونی مقیم ایالات متحده در اولویت قرار دارد، نه پناهجویانی که به تازگی عازم این کشور شده اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان