بومی‌سازی در بخش معدن صرفه‌جویی ۳۵۰ میلیون دلاری داشت

تهران- ایرنا- مشاور بومی‌سازی ایمیدرو گفت: سیاست‌های بومی‌سازی شرکت‌های بزرگ معدن و صنایع معدنی درحوزه تولید صرفه‌جویی ارزی ۳۵۰ میلیون دلاری در نیمه نخست امسال را به دنبال داشت.

گزارش روز سه شنبه ایرنا از سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، حسن یونسیان افزود: دوره ۶ ماه ابتدایی امسال ۹ شرکت بزرگ معدن و صنایع معدنی زیر نظر ایمیدرو درمجموع ۳۵۰ میلیون دلار صرفه جویی ارزی داشتند.

وی یادآور شد: ایمیدرو از ابتدای امسال، سیاست بومی سازی و توسعه ساخت داخل را ابلاغ و اهداف عملیاتی را از شرکت های زیرمجموعه دریافت و پایش می کند.

مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو دربومی سازی گفت: شرکت های معدنی و صنعتی گل گهر، فولاد خوزستان، فولاد مبارکه، ملی صنایع مس ایران، ذوب آهن، فولاد هرمزگان،‌ معدنی و صنعتی چادرملو، فولاد خراسان و آلومینای ایران در این مدت به ترتیب با تامین قطعات و تجهیزات مورد نیاز از سازندگان داخلی، علاوه بر حمایت از تولیدکنندگان کشورمان، به اجرای برنامه بومی سازی پرداخته اند.

وی تاکید کرد: طبق برآوردهای به عمل آمده این رقم مخصوص حوزه "تولید" است و بخش دیگری از سیاست بومی سازی در طرح های توسعه در حال اجرا است، از این رو با احتساب بخش "پروژه های توسعه ای" و به روزآوری اعداد و ارقام، مجموع صرفه جویی ارزی ایجاد شده،‌ افزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، مشاور رییس هیات عامل ایمیدرو در بومی سازی پیش از این با اشاره به اقدام های انجام شده در حوزه بومی سازی، تصریح کرد: مذاکره با جهاد دانشگاهی در زمینه بومی سازی خطوط ریخته گری فولادسازی، برگزاری جلسات در چارچوب تکمیل نیازهای قطعات و تجهیزات ارزبر و فناورانه شرکت ها برای ثبت در سامانه بومی سازی و نیز مذاکرات متعدد با مرکز توانمند سازی صنعت فولاد برای ارائه برنامه های عملیاتی به ایمیدرو، از جمله این اقدامات است که به زودی به انعقاد قراردادهای عملیاتی منتهی خواهد شد.

وی افزود: برگزاری جلسه با اعضای هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان ماشین آلات برای تولید ماشین آلات مورد نیاز بخش معدن و صنایع معدنی و نیز برگزاری نمایشگاه بومی سازی، امضای قرارداد بین فولاد مبارکه، جهاد دانشگاهی و فولاد اکسین برای تولید فولادهای خاص، بخش دیگری از اقدام های انجام گرفته در زمینه بومی سازی است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha