۳۰ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۵:۵۴
کد خبرنگار: 837
کد خبر: 84190571
۰ نفر

برچسب‌ها

ترامپ در راه صدام

صفی‌الله رمضانخانی
ترامپ در راه صدام

تهران- ایرنا-با توجه به نقش ترامپ در ترور سردار سلیمانی امیدواریم در آینده نزدیک شاهد محاکمه ترامپ تروریست در دادگاه‌های بین المللی باشیم. ترامپ به سرنوشتی دچار خواهد شد که صدام پس از تحمیل هشت سال جنگ به ایران دچار آن شد.

۶ ژانویه ۲۰۲۱ به عنوان تلاش کودتای دونالد ترامپ در ریاست جمهوری آمریکا در تاریخ به یاد می‌ماند در حالی که کنگره برای انجام وظیفه دموکراتیک خود برای تأیید نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ ملاقات می‌کرد، ترامپ طرفداران خشن خود را برای شورش بی‌سابقه تحریک کرد و مجموعه قوانین ایالات متحده را نقض کرد.

اکنون حقایق دموکراسی آمریکایی که با عناوین زیبای شکست ناپذیری و قدرتمند بودن جلوه گر شده است به عنوان یک افسانه سیاسی توخالی تلقی می‌شود. توطئه گر این شورش و کودتا کسی جز رییس جمهوری مستقر ایالات متحده یعنی دونالد ترامپ نبود.  حمله به کنگره توطئه‌ای بود که از عالی‌ترین دفتر آمریکا یعنی کاخ سفید انجام شد که اکنون نیز تشکیلات سیاسی آمریکا تلاش بسیاری برای پوشاندن کودتای فاشیستی علیه کنگره انجام می‌دهد.

 این برنامه به وضوح از درون دستگاه‌های سیاسی از جمله پلیس پایتخت و حتی ارتش ایالات متحده آمریکا پیگیری می‌شود و این امر به عنوان تعرض به دموکراسی ایالات متحده تلقی و هدف آن دخالت در روند دموکراتیک کنگره برای تأیید آرا کالج انتخاباتی برای رییس جمهوری منتخب است، مجلس و سنا نیز که برای تأیید شمارش آرا انتخاباتی تشکیل شده بودند هنگامی که شورشیان خشن به راحتی مجتمع پایتخت آمریکا را زیر پا گذاشتند، اتاق مجلس را تخلیه کردند و ساعاتی قبل از این نقض، ترامپ در راهپیمایی واشنگتن طرفداران خود را خطاب قرار داده و آنها را تشویق کرده بود "کشور را پس بگیرند"، "نه با ضعف، بلکه با قدرت".

ترامپ هزاران هوادار خود را به اعتراض به نتایج انتخابات در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ به خیابان پنسیلوانیا و کاخ سفید دعوت کرد و پیام او روشن بود و با انتشار توییتی به طرفداران خود برای راهپیمایی به سمت کاخ سفید گفت: "آنجا باشید، ما وحشی خواهیم بود."این یک تماس واضح از سوی ترامپ برای طرفداران راستگرای خود برای حمله به پایتخت برای براندازی روند سیاسی در حال انجام در کنگره بود که تروریست‌های داخلی را برای حمله به پایتخت تحریک می‌کرد و البته تلاشی آشکار برای اخلال در وظیفه قانون اساسی کنگره برای تأیید نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ و زیرسوال قرار دادن دموکراسی آمریکا بود در واقع دونالد ترامپ برای محافظت و دفاع از دموکراسی ملت در برابر دشمنان خارجی و داخلی به سوگند رسمی خود خیانت کرد و مردم کشورش را به خطر انداخت.

آمریکایی‌ها خواستار تحقیقات جنایی درباره دولت ترامپ و همه کسانی هستند که به او کمک کردند وی قبلاً به اتهام سوءاستفاده از قدرت و ممانعت از عدالت توسط مجلس نمایندگان آمریکا استیضاح شده بود اما با مخالفت مجلس سنای جمهوری خواه از سمت خود برکنار نشد. در حال حاضر کنگره با تلاش برای شورش در دموکراسی و امنیت ملی آمریکا برای دادرسی استیضاح دوم اقدام کرده است در سوی دیگر میدان دموکرات‌ها و حتی برخی از طرفداران قبلی جمهوری خواه ترامپ را به استعفا فرا خوانده‌اند اما وی با امتناع آشکار خواستار برکناری خود با زور است به طوری که آخرین روزهای ریاست جمهوری وی خطرات جدی برای آمریکا ایجاد کرده است.

در حالی که تلویزیون صحنه‌هایی از حضور هواداران ترامپ در اتاق‌ها و دفاتر کنگره را نشان می‌داد، ترامپ از تماس گرفتن با آنها جهت خروج از ساختمان خودداری کرد. همزمان با تشدید شورش و حمله طرفدارانش به کاخ سفید، ترامپ از تماس گرفتن با پلیس تقویت یا گارد ملی برای بازیابی مجدد کنترل پایتخت خودداری کرد و تصمیم گرفت نتایج شورش خود را از طریق تلویزیون مانند بقیه جهان نیز تماشا کند.

وی از پاسخ به تماس‌های تلفنی و تلاش‌های اعضای دولت خود، کنگره و سنا برای رفتن به تلویزیون ملی برای محکوم کردن قیام و محاصره پایتخت آمریکا خودداری کرد. همچنین ۱۲ سناتور با بیان اینکه آرا در ایالت‌های مختلف جعلی بوده است، به تحریک خشونت برای حفظ ترامپ در این مقام متهم شده‌اند. آنها همچنان از مواضع خطرناک وی در مخالفت با نتایج انتخابات حمایت کردند. هر ۱۲ سناتور با تأیید تقلبی بودن آرا در ایالت‌های مختلف به عنوان تلاشی برای حفظ سمت ترامپ به خشونت پرداختند.

طبق گزارش NBC News و CBS News در طول مراسم تحلیف جو بایدن سربازان گارد ملی از واشنگتن دی سی و چند ایالت آمریکا آماده باش خواهند بود و طبق گزارش نیویورک تایمز، اطلاعات موجود در تصاویر شورش نشان می‌دهد که شرکت کنندگان با جنبش‌های راست افراطی پیوند دارند. دولت فدرال با قرار دادن ۶۲۰۰ گارد ملی و ایجاد حصار غیرقابل مقیاس با ارتفاع ۷ فوت در سراسر محوطه پایتخت ایالات متحده شورش‌ها را تحت کنترل خود در آورد.

پس از مشاهده چنین صحنه‌هایی از آمریکا شاهد بیانات حضرت آیت الله امام خامنه‌ای در ۸ ژانویه ۲۰۲۱ بودیم که در یک سخنرانی تلویزیونی در سالروز قیام ۱۹ دی ۱۳۵۶ مردم قم با اشاره به حوادث روزهای اخیر در آمریکا مانند حمله به کنگره و فرار نمایندگان از تونل‌های مخفی فرمودند: "آنها در فتنه ۸۸ به دنبال ناامنی و ایجاد آشوب و جنگ داخلی در ایران بودند که موفق نشدند و خداوند همین مساله را در سال ۹۹ بر سر خودشان آورد. "

لس آنجلس تایمز به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی آگاه از موضوع گفت وگوهای جلسه‌ای میان ترامپ و سران پنتاگون که به نوشته این روزنامه اجازه نداشت درباره آن به طور علنی صحبت کنند، نوشت: در یکی از گزارش‌ها فهرستی از اقدامات بعدی آمریکا به ترامپ نشان داده شد که یکی از گزینه‌های آن هدف قرار دادن قاسم سلیمانی رییس سپاه قدس ایران بود.

بنابراین با توجه به نقش ترامپ در ترور سردار سلیمانی، قهرمان نیم قرن گذشته جهان امیدواریم در آینده نزدیک شاهد محاکمه ترامپ قمارباز و تروریست در دادگاه‌های بین المللی باشیم که مطمئنا پیگیری‌های قوه قضائیه و وزارت خارجه در این مسیر موثر خواهد بود و ترامپ به سرنوشتی دچار خواهد شد که صدام پس از تحمیل هشت سال جنگ به ایران دچار آن شد.

رییس مرکز مطالعات فلسطین ریاست جمهوری

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =