عشایر یزد صد درصد وام پرواربندی دام سبک را جذب کردند

یزد - ایرنا - رییس اداره امور عشایری یزد بابیان اینکه امسال ۲۴ میلیارد ریال وام برای زنجیره تولید گوشت قرمز به استان اختصاص یافت، گفت: ۲۰ درصد این مبلغ برای پرواربندی دام سبک بود که صد درصد آن از سوی تولیدکنندگان جذب شد.

حسن زارع روز سه‌شنبه در حاشیه بازدید از تعدادی مناطق عشایری شهرستان ابرکوه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ، افزود : این مبلغ برای تامین سرمایه در گردش پرواربندی از محل صندوق توسعه توسعه ملی بند «ب » تبصره ۵۲ با هدف رونق و جهش تولید در اختیار عشایر قرار گرفت.

وی یادآور شد : عشایر نقش مهمی در اقتصاد، امنیت غذایی و تامین نیازهای پروتئینی دارند به همین منظور دولت برای تقویت و حمایت از تولیدکنندگان ، تسهیلات زنجیره تولید گوشت قرمز به  این قشر پرتلاش  اختصاص می دهد.

وی با بیان این که دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به این گروه از تولیدکنندگان در کشور خصوصا به استان یزد دارد ، اظهار کرد: امسال ۵۰ میلیارد ریال برای ارایه خدمات به عشایر اختصاص یافت.

زارع خاطرنشان کرد: این مبلغ در قالب سه پروژه ایجاد راه های عشایری ، آبرسانی و مجتمع های آب شرب در مناطق عشایری هزینه شد.

توزیع هزار و ۵۰۰ تن جو و خوراک دام برای دام عشایر

وی همچنین اظهارکرد: در راستای تامین نهاده های دامی برای دام های عشایر ، دولت هزار و ۵۰۰ تن جو و خوراک دام برای دام های عشایر که در مناطق قشلاقی استان سکونت دارند، اختصاص یافت.

زارع ادامه داد: از این میزان ۸۰۰ تن جو و ۷۰۰تن هم خوراک دام است که برای تعلیف دام در اختیار ۲ هزار و ۲۰۰ خانوار عشایر ساکن در شهرستان های ابرکوه وخاتم قرار گرفت.

وی اضافه کرد: همچنین برای تامین نفت مورد نیاز عشایر از ابتدای سال ۹۹ تاکنون ۷۷هزار و ۴۰۰ لیتر حواله نفت سفید برای تامین نیازهای عشایر صادر شد.

زارع  با اشاره به اینکه مراحل صدور کارت تردد برای عشایری در مناطق قشلاق در دست اقدام است ، تصریح کرد: هم اکنون  ۲ هزار و ۱۵ خانوار در قالب ۹ هزار نفر در مناطق عشایری ۲ شهرستان یادشده زندگی می کنند که عمدتا از ایلات بختیاری، خمسه و قشقایی هستند.

تولید بیش از چهار هزارتن انواع  فرآورده های دامی و لبنی توسط عشایر

رییس اداره امور عشایری یزد با اشاره به اینکه عشایر ظرفیت بالایی در حوزه دام و اجرای طرح افزایش زنجیره تولید گوشت دارند ، تاکید کرد:سالانه این قشر پر تلاش استان حدود چهار هزار و ۳۸۰ تن انواع فرآورده های دامی و لبنی شامل ۵۰۰ تن شیر ، ۴۰۰ تن گوشت قرمز ، ۷۰ تن پشم و بیش از ۴۰۰ تن دیگر فرآورده لبنی و دامی( ۲۵ درصد تولید استان) و  ۳۰۰ متر مربع فرش و گلیم و سایر بافتنی ها( ۲۰ درصد صنایع دستی )، تولید می کنند.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

همچنین ۲۶ شهریور ماه سال ۱۳۹۹ رییس سازمان امور عشایری کشور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در مهاباد اظهار کرد: عشایر جامعه‌ای مولد، کم‌توقع و خوداتکا هستند و سالانه ۶ میلیون تُن انواع محصولات دامی، زراعی، باغی و صنایع دستی تولید می‌کنند.

« کرمعلی قندالی»  افزود: طبق آخرین سرشماری که ۱۱ سال قبل صورت گرفته، جمعیت عشایر ایران یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر شامل ۲۱۳ هزار خانوار است که ۳۵ درصد صنایع دستی و ۲۵ درصد گوشت قرمز (معادل ۱۹۵ هزار تُن) کشور را تولید می کنند.

وی اضافه کرد: طبق سرشماری جدید جمعیت عشایر کشور که به زودی نتایج آن از طریق مرکز آمار ایران اعلام می شود، هم اکنون به یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر و به ۲۳۴ هزار خانوار افزایش یافته ‌است.

به گفته رییس سازمان امور عشایری، فارس با ۱۵۰ هزار نفر جمعیت عشایری رتبه نخست را از لحاظ جمعیت ، خوزستان، آذربایجان ‌غربی، چهارمحال بختیاری و لرستان در ردیف های بعد قرار دارد.

وی یادآور شد: ۷۰ درصد اقتصاد عشایر متکی به دام است و کوچ‌رو بودن (زندگی در مناطق قشلاقی و ییلاقی)، تولید محصولات پروتئینی، لبنی، گیاهان دارویی و صنایع دستی از شاخصه‌های جامعه عشایری ایران است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار استان‌ها