معاون رییس جمهوری: فرهنگ مهمترین وجه توسعه ‌یافتگی کشور است

قم-ایرنا- معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: در بین شاخص‌های توسعه یافتگی فرهنگ مهمترین نقش را ایفا می کند و اگر کشوری در بعد فرهنگی رشد کند سایر جنبه های توسعه یافتگی را هم می تواند پشت سربگذارد.

سورنا ستاری روز سه شنبه در آیین افتتاحیه مرکز ملی نوآوری و خلاقیت اشراق و خانه فناوری های اصفهان و مشهد، در قم، افزود: روزگاری تصورم این بود که توسعه یک امر سخت افزاری است؛ سپس به این باور رسیدم که توسعه یک مقوله نرم افزاری است اما امروز به این نتیجه رسیدم که توسعه در درجه اول تغییر رویکرد و از جنس فرهنگ است.

وی افزود: این که مشاهده می کنیم آموزش های ارائه شده در مراکز آموزش عالی و سایر نهادهای علمی خروجی خود را در سفره مردم نشان نمی دهد از این حکایت دارد که یک جای کار در شیوه ها یا روشهای آموزشی ایراد دارد.

ستاری گفت: هدف ما در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این است که سرمایه گذاری های انجام شده در حوزه آموزش را تا سفره های مردم و اشتغال نهایی دنبال کنیم و بستر چنین امری را هم فراهم نماییم.

به گفته وی، اینکه ما نتوانسته ایم در این سالها یک عروسک بومی ساخته و تجاری سازی کنیم تا کودکانمان به جای "باربی" یا سایر عروسک های خارجی با آن سرگرم شوند؛ یعنی یک جای کار در مساله فرهنگ می لنگد.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری ادامه داد: ما به عنوان یک کشور علمی سالانه به تعداد بسیار بالایی مقاله می نویسیم ولی در دست آخر وضعیت بازار خودرو و مسکن ما در این شرایط نامطلوب قرار می گیرد.

ستاری یادآور شد: ما در عرصه آموزش سالانه میلیاردها تومان بودجه مصرف می کنیم تا مردم زندگی بهتری داشته باشند و از سطح فرهنگی بالاتری برخودار شوند.

وی خاطرنشان کرد: سالانه ۱۳۰ هزار میلیارد تومان در آموزش و پرورش و ۲۴ هزار میلیارد تومان در مراکز آموزش عالی وغیره مصرف می شود و باید نتیجه این هزینه ها یک جایی خودش را نشان دهد.

ستاری اظهار داشت: تعداد صفحات فارسی در حوزه فناوری های آی تی و هایتک فارسی در مقایسه با کشورهای عربی تا ۴ برابر بیشتر است ولی همچنان نیاز به تولید محتوا در این عرصه احساس می شود.

وی در ادامه، بیان کرد: اقدام دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در ورود به عرصه های نوین خلاقیت و نوآوری در تیلیغ دین و فرهنگ یک پیشرانی مهم در این حوزه است و معاونت علمی ریاست جمهوری از آن حمایت خواهد کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =