تداوم وضعیت ثبات و کاهش تدریجی ابتلای کرونا در استان اردبیل

اردبیل- ایرنا- شیوع کرونا در استان اردبیل پس از ۲ ماه اوج در وضعیت ثبات قرار گرفته به طوری که شمار ابتلای جدید، تعداد بستری‌ها و آمار فوتی‌های کووید.۱۹ با نوسان کم در حال کاهش تدریجی است.

به گزارش ایرنا، امیدواری را برای مهار شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل با ادامه شرایط پایدار افزایش یافته و هم‌اکنون ۹ شهرستان این استان در وضعیت آبی و سه شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

بنا به اعلام دبیرخانه ستاد مقابله با کرونای استان اردبیل، ۹ شهرستان بیله‌سوار، اصلاندوز، کوثر، نیر، نمین، انگوت، گرمی، مشگین‌شهر و اردبیل در وضعیت آبی (وضعیتی بین سفید و زرد) و سه شهرستان خلخال، سرعین و پارس‌آباد در وضعیت زرد قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل روز سه‌شنبه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا گفت: با آبی شدن وضعیت شیوع کرونا، مجموع افراد بستری شده همزمان مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی این استان با ۳۰۵ نفر کاهش نسبت به بالاترین رکورد ثبت شده به ۱۹۸ نفر رسیده است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده از بستری شدن ۲۲ نفر بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل طی شبانه‌روز گذشته خبر داد و افزود: که این آمار ۹۱ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در این استان است.

او با اشاره به فرایند کاهش تدریجی شیوع کرونا در این استان در چند روز اخیر و جان باختن یک نفر دیگر از مبتلایان کرونا در شبانه‌روز گذشته اضافه کرد: تاکنون یک‌هزار و ۳۳۰ نفر در این استان به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: تعداد بستری افراد بدحال مبتلا به کرونا در این استان نیز در وضعیت ثبات قرار دارد به طوری که هم‌اکنون ۵۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه مراکز درمانی استان بستری هستند.

وی از ترخیص ۲۸ نفر از مبتلایان بستری در مراکز درمانی استان پس از بهبودی نسبی در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و افزود: با کاهش بستری شدن مبتلایان به کووید.۱۹، آمار بیماران کرونایی این استان به پایین‌تر از میانگین ۱۰ ماه گذشته رسیده ولی نگرانی از اوج دوباره شیوع کرونا در استان پابرجاست.

دکتر حبیب‌زاده ادامه داد: این وضعیت پایدار و سیر نزولی چند روز گذشته بیماری در استان، در صورت بی‌توجهی شهروندان، تبعات خطرناکی را به دنبال خواهد داشت و مردم نباید گرفتار عادی انگاری بیماری شوند.

وی نسبت به ضرورت حفظ و بهبود وضعیت فعلی شیوع کرونا در استان اردبیل هشدار داد و گفت: هرگونه عادی‌انگاری بیماری و بی‌توجهی به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی پیک چهارم کرونا را به همراه خواهد داشت.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل بیان کرد: مردم برای کنترل بیماری کرونا باید احتیاط بیشتری کرده و با جدیت بالا، مقررات اعلام شده از جمله استفاده از ماسک و فاصله فیزیکی حداقل ۱.۵ متری را رعایت کنند.

وی همچنین اضافه کرد: با توجه به روند شکننده شیوع کرونا، همراهی مردم و رعایت پروتکل‌های کنترل این بیماری بسیار ضروری است.

به گزارش ایرنا، نوسان شیوع کرونا در استان اردبیل موجب نگرانی مسئولان حوزه بهداشت و درمان شده است.

هفت هفته پیش، تعداد فوتی‌های کووید.۱۹ در استان اردبیل در رکودی کم‌سابقه به ۲۲ نفر فوتی در یک شبانه‌روز رسیده بود ولی طی ۲ هفته گذشته ۲ بار فوتی‌های کرونا در این استان به صفر رسید.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا در ۲۵ آبان ماه با ۱۱۳ نفر و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۵۰۳ نفر در روز ۲ آذرماه به ثبت رسیده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها