فرزندان مادران ایرانی و پدران خارجی در بوشهر شناسنامه دریافت کردند

بوشهر- ایرنا- ۱۱ نفر از فرزندان حاصل از ازدواج مادران بوشهری و پدران افغانستانی روز سه شنبه در آیینی شناسنامه ایرانی دریافت کردند.

به گزارش ایرنا، معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر روز سه‌شنبه در آیین تحویل نخستین شناسنامه‌های صادر شده فرزندان حاصل از ازدواج بانوان ایرانی با مردان خارجی در بوشهر، گفت: شناسنامه و تابعیت هویت ملت است و در کنار حقی که به فرزندان این آب و خاک اعطا می‌شود، مسئولیت‌هایی هم برای آنها ایجاد می‌کند.

محمدتقی ایرانی افزود: قانونمندی، خدمت به جامعه و پاسداری و دفاع شایسته از ارزش‌ها و فرهنگ ایرانی مسئولیتی است که اعطای این تابعیت به دوش فرزندان ایران می‌گذارد.

وی بیان کرد: پیش از این تنها پدر تابعیت بخش به فرزندان بود اما اکنون با ایجاد فضا از سوی رهبر معظم انقلاب، گره‌گشایی دولت تدبیر و امید و تصویب مجلس، این نگاه تبعیض آمیز کنار رفت و شاهد صدور شناسنامه ایرانی برای فرزندان مادر ایرانی هستیم.

معاون سیاسی، امنیتی و  اجتماعی استاندار بوشهر اظهار کرد: همان‌گونه که اهل بیت (ع) عزت خود را از حضرت فاطمه (س) گرفته و مورد احترام ملت ایران هستند، فرزندان این کشور نیز فرزند مادران خود هستند.

ایرانی یادآور شد: ملت ایران در ۴۰ سال گذشته میزبان خوبی برای کشورهای منطقه بوده‌است که به دلیل ناامنی و سایر مشکلات و در سرزمین خود به ایران پناه آوردند و مورد تکریم و احترام قرار گرفته‌اند.

وی ادامه داد: مردم ایران همواره پناهگاه تبعه‌های کشورهای منطقه، به آنها لبخند زده و آنها را در امکانات و امنیت‌شان سهیم کرده‌اند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار بوشهر تاکید کرد: ۱۱ کودکی که امروز در بوشهر شناسنامه ایرانی دریافت کردند، فرزندان این آب و خاک هستند، باید این تابعیت را قدر بدانند و به شایستگی مدافع فرهنگ و هویت ایرانی باشند.

سرپرست اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بوشهر در این آیین گفت: احترام به مادر و اعطای تابعیت بر اساس آن برای کشور مایه مباهات است و این اقدام جمهوری اسلامی ایران در اعطای شناسنامه به فرزندان پدران خارجی در زمینه حقوق بشر مورد افتخار است.

راضیه علی‌پور افزود: اکنون در استان بوشهر ۲۷۴ پرونده برای خانواده‌های دارای مادر ایرانی و پدرخارجی تشکیل شده‌است که از این شمار ۱۷۰ پرونده برای صدور شناسنامه ارسال شده‌است.

وی با بیان اینکه قانون اعطای تابعیت و شناسنامه ایرانی به فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی برای تبعه همه کشورها عمومیت داد، ادامه داد:  فرآیند استعلام از دستگاه‌های مختلف تا صدور شناسنامه  نزدیک به ۳ ماه زمان نیاز دارد.

سرپرست اداره کل اتباع و مهاجرین خارجی استانداری بوشهر  عنوان کرد:  در این راستا دستگاه‌های ثبت احوال، اداره کل اطلاعات استان، اطلاعات سپاه، دادگستری استان و دادستان دادسرای عمومی در تحقق این امر همکاری و تلاش فراوانی کردند که جای قدردانی است.

علی‌پور یادآور شد: تا سال ۱۳۸۵ ماده واحده‌ای در قانون وجود داشت که بر اساس آن به این فرزندان در صورتی که بالای ۱۸ سال سن داشته باشند شناسنامه اعطا می‌شد اما اکنون این خلا قانونی برطرف شده‌است.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر نیز گفت: اکنون نیمی از پرونده‌های مربوط به این خانواده‌ها آماده صدور شناسنامه است که تلاش می‌شود تا این اقدام تا پایان ماه آینده صورت گیرد.

اسکندر پاسالار افزود: سایر پرونده‌ها نیز پس از اخذ استعلام‌های لازم و تکمیل برای صدور شناسنامه به ثبت احوال تحویل می‌شود که این مجموعه تلاش خود را برای صدور شناسنامه‌ها تا پایان سال به کار می‌گیرد.

وی اضافه کرد: شیوه نامه اجرایی صدور شناسنامه برای فرزندان تبعه خارجی با مادر ایرانی خرداد ماه سال جاری ابلاغ و این فرایند در بوشهر نیز همزمان با سراسر کشور آغاز شد.

مدیرکل ثبت احوال استان بوشهر یادآور شد: تاکنون این فرزندان برای دریافت خدمات اجتماعی چون تحصیل مجبور بودند کد و برگه‌های هویتی دریافت کنند و از این رو با مشکلات بسیاری روبررو می‌شدند.

در این آیین فرزندان چهار خانواده مشمول این قانون از شهرستان‌های برازجان، گناوه و بوشهر شناسنامه ایرانی دریافت کردند و نخستین شناسنامه را معاون سیاسی استاندار بوشهر به نرگس فرزند خانواده نوابی‌کیا تحویل داد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =