۱۰ هزار اثر به دبیرخانه جشنواره «یاریگران زندگی» ارسال شده است

تهران - ایرنا - مدیر اجرایی جشنواره «یاریگران زندگی» با بیان اینکه حدود ۱۰ هزار اثر به دبیرخانه این رویداد ارسال شده، گفت: نخستین جشنواره «یاریگران زندگی» در پنج بخش شامل فیلم مستند، کوتاه، پوستر، عکس و شعارها و پیام‌های پیشگیرانه برگزار می‌شود.

سید سعید کاتبی روز شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار حوزه مواد مخدر ایرنا، با تاکید بر اینکه  ستاد مبارزه با مواد مخدر متشکل از چندین سازمان، دستگاه و نهاد است که در جهت مبارزه با مواد مخدر هماهنگ عمل می کنند، افزود: یکی از این حوزه ها، اقدامات پیشگیرانه است که تلاش می شود افراد به سمت مصرف مواد مخدر گرایش پیدا نکنند که یکی از مهمترین ابزارهای حوزه پیشگیری، تولیدات فرهنگی و رسانه ای است.

وی با یادآوری اینکه در سال های گذشته این تولیدات فرهنگی، در سازمان ها و وزارتخانه های مختلف تهیه اما هرگز تجمیع وگردآوری نشده بودند، ادامه داد: هدف از برگزاری جشنواره یاریگران، احصاء، شناخت و معرفی حوزه پیشگیری و تجمیع و بازنشر محصولات فرهنگی برای عموم مردم است.

جشنواره یاریگران در پنج بخش برگزار می شود

مدیر اجرایی جشنواره یاریگران با این توضیح که جشنواره در پنج بخش فیلم مستند، کوتاه، پوستر، عکس و شعارها و پیام های پیشگیرانه برگزار می شود، تاکید کرد: این آثار از پنج مسیر شوراهای هماهنگی استانی مبارزه با مواد مخدر، دستگاه های غیرتخصصی حوزه فرهنگ همانند آموزش و پرورش یا آموزش عالی و غیره، دستگاه های تخصصی مانند وزارت ارشاد و موسسات فرهنگی و هنری و غیره، تبلیغات و تماس با افراد شاخص داخلی و بین المللی دریافت و جمع آوری شدند.

تاکنون ۱۰ هزار آثار فرهنگی به جشنواره ارسال شده است

رئیس اداره پیشگیری در محیط خانواده ستاد مبارزه با مواد مخدر در مورد تعداد آثار ارسالی به جشنواره هم توضیح داد:  تاکنون نزدیک به ۱۰ هزار اثر جمع آوری شده که این آثار در یک مرحله توسط ۳۰ داور انتخاب و پالایش می شود سپس در هر بخش جشنواره، صد اثر توسط مرکز گسترش سینمای مستند تجربی به تایید نهایی و داوری می رسد.

جشنواره یاریگران به سمت همکاری با سایر جشنواره های فرهنگی حرکت می کند

کاتبی در پاسخ به این پرسش که جشنواره یاریگران بنا دارد با جشنواره های معتبر فرهنگی دیگر همکاری داشته باشد یا نه، گفت: ستاد مبارزه با مواد مخدر در جهت حمایت از کارهای فرهنگی با موضوع پیشگیری از مواد مخدر، جایزه ویژه ای برای این آثار در فیلم کوتاه تهران، جشنواره حقیقت،  جشنواره فیلم فجر و دوسالانه انیمشین کانون پرورشی در نظر گرفته است. در چهارمین رویداد بازی ها جدی هم جایزه ویژه اختصاص دادیم.

وی افزود: جشنواره یاریگران زندگی بنا دارد سال آینده در دو سطح برگزار شود، یکی به عنوان جشنواره فرهنگی و هنری در جهت حساسیت آفرینی و ایجاد حرکت در سطح عموم جامعه برای شرکت کننده های آماتور و غیرحرفه ای و دیگری در سطح بین المللی برای درگیر کردن خبرگزاری ها و بنگاه های رسانه ای دنیا در جهت اطلاع رسانی و معرفی فعالیت ایران در جهت مبارزه با مواد مخدر و شناخت فعالیت سایر کشورهای دنیا و جمع آوری آن در بانک اطلاعاتی.

آثار برگزیده جشنواره یاریگران در دسترس عموم قرار می گیرد

مدیر اجرایی جشنواره یاریگران با تاکید بر اینکه آثار برگزیده این جشنواره در دسترس عموم مردم قرار خواهد گرفت، توضیح داد: به زودی سایت جشنواره یاریگران راه اندازی می شود که بنا است در آن، همه تولیدات به صورت دسته بندی و بر اساس نوع اثر به صورت پادکست، پوستر، بازی رایانه ای و غیره ارایه شود. ضمن اینکه آثار در فیلیمو، آپارات و نماوا هم بارگذاری خواهد شد.

وی افزود: اطلاع رسانی و فراخوان جشنواره از ابتدای سال شروع شده و اختتامیه آن به دلیل شیوع کرونا، در هفته اول اسفند ماه به صورت مجازی و تقدیر از نفرات برتر و رونمایی از سایت برگزار می شود.  تاریخ دقیق اختتامیه پس از هماهنگی با سران یکی از قوا برای حضور، متعاقبا اعلام می شود.

کاتبی درباره جوایز آثار برگزیده هم خاطرنشان کرد: این جوایز از مبلغ ۲۰ میلیون تومان برای فیلم برتر و برگزیده تا یک میلیون تومان برای عکس و غیره متغیر است.

از: فاطمه دهقان نیری

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 0 =