۳۰ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۱:۲۶
کد خبرنگار: 2173
کد خبر: 84190117
۰ نفر

برچسب‌ها

رویدادهای نجومی پنج روز اول بهمن ۱۳۹۹

تهران- ایرنا- هم‌نشینی سیاره‌های بهرام و اورانوس، تربیع نخست ماه، دورهمی ماه، بهرام و اورانوس و ملاقات این سیاره و خوشه پروین از رویدادهای نجومی پنج روز اول بهمن ۱۳۹۹ هستند.

 سعید حسین مردی کارشناس علمی مرکز علوم و ستاره شناسی تهران امروز - سه شنبه - در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت:  خورشید ساعت ۱۸:۳۰ دقیقه بعدازظهر امروز ۳۰ دی ماه ۱۳۹۹ در بُعد ۲۹۹.۷۴ درجه بر روی دایره البروج وارد صورت فلکی بزماهی می شود و ۳۰ دقیقه بامداد فردا چهارشنبه اول بهمن وارد علامت طالع بینی آبریز می شود.  

وی ادامه داد:سیاره بهرام ساعت ۲۳:۳۰ دقیقه چهارشنبه اول بهمن با سیاره اورانوس هم نشین شده و با جدایی زاویه ای ۱.۶۲ درجه در شمال و شمال غرب  اورانوس قرار می گیرد بطوری که قدر روشنایی آنها به ترتیب ۰.۲ و ۵.۸ است.

وی افزود: همچنین ساعت ۳۲ دقیقه بامداد پنج شنبه دوم بهمن تربیع نخست ماه صورت می گیرد و ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه همین روز ماه در جدایی زاویه ای ۳.۱ درجه ای جنوب شرقی اورانوس قرار می گیرد و قدر روشنایی آنها به ترتیب منفی ۱۰.۲ و ۵.۸ می شود.

این کارشناس نجوم مرکز علوم و ستاره شناسی تهران خاطرنشان کرد:دورهمی ماه، بهرام و اورانوس را نیز ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه پنج شنبه شاهد خواهیم بود، بطوری که این سه جرم درون دایره ای به قطر ۴.۶۵ درجه قرار می گیرند و قدر روشنایی آنها به ترتیب ۱۰-، ۰ و ۶ می شود.

حسین مردی گفت: ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه روز پنج شنبه این هفته سیاره بهرام به ملاقات ماه می رود و در فاصله ۴.۷ درجه ای شمال و شمال غرب ماه قرار می گیرد. ساعت ۱۶:۳۰ دقیقه سیاره ماه در اوج قرار میگیرد و فاصله آن از زمین ۶۳.۴۰ برابر شعاع زمین می شود.

وی ادامه داد: شنبه چهارم بهمن ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه ماه در ۵.۷ درجه ای جنوب شرقی خوشه پروین قرار می گیرد. یکشنبه پنجم بهمن ساعت ۷:۳۰ دقیقه این سیاره در فاصله ۴.۶ درجه ای شمال ستاره چشم گاو خواهد بود و ساعت ۱۳:۳۰ دقیقه همین روز سیاره تیر در گره فزاینده بر روی صفحه دایره البروج دیده می شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 0 =