ترافیک شهری گنبدکاووس با ساخت روگذر روان می‌شود

گنبدکاووس - ایرنا - شهردار گنبدکاووس گفت که عملیات ساخت نخستین تقاطع غیرهم سطح (روگذر) این شهر برای روان‌ سازی عبور و مرور خودروها و رفع مشکلات ترافیکی بویژه در میدان بسیج این شهر همزمان با دهه مبارک فجر امسال آغاز می‌شود.

منصور طعنه گنبدی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: رفع مشکلات ترافیکی میدان بسیج واقع در ورودی شهر گنبدکاووس از سمت شهرستان مینودشت و مسیرهای تلاقی به آن بولوار شهید سردار سلیمانی و کمربندی صیاد شیرازی نیاز به ایجاد تقاطع غیر هم‌سطح دارد.

وی افزود:  به همین منظور احداث روگذر در میدان بسیج گنبدکاووس ابتدا در ۲۴ خرداد امسال به تصویب شورای اسلامی این شهر و سپس یک ماه بعد در ۲۱ تیرماه نیز به تصویب شورای ترافیک این شهرستان رسید.

طعنه گنبدی با بیان اینکه این طرح هم اکنون در نوبت تصویب نهایی از سوی کمیسیون ماده پنج استان گلستان قرار دارد، اضافه کرد: چندی پیش در جلسه کارشناسی این کمیسیون، احداث تقاطع غیر هم‌سطح در میدان بسیج گنبدکاووس تایید شد.

شهردار گنبدکاووس تصریح کرد: عملیات اجرایی ساخت این روگذر به طول ۶۲۹ متر و عرض ۱۸ متر و ۶۰ سانتی‌متر با هزینه پیش بینی شده ۵۰۰ میلیارد ریال، از دهه فجر امسال شروع می‌شود.

طعنه گنبدی ادامه داد: با اجرای این طرح، مسیر کمربندی صیاد شیرازی و بلوار شهید سردار سلیمانی به صورت روگذر و ارتباط بلوار امام رضا (ع) به سمت مینودشت و نیز مسیرهای کندرو از طریق میدان بسیج به شعاع ۳۰ متر برقرار خواهد شد.

وی همچنین گفت: از سال ۹۵ تاکنون ۱۷ نقطه شهر گنبدکاووس که با مشکل جمع آوری و دفع آب‌های سطحی مواجه بودند، شناسایی و با اجرای لوله‌گذاری یا احداث کانال‌های هدایت آب‌های سطحی به طول ۱۰ کیلومتر، مشکل آنها برطرف شد.

شهردار گنبدکاووس اظهار داشت: امسال بیش از ۵۰ میلیارد ریال برای لوله‌گذاری و احداث کانال‌های هدایت آب‌های سطحی این شهر هزینه شد و کار شناسایی سایر نقاط با مشکلات مشابه در دستورکار شهرداری قرار دارد.

طعنه گنبدی با اشاره به بودجه هزار و ۲۳ میلیارد ریالی شهرداری گنبدکاووس درسال جاری، گفت: ۴۸۷ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از این بودجه برای اجرای طرح‌های عمرانی پیش بینی شده است.

وی افزود: به دلیل نبود شبکه جمع آوری فاضلاب شهری و بالا بودن سطح آب‌های زیرزمینی که اجازه حفر چاه‌های جذبی را نمی‌دهد، خیلی از شهروندان مجبورند فاضلاب خانگی خود را به جدول هدایت آب‌های سطحی منتقل ‌کنند که باعث فشار مضاعف به نیروهای خدمات شهری برای لایروبی این کانال‌ و نیز ایجاد بوی تعفن شده است.

شهردار گنبدکاووس افزود: وضعیت توپوگرافی و هم تراز بودن زمین در بیشتر نقاط شهر گنبدکاووس، بالا بودن سطح آب‌های سطحی و زیرزمینی و ورود فاضلاب خانگی به کانال‌های هدایت آب‌های سطحی، اهمیت تسریع در عملیات اجرایی طرح ملی فاضلاب در این شهر را دو چندان کرده است.

طبق اعلام کارشناسان، عملیات اجرایی طرح ملی جمع آوری فاضلاب گنبدکاووس از سال ۷۴ آغاز و تاکنون هفت کیلومتر خط انتقال، ۸۴ کیلومتر شبکه اصلی درون شهری با مجموع ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی، احداث سازه ۱۴ ایستگاه پمپاژ بدون انجام سیستم مکانیکال و برق آنها و احداث تصفیه خانه با پیشرفت فیزیکی ۹۰ درصد انجام شده است.

این طرح ملی برای افق ۱۴۰۰ و پوشش جمعیت ۳۰۰ هزار نفری پیش بینی شده است.

گنبدکاووس با افزون بر ۱۶۰ هزار نفر جمعیت و ۲۸ کیلومتر مربع وسعت، دومین شهر بزرگ استان گلستان است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها