دستور عمران‌خان برای تسریع احداث بازارچه‌های مرزی پاکستان با ایران

اسلام‌آباد - ایرنا - با گذشت یک ماه از افتتاح دومین گذرگاه مرزی میان پاکستان و ایران، دولت اسلام‌آباد توسعه زیرساخت‌های مرزی را در دستور کار قرار داده و در تازه‌ترین اقدام، نخست وزیر پاکستان خواستار تسریع احداث بازارچه‌های مرزی با ایران و تدوین یک راهکار جامع در این خصوص شد.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا، نشست ویژه بررسی اقدامات پاکستان برای مدیریت تجارت مرزی با ایران و طرح توسعه زیرساخت‌ها از جمله تاسیس بازارچه‌های مرزی میان دو کشور به ریاست «عمران‌خان» نخست وزیر پاکستان در کاخ نخست وزیری در اسلام‌آباد برگزار شد.

مقامات ارشد سیاسی، اقتصادی و امنیتی پاکستان در این نشست آخرین پیشرفت‌های صورت گرفته برای توسعه بازارچه‌های مرزی با ایران را مورد بررسی قرار دادند.

عمران‌خان در این جلسه که بیانیه‌ آن از سوی دفتر نخست وزیر پاکستان صادر شد، خواستار تسریع عملیات اجرایی ساخت بازارچه‌های مرزی با ایران و تدوین راهکار جامع در این زمینه شد.

وی تاکید کرد: احداث بازارچه‌های مرزی برای بهبود زندگی ساکنان ایالت بلوچستان به عنوان استان همجوار مرزی با جمهوری اسلامی ایران به ویژه حمایت از مرزنشینان اهمیت ویژه‌ای دارد.

نخست وزیر پاکستان توسعه بازارچه‌های مرزی را برای ایجاد فرصت‌های شغلی از جمله کمک به مقابله با پدیده قاچاق بسیار موثر دانست.

این نشست کمتر از یک ماه بعد از گشایش دومین مرز رسمی میان ایران و پاکستان برگزار شد.

گذرگاه مرزی 'ریمدان' ایران و 'گبد' پاکستان با حضور «محمد اسلامی» وزیر راه و شهرسازی کشورمان، خانم «زبیده جلال» وزیر تولیدات دفاعی پاکستان و سایر مسوولان و معاونان وزیران کشور، خارجه و صنعت و معدن ۲۹ آذرماه امسال به صورت رسمی افتتاح شد.

وزیر تولیدات دفاعی پاکستان ۸ روز پس از این رویداد تاریخی طی مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در اسلام‌آباد اعلام کرد: در راستای کمک به تقویت تجارت ایران و پاکستان و حمایت از مرزنشینان دو کشور، سومین مرز رسمی در منطقه پیشین-مند نیز به زودی افتتاح می‌شود و همزمان چهار نقطه دیگر نیز برای تردد شهروندان و تجار دو طرف در امتداد مرز مشترک با ایران شناسایی شده است که به تدریج بازگشایی آن انجام خواهد شد. 

براساس این گزارش، نخست وزیر پاکستان اواسط ماه گذشته دستور تشکیل اداره جدید نظارت بر مدیریت بهتر مرزها و امنیت را صادر کرد و براساس آن تبادل به موقع اطلاعات و داده‌ها تسریع می‌شود.

اداره جدید نظارت بر مدیریت مرزها به ریاست معاونت وزارت کشور پاکستان فعالیت می‌کند و دستور اصلی آن پیشبرد اولویت تجارت آزاد و البته در مرزهای امن است. 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =

سرخط اخبار جهان