۳۰ دی ماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

استان ها - ایرنا- حدود ۱۱ ماه از آغاز شیوع بیماری کووید ۱۹ در کشور می‌گذرد و در این مدت، سه موج شیوع ویروس کرونا پشت سر گذاشته شده است و چنانچه مردم پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند این پتانسیل وجود دارد که وارد موج خطرناک چهارم شویم.

عادی انگاری و رها کردن پروتکل‌های بهداشتی در برخی از استان ها در شرایطی که هنوز واکسن این بیماری نه در ایران و جهان تاکنون تاییدیه نهایی را نگرفته و وارد مدار توزیع و تزریق نشده است، می تواند برای کشور فاجعه آفرین باشد.

با بررسی میدانی خبرنگاران ایرنا در سطح شهرها به راحتی می توان این عادی انگاری را مشاهده کرد بویژه که در معابر عمومی و گذرگاه‌ها شمار افرادی که بدون ماسک تردد می‌کنند رو به افزایش رفته است.

در بانک‌ها با انبوهی از مشتریان مواجه می‌شوید که بدون رعایت هیچ فاصله‌گذاری اجتماعی در مقابل باجه ها ایستاده‌اند و دیگر از سختگیری‌هایی که پیش از این از ورود افراد بدون ماسک جلوگیری یا بر رعایت فاصله تاکید می‌شد خبری نیست.

 در دفاتر پیشخوان های دولت نیز همین شرایط حاکم است و مردم و متصدیان آن هیچکدام خود را ملزم به رعایت پروتکل‌های بهداشتی نمی‌دانند.

گزارش ها حاکی از آن است که شرایط امروز بیماری کرونا در بیشتر استان ها با شیب ملایم به سمت کاهش است و هر استانی که مردم مقررات و فاصله گذاری اجتماعی را بیشتر رعایت کرده اند بار بیماری کمتر شده  اما به محض این که کمترین غفلتی اتفاق افتاده، شمار بستری ها، جانباختگان و مبتلایان به ویروس این بیماری دوباره روند افزایشی پیدا کرده است.

بر اساس آخرین تحلیل های وزارت بهداشت در زمان حاضر، ۱۰ شهر در وضعیت قرمز، ۲۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۶۳ شهر در وضعیت زرد و ۲۵۲ شهر کشور در وضعیت آبی قرار دارند؛ از ۱۰ شهر قرمز کشور همگی در استان مازندران قرار دارند که شامل آمل، بابل، تنکابن، جویبار، رامسر، ساری، سوادکوه، فریدونکنار، قائمشهر و نکا است.

در همین حال عضو ستاد ملی مقابله با کرونا هشدار داد: با کاهش محدودیت‌ها و کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی شیوع ابتلا به کرونا افزایش پیدا می‌کند و اگر محدودیت‌ها یکباره برداشته شود دوباره به روزهای سخت، ابتلا و مرگ و میر بالای کرونا باز می‌گردیم.

مسعود مردانی افزود: در هفته های گذشته به علت سختگیری ها و محدودیت هایی که برای پیشگیری از کرونا در کشور برقرار شود، شاهد کاهش قابل توجه ابتلا به کرونا و کاهش بار مراجعه به بیمارستانها بودیم اما دوباره به علت کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و سهل انگاری ها در برخی استانها شاهد روند افزایشی ابتلا به کرونا هستیم و این مساله نگران کننده است.

وی گفت: شیوع کرونا اکنون در استانهای شمالی رو به افزایش است و حدود ۱۰ شهر در استانهای مازندران و گلستان در وضعیت قرمز هستند در حالی که چند هفته پیش در این استانها شهر قرمز نداشتیم بنابراین اگر بازگشایی ها و رفع محدودیت ها و سختگیری در رعایت پروتکل ها کاهش یابد دوباره با روند افزایشی کرونا مواجه می شویم.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: وضعیت روزهای آینده کشور از نظر شیوع کرونا به طور مستقیم به میزان رعایت پروتکل های بهداشت و اجرای محدودیت ها بستگی دارد. اگر محدودیت ها برداشته شود امکان اینکه دوباره به وضعیت سخت شیوع کرونا مانند تابستان یا اوایل پاییز برگردیم بسیار زیاد است به خصوص اینکه با خطر ویروس جهش یافته کرونا نیز مواجه هستیم اما اگر سختگیری ها ادامه پیدا کند می توانیم روند کاهشی را ادامه دهیم.

خبر خوب امروز اینکه رییس ستاد اجرایی فرمان حضرت امام خمینی(ره) اعلام کرد: حال ۱۴ نفری که واکسن کرونا بر روی آنها تست شده مساعد و هیچ گونه عوارضی نداشته اند.

محمد مخبر روز سه شنبه در حاشیه آئین رونمایی از محصولات جدید حوزه مواد اولیه دارویی، مکمل ها و داروهای ایورمکتین (داروهای مربوط به قلب و عروق و صرع)در شهرک دارویی برکت استان البرز با بیان اینکه یکی از جهت گیری های ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)  پر کردن خلا داروهایی است که در کشور تولید نمی شود، گفت: ظرف یک الی ۲ روز آینده به هفت نفر در قالب  گروه سوم داوطلبان، تزریق واکسن کرونا صورت می گیرد.

وی بیان کرد : هم اکنون ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)  در حال فعالیت است تا از سه مسیر دیگر تا پیش از عید نوروز ۱۴۰۰  این واکسن به تست انسانی برسد.

وی ادامه داد: ظرف یک الی ۲ ماه آینده تولید این واکسن در کشور به ۲ تا سه میلیون دوز در ماه و ظرف سه تا چهار ماه آینده این عدد به ۱۲ تا ۱۴ میلیون دوز خواهد رسید و زیر قیمت خارجی آن در اختیار مردم قرار خواهد گرفت که با این اتفاق دیگر کشور هیچ مشکلی در این بخش نخواهد داشت.

وضعیت کرونا در دیگر استان ها

شیوع کرونا در استان اردبیل پس از ۲ ماه اوج در وضعیت ثبات قرار گرفته به طوری که شمار ابتلای جدید، تعداد بستری‌ها و آمار فوتی‌های کووید.۱۹ با نوسان کم در حال کاهش تدریجی است.

 امیدواری را برای مهار شیوع بیماری کووید.۱۹ در استان اردبیل با ادامه شرایط پایدار افزایش یافته و هم‌اکنون ۹ شهرستان این استان در وضعیت آبی و سه شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

بنا به اعلام دبیرخانه ستاد مقابله با کرونای استان اردبیل، ۹ شهرستان بیله‌سوار، اصلاندوز، کوثر، نیر، نمین، انگوت، گرمی، مشگین‌شهر و اردبیل در وضعیت آبی (وضعیتی بین سفید و زرد) و سه شهرستان خلخال، سرعین و پارس‌آباد در وضعیت زرد قرار دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: با آبی شدن وضعیت شیوع کرونا، مجموع افراد بستری شده همزمان مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی این استان با ۳۰۵ نفر کاهش نسبت به بالاترین رکورد ثبت شده به ۱۹۸ نفر رسیده است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده از بستری شدن ۲۲ نفر بیمار جدید مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان اردبیل طی شبانه‌روز گذشته خبر داد و افزود: که این آمار ۹۱ نفر کمتر از بالاترین رکورد ثبت شده در این استان است.

او با اشاره به فرایند کاهش تدریجی شیوع کرونا در این استان در چند روز اخیر و جان باختن یک نفر دیگر از مبتلایان کرونا در شبانه‌روز گذشته اضافه کرد: تاکنون یک‌هزار و ۳۳۰ نفر در این استان به علت ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

در استان سمنان نیز ۹ بیمار بهبود یافته از کرونا در ۲۴ ساعت اخیر از بیمارستان‌های استان سمنان ترخیص شدند و بر این اساس موارد بهبودی و ترخیص بیماران کووید ۱۹ در استان سمنان به هفت هزار و ۸ نفر رسید.

 کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت مقابله با کرونا استان سمنان با ارائه آخرین آمار شیوع این ویروس در استان اعلام کرد: ۴۴ مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در استان سمنان از ظهر یکشنبه تا ظهر روز دوشنبه شناسایی شد و مجموع آمار بیماران کووید ۱۹ در این استان از ابتدا تاکنون به ۲۱ هزار و ۸۷۰ نفر رسید.

ویروس کرونا در ۲۴ ساعت گذشته جان یک نفر دیگر در استان سمنان گرفت و بر این اساس از ابتدای شیوع کرونا تا ظهر دوشنبه تعداد جانباختگان این بیماری در استان به عدد ۸۷۷ رسید. 

طبق اعلام این کمیته، ۸۱ نفر به خاطر ابتلای قطعی به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان سمنان بستری هستند و ۱۵ هزار و ۲۴۶ نفر تاکنون به صورت سرپایی درمان شدند.

از سوی دیگر رییس سازمان نظام پزشکی قم گفت: درطول ۱۱ ماه گذشته از آغاز شیوع ویروس کرونا در کشور، مراجعه بیماران غیرکرونایی به مطب‌ها در این استان،‌ ۵۰ تا ۶۰ درصد کاهش یافته است.

حسن عادلی افزود: بخشی از این کاهش مربوط ترس مردم از بیماری کروناست و بخشی دیگر نیز مربوط به پزشکان است که از پذیرش بیمار خودداری می‌کردند.

وی ادامه داد : البته در روزهایی که استان در وضعیت قرمز و یا هشدار قرار داشت،‌ کاهش مراجعه بیماران غیرکرونایی به مطب‌ها ۸۰ تا ۹۰ درصد بود، ولی مراجعه بیماران کرونایی به مطب‌ها به همین نسبت افزایش می‌یافت.

همچنین فرماندار خلخال با بیان اینکه وضعیت کرونا در خلخال به ثبات رسید گفت: وضعیت کرونا در این شهرستان در سه ماه گذشته ثابت بوده و آمار ابتلا در این منطقه افزایش و یا کاهش نداشته است.

 فریدون بابایی افزود: هر زمان همکاری مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی مناسب بوده آمار ابتلا به این بیماری کاهش یافته است.

او اظهارکرد: هیچ معیاری را نمی‌توان برای ثابت نگهداشتن وضعیت کرونا در یک منطقه تعیین کرد و هر آن این وضعیت می‌تواند تغییر کرده و نتیجه بی‌توجهی به موارد پیشگیرانه بهداشتی نیز می‌تواند پیک کرونا باشد.

در مشهد مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی گفت: والدین نگران بازگشایی مدارس نباشند زیرا پروتکلهای بهداشتی به صورت کامل و با نظارت همه جانبه در مدارس استان رعایت می‌شود.

قاسمعلی خدابنده افزود: با توجه به دستورالعمل بازگشایی مدارس تحت شرایط خاص در پایه‌ها و مقاطع مشخص، اجرای پروتکلهای بهداشتی در مدارس آغاز شده و دستورالعمل مربوط به آن به مدارس ارسال گردیده است.

وی ادامه داد: رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی در آموزش حضوری الزامی است و مسوولیت مدیریت و نظارت بر اجرای این دستورالعمل‌ها بر عهده مدیران و کادر اداری و اجرایی مدارس است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی البرز نیز اعلام کرد که اکنون ۲۸۷ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های این استان تحت مراقبت پزشکی قرار دارند.

دکتر محمد فتحی گفت : ۳۷ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته در بیمارستان های استان پذیرش و تحت مراقبت پزشکی قرار گرفتند.  با مرگ ۲ بیمار کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته شمار جانباختگان  این بیماری در البرز به ۲ هزارو ۶۳۹ نفر رسید.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم اعلام کرد: ۶۲ هزار و ۷۸۲ نفر از شهروندان این استان از ابتدای شیوع کرونا تا ۲۸ دی ماه به این ویروس مبتلا شده‌اند.

 مریم کوشکی افزود: تا این تاریخ ۱۷۵ هزار و۱۷ نمونه مشکوک تست مخاطی کرونا به آزمایشگاه های تشخیص استان ارسال و از این تعداد، پاسخ ۱۷۴ هزار و ۷۵۴ مورد اعلام شده است.

وی اظهار داشت: تا کنون ۶۲ هزار و۷۸۲ شهروند لرستانی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و پاسخ تست ۱۱۱ هزار و ۹۶۸ مورد منفی بوده است.

گزارش کرونایی استان ها

چه‌کنیم تا از خیز چهارم کرونا دور بمانیم؟

کرونا و حرکت افتان و خیزان شعر در استان مرکزی

تازه ترین آمار مبتلایان و فوتی های کرونا در کشور

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۳۴۲ هزار و ۱۳۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۸۷ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۶ هزار و ۹۷۳ نفر رسیده است.

 به گزارش خبرنگار ایرنا، سیما سادات لاری روز سه شنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۳۰ دی ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی پنج هزار و ۹۱۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۵۱۸ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۳۴۲ هزار و ۱۳۴ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه تاکنون یک میلیون و ۱۳۱ هزار و ۸۸۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند، گفت: همچنین ۴۲۷۲ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۸ میلیون و ۶۳۴ هزار و ۵۵۳ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها تاکنون بیش از ۹۶ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از دو میلیون نفر نیز بر اثر این بیماری جان خود را از داده‌اند. ایران از نظر تعداد فوت کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک، ایتالیا، انگلیس، فرانسه و روسیه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه و سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان که موجب افزایش سرایت و بیماری زایی آن شده، نگرانی های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 9 =