عضویت ۱۵۴ نماینده مجالس پاکستان در کمیسیون انتخابات تعلیق شد

اسلام‌آباد - ایرنا - کمیسیون انتخابات پاکستان روز سه‌شنبه و همزمان با تکاپوی احزاب جناح مخالف برای برگزاری تظاهرات گسترده در پایتخت این کشور، عضویت ۱۵۴ نفر از نمایندگان مجالس شامل چندین وزیر کابینه دولت را در کمیسیون انتخابات به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش ایرنا، رسانه‌های پاکستان به نقل از مسوولان کمیسیون انتخابات این کشور گزارش دادند: عضویت نمایندگان مجالس ملی، سنا و پارلمان‌های ایالتی به دلیل عدم ارائه جزئیات مربوط به دارایی‌های شخصی خود به این کمیسیون تعلیق شده است.

طبق قانون اساسی پاکستان، نمایندگان پارلمان پاکستان که تعداد آنان یکهزار و ۱۹۵ نفر می‌باشد، باید تا پایان سپتامبر هر سال، لیست دارایی‌های خود را به این کمیسیون ارائه کنند، این مهلت تا پایان ماه دسامبر گذشته و در مرحله نهایی تا روز گذشته (۱۸ ژانویه) نیز تمدید شده بود.

نمایندگان تعلیق شده شامل ۳ سناتور، ۴۸ عضو مجلس ملی و ۱۰۳ نفر از نمایندگان مجالس چهار ایالات پاکستان می‌باشند.

در بین نمایندگان تعلیق شده پاکستان نام وزیران دریانوردی، علوم و فناوری و وزیر امور هماهنگی ایالات و ورزش نیز به چشم می‌خورد.

این درحالی است که جبهه مشترک جناح مخالف پاکستان موسوم به «جنبش دمکراتیک» قرار است امروز تظاهرات گسترده‌ای در شهر اسلام‌آباد برگزار و علیه آنچه که آنان مدعی تخلف حزب حاکم پاکستان در انتخابات عمومی سال ۲۰۱۸ هستند، مقابل کمیسیون انتخابات تجمع  کنند.

پاکستان، نظام پارلمانی دارد و مردم این کشور برای انتخاب نمایندگان پارلمان‌های ایالتی و ملی این کشور، سوم مردادماه سال گذشته پای صندوق‌های رأی رفتند.

پس از انتخاب نمایندگان پارلمان، حزب پیروز (تحریک انضاف پاکستان) به رهبری «عمران خان»  اقدام به تشکیل کابینه کرد.

کابینه ‌های ایالتی نیز وظیفه تشکیل حکومت‌های ایالتی را به‌عهده دارند و می‌توانند سروزیر هر ایالت را مشخص کنند.

در نظام سیاسی پاکستان، رئیس جمهوری این کشور نیز با رأی تمامی اعضای پارلمان‌های ایالتی و ملی و سنای پاکستان انتخاب می‌شود.

انتخابات پاکستان هر ۵ سال یک ‌بار برگزار می‌شود و این نخستین باری است که ۳ بار پیاپی، 'انتخابات' تکلیف دولت پاکستان را مشخص می‌کند. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha