آخرین مانع‌تراشی‌های ترامپ در مسیربایدن

تهران- ایرنا- روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: کمتر از ۲۴ ساعت دیگر، دوره چهار ساله ریاست جمهوری دونالد ترامپ، چهل و پنجمین رئیس جمهوری امریکا به پایان می‌رسد و جو بایدن به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری امریکا سوگند یاد می‌کند.

روزنامه ایران سه شنبه ۳۰ دی در یادداشتی به قلم امیرعلی ابوالفتح کارشناس مسایل آمریکا، آورده است: براساس متمم قانون اساسی امریکا، این جابه‌جایی قدرت رأس ساعت ۱۲ ظهر روز بیستم ژانویه با سوگند رئیس جمهوری جدید در برابر رئیس دیوان‌عالی فدرال و با حضور میهمانان عالی‌مقام برگزار می‌شود. با این حال، جدال بی‌سابقه انتخاباتی بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری نوامبر ۲۰۲۰ موجب شده است، روند انتقال قدرت با اخلال مواجه شود.

طی دو ماه پس از روز سوم نوامبر ۲۰۲۰ که در آن، جو بایدن توانست اکثریت آرای مردمی را در انتخاباتی پر هرج‌ومرج کسب کند، دونالد ترامپ به هر شیوه‌ای متوسل شد تا نتیجه انتخابات را تغییر دهد. وی ابتدا، شکایات فراوانی را در دادگاه‌ها مطرح کرد، سپس از ایالت‌ها خواست اعضای الکترال کالج را برای نادیده گرفتن نتایج آرای مردمی تحت فشار قرار دهند؛ آنگاه از معاون خود، مایک پنس خواست در نشست ششم ژانویه کنگره، مانع اعلام پیروزی رقیب شود و سرانجام هواداران خود را دعوت کرد تا با «حرکت به سمت کنگره» اجازه ندهند آنچه وی «دزدیده شدن انتخابات» می‌نامید، تحقق یابد.

با این حال، هیچ کدام از این تلاش‌ها مؤثر واقع نشد و ترامپ نتوانست صندلی خود را در اتاق بیضی کاخ سفید حفظ کند. اکنون ترامپ باید شاهد تحلیف جو بایدن باشد.

با وجود این، ترامپ قصد دارد برخلاف اغلب رؤسای جمهوری پیش از خود، در مراسم تحلیف جانشین خود شرکت نکند. البته قانون، انتقال قدرت از یک رئیس جمهوری به رئیس جمهوری بعدی را به موافقت رئیس جمهوری قبلی مشروط نکرده است. اما بر اساس یک سنت دیرپا، رئیس جمهوری مستقر، رئیس جمهوری منتخب را مدتی قبل از انتقال قدرت، در کاخ سفید پذیرا می‌شود و به همراه همسرانشان، از کاخ سفید بازدید می‌کنند.

همچنین سنتی در امریکا وجود دارد که رئیس جمهوری مستقر دقایقی پیش از ترک کاخ سفید برای شرکت در مراسم تحلیف رئیس جمهوری بعدی، یک نامه محبت‌آمیز برای جانشین خود می‌نویسد و روی میز کاخ ریاست جمهوری در اتاقی بیضی کاخ سفید می‌گذارد. در مقابل نیز رئیس جمهوری جدید پس از سوگند، به همراه رئیس جمهوری قبلی به کاخ سفید برمی گردد تا رئیس جمهوری قبلی را برای خروج از این بنا که حکم محل زندگی و کار رؤسای جمهوری امریکا را دارد، بدرقه کند.

اما با تصمیم ترامپ برای شرکت نکردن در مراسم تحلیف بایدن، تقریباً تمامی این سنت قدیمی کنار گذاشته می‌شود. ترامپ نخستین رئیس جمهوری طی حدود ۱۸۰ سال اخیر است که قصد ندارد در مراسم تحلیف جانشین خویش شرکت کند. همچنین مشخص نیست که آیا ترامپ نامه محبت‌آمیز برای جانشین خود خواهد نوشت یا خیر.

نکته مهم‌تر اینکه برخی از رسانه‌های امریکایی خبر داده‌اند که گویا ترامپ قصد ندارد در زمان ادای سوگند بایدن، کیف هسته‌ای حامل کدهای مربوط به شلیک موشک‌های اتمی امریکا را به جانشین خود تحویل دهد و به نظر می‌رسد مقامات نظامی مسئول مجبور هستند کیف دیگری را برای بایدن مهیا کنند. با این حال، هیچ کدام از این مانع‌تراشی‌ها موجب نخواهد شد که ترامپ ظهر بیستم ژانویه ۲۰۲۱، هر کجا که باشد؛ چه در واشنگتن و چه احتمالاً در ویلای مجلل خود در فلوریدا، اختیارات و مسئولیت‌های ریاست جمهوری را از دست ندهد.

سرخط اخبار پژوهش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 16 =