فرجام‌خواهی خانواده انگلیسی از دولت بایدن به دلیل قتل پسرشان

لندن – ایرنا – خانواده «هری دان» جوان انگلیسی که دو سال پیش در یک سانحه رانندگی با همسر یک دیپلمات جاسوس آمریکایی به قتل رسید، برای فرجام خواهی به دولت «جو بایدن» متوسل شدند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، «شارلوت چارلز» مادر مقتول با انتشار پیام ویدیویی که در رسانه‌های انگلیس انعکاس گسترده‌ای یافت درد مرگ فرزندش را «طاقت‌فرسا» خواند و خطاب به رئیس جمهوری جدید آمریکا گفت: هری در انتظار اجرای عدالت است و کمک کنید تا حق او پایمال نشود.

دولت دونالد ترامپ با استرداد خانم «آنا ساکولاس» برای محاکمه در انگلیس مخالفت کرده است. او شهریور سال ۱۳۹۷ در یک سانحه رانندگی با هری دان ۱۹ ساله تصادف کرد و این اتفاق منجر به مرگ وی شد.

او به پلیس گفته بود که قصد خروج از انگلیس را ندارد اما بعدا مشخص شد که با سوء استفاده از مصونیت سیاسی همسرش این کشور را به مقصد آمریکا ترک کرده است.

همسر ساکولاس که تاکنون نامی از او منتشر نشده، در زمان وقوع حادثه در کسوت جاسوس آمریکا و تحت پوشش دیپلمات در پایگاه نیروی هوایی «کراتن» انگلیس مشغول و از مصونیت سیاسی برخوردار بود.

نخست وزیر و وزیر خارجه انگلیس بارها در گفت‌وگو با مقام‌های آمریکایی خواستار انتقال خانم ساکولاس به این کشور شده اما تلاش آن‌ها راه به جایی نبرده‌ است.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس چندی پیش در یک گفت‌وگوی تلویزیونی بیان داشت: ما از خانم ساکولاس خواسته‌ایم به انگلیس بازگردد و از دوستان آمریکایی‌مان هم درخواست کردیم این پرونده را تسهیل کنند. می دانیم که این پیگیری‌ها هری را برنمی‌گرداند اما خانواده او خواهان اجرای عدالت هستند.

راب با اشاره به طرح این پرونده در سطوح مختلف سیاسی افزود: طرف آمریکایی در این مدت یکدنده بوده و می‌گوید خانم سالکوس را مسترد نمی‌کند. وی بر همین اساس مدعی شد که برای جلوگیری از وقوع مجدد چنین رویدادی، تغییراتی در کنوانسیون روابط انگلیس و آمریکا در خصوص مصونیت دیپلماتیک رخ داده است.

وی با بیان اینکه راه عملی برای استرداد آنا ساکولاس وجود ندارد افزود: از آمریکا انتظار داریم که تصمیم درست را اتخاذ کند. از نظر ما ساکولاس باید مسترد شود تا عدالت درباره او اجرا شود.

دادستان انگلیس سال پیش با صدور حکمی، آنا ساکولاس را به اتهام رانندگی خطرناک و تصادف با «هری دان» در انگلیس گناهکار معرفی کرد. پلیس انگلیس هم اردیبهشت گذشته اعلام کرد که آنا ساکولاس از سوی پلیس اینترپل تحت پیگرد قرار دارد. بدین ترتیب در صورت خروج متهم از خاک آمریکا، با او مطابق با قانون برخورد خواهد شد.

حالا مادر هری دان از بایدن می‌خواند تا تصمیم کاخ سفید را برای مخالفت با استرداد خانم ساکولاس را لغو کرده و نشان دهد کسی بالاتر از قانون نیست.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

سرخط اخبار جهان