بغداد و آنکارا بر کاهش تنش ها در منطقه تاکید کردند

بغداد- ایرنا- رئیس جمهوری عراق و وزیر دفاع ترکیه بر لزوم کاهش تنش ها در منطقه و گفت وگو برای حل مسائل تاکید کردند.

به گزارش ایرنا، در بیانیه دوشنبه شب دفتر ریاست جمهوری عراق آمده است: «برهم صالح» رئیس جمهوری عراق روز دوشنبه «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه را به حضور پذیرفت.
این بیانیه افزود: در این دیدار، روابط دو کشور و راه‌های توسعه افق های همکاری در زمینه های مختلف مطابق منافع مشترک بین دو کشور و دو ملت دوست و تحکیم احترام به حاکمیت و نقش نیروهای مسلح عراق در حفاظت از امنیت و پاسداری از خاک این کشور مورد بررسی قرار گرفت.
در این دیدار همچنین تحولات اوضاع امنیتی و بین المللی مورد علاقه دوطرف بررسی شد.
براساس این بیانیه، رئیس جمهوری عراق بر اهمیت کاهش تنش ها در منطقه و تکیه بر گفت و گوی سازنده در حل مسائل حل نشده و تقویت همکاری و هماهنگی منطقه ای برای ادامه جنگ با تروریسم، احترام به حاکمیت و رد مداخلات و حملات در راستای تحقق ثبات امنیتی و اقتصادی تأکید کرد.
وزیر دفاع ترکیه نیز به نوبه خود بر حمایت کشورش از حاکمیت و ثبات عراق و اشتیاق آنکارا برای تقویت همکاری ها و هماهنگی های مشترک تأیید و به لزوم کاهش تنش ها و استفاده از زبان گفت وگو در قبال اوضاع منطقه اشاره کرد.
وزیر دفاع ترکیه امروز برای سفری دو روزه وارد فرودگاه بین‌المللی بغداد شد و «یشار گولر» رئیس ستاد ارتش او را در این سفر همراهی می کند.
وی پیش از دیدار با برهم صالح، با نخست وزیر و وزیر دفاع عراق در بغداد دیدار و گفت وگو کرد.
به نوشته رسانه های عراقی، وزیر دفاع ترکیه همچنین قرار است با سفر به اقلیم کردستان عراق به طور جداگانه با رئیس و نخست وزیر دولت محلی این اقلیم دیدار و گفت وگو کند.
وزیر دفاع عراق هفتم دی‌ماه جاری در سفر به آنکارا با همتای ترکیه ای خود دیدار و گفت وگو کرده بود.
سفر وزیر دفاع عراق به ترکیه درست ۹ روز بعد از سفر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به آنکارا و دیدارش با رئیس جمهوری ترکیه انجام شد.
نخست وزیر عراق ۲۸ آذرماه گذشته در صدر هیاتی بلندپایه با سفر به آنکارا، درباره چند پرونده مهم دوجانبه از جمله پرونده امنیتی و "نفوذ تروریست‌ها از مرزها و عملیات نظامی مرتبط با آن" با مقامات ترکیه رایزنی و به توافق ها و تفاهم هایی در این زمینه دست یافت.
سه پرونده امنیت مرزی و مبارزه با تروریسم، توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تبادل انرژی و نیز حضور نظامی ترکیه در شمال عراق درسایه برخی اتهامات محافل داخلی عراق به ترکیه مبنی برطمع ورزی به خاک شمال عراق، بیش از سایر پرونده ها مورد تاکید نخست وزیر عراق و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهوری ترکیه در  کنفرانس مطبوعاتی مشترک آنها در آنکارا قرار گرفت.

برچسب‌ها

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 13 =