رونمایی هشت عنوان کتاب حوزه مقاومت

تهران- ایرنا- از هشت عنوان کتاب حوزه روابط بین‌الملل و گفتمان مقاومت طی مراسمی رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور ظهر روز دوشنبه در مراسمی با حضور جمعی از نویسندگان از کتاب‌های اخوان المسلمین سوریه و آینده تحولات این کشور، نهضت اربعین و تاثیرات آن بر هندسه غرب آسیا، اسراییل؛ ادامه یا خاتمه، معمای رقابت ایران و عربستان؛ راه های پیش رو، ایران و ترکیه؛ خصومت، رقابت و شراکت، محور مقاومت؛ شرحی بر ویژگی ها و وجوه مختلف و تقویم مقاومت رونمایی کرد.

محمد کمالی، مسوول شورای کتاب اندیشه سازان نور در ابتدای مراسم با اعلام این خبر که این موسسه ۱۸۰ عنوان کتاب در طول دو دهه منتشر کرده گفت: این کتاب‌ها برخی بر اساس نیاز دانشگاه‌ها و برخی به تناسب نیاز فرهنگ عمومی منتشر شده اند.

وی از کمبود بودجه در حوزه پژوهش و کتاب‌سازی به جای کتاب‌نویسی به عنوان مشکلات حوزه نشر نام برد و افزود: یکی دیگر از معضلات این است که به دلیل سازماندهی غلط کتاب‌ها پس از چاپ به دست مخاطب نمی‌رسد و در ویترین کتاب‌فروشی‌ها دیده نمی‌شود. ویترین کتابفروشی‌ها در حال حاضر در دست کتاب‌هایی است که کمک کننده به تفکر نیستند.

کمالی با بیان این که موسسه اندیشه سازان نور تلاش کرده این سه نقص را رفع کند توضیح داد: امسال در مجموع ۳۰ پروژه تعریف کردیم که از بین آنها هشت کتاب در حوزه روابط بین‌الملل و گفتمان مقاومت به خط پایان رسیدند.

رخدادهای مقاومت صاحب تقویم شدند

در ادامه مراسم سعد الله زارعی رییس موسسه اندیشه سازان نور با معرفی کتاب «تقویم مقاومت» گفت: تعداد ۲۳ نفر نویسنده در نوشتن این کتاب مشارکت داشته و رویدادهای تاریخی حوزه مقاومت را برای استفاده در برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و مراسم مختلف شرح داده‌اند.

وی با اعلام این خبر که کتاب تقویم مقاومت ۴۲۰ صفحه دارد اظهار داشت: توانستیم نیمی از رخدادهای مقاومت را توضیح دهیم و بقیه اتفاقات را در کتابی دیگر عرضه خواهیم کرد.

زارعی افزود: نویسندگان این کتاب را با نگاه قرائت در برنامه‌ها و مراسم مختلف نوشته شده‌اند. جنبه داستانی اتفاقات حفظ شده تا محتوا جذاب باشد.

کتابخانه‌های ما در رابطه با اخوان المسلمین غنی نیست

فرزان شهیدی، نویسنده کتاب اخوان المسلمین سوریه و آینده تحولات این کشور با بیان این‌که سوریه متحد راهبردی ما در منطقه است تاکید کرد: درباره اخوان المسلمین سوریه تا به حال تحقیقات کمی منتشر شده و کتابخانه‌های ما در این رابطه غنی نیست. در حالی که شناخت این مجموعه برای کشور ما ضروری است.

به گفته وی محتویات این کتاب شامل پیشینه و تاریخچه اخوان المسلمین، ارتباط آنها با کشورهای مختلف، معرفی رهبران سازمان و عملکرد آنها در سوریه می‌شود.

شهیدی با اشاره به دوگانگی در مواضع و عملکرد اخوان المسلمین توضیح داد: آنها مدتی در نوسان بودند که مبارزه با بشار را ادامه دهند یا با او آشتی کنند.

محمد پاکدامن، نویسنده کتاب اسراییل؛ ادامه یا خاتمه نیز موضوع کتابش را واکاوی مهم‌ترین شکاف‌ها و بحران‌های رژیم صهیونیستی در دو دهه اخیر خواند و گفت: تلاش کردم تصویری مطابق با واقعیت های کف میدان را ارائه دهم و تنوع مخاطبان را هم در نظر بگیرم.

به گفته وی این کتاب ۶ فصل دارد و به موضوعاتی چون تخریب هویت ملی در اسراییل، اعتراض طبقه متوسط، تندروتر شدن جامعه و بازتولید نفرت پراکنی در رژیم صهیونیستی می‌پردازد.

تاثیر پیاده‌روی اربعین بر شکست داعش

رضا واعظی نویسنده کتاب نهضت اربعین و تاثیرات آن بر هندسه غرب آسیا یکی دیگر از نویسندگانی بود که درباره کتابش توضیح داد.

او با بیان این که تلاش کرده به پیاده‌روی اربعین از زاویه سیاسی نگاه کند اظهار داشت: در سال ۹۳ و ۹۴ پیاده روی اربعین به اوج خودش رسید و ریل اتفاقات را در عراق علیه گروه‌های ترویستی عوض کرد. از آن به بعد داعش گام به گام مجبور عقب‌نشینی شد. این رویداد همچنین بر روی اتفاقات سوریه و جایگاه آمریکا و عربستان هم تاثیرگذار بود.

به گفته واعظی اربعین در مسیر تحقق تمدن اسلامی اسم یکی از فصول کتاب است که به تاثیرات تمدنی این رویداد در ایجاد همگرایی بین مسلمانان می‌پردازد.

شعیب بهمن، نویسنده کتاب ایران و ترکیه؛ خصومت، رقابت و شراکت نیز یکی دیگر از سخنرانان جلسه بود. وی با انتقاد از نگاه سنتی برخی نویسندگان در نگارش کتاب و پژوهش گفت: باید به جای توصیف وقایع تاریخ به سمت الگوسازی و مفهوم سازی برویم. همچنین تئوری زدگی یکی دیگر از مشکلات نویسندگان است. آنها از ابتدا یک تئوری را انتخاب می‌کنند و داده‌ها را بر اساس آن کنار هم می‌چینند.

نویسنده کتاب نگاه روسیه به ایران ادامه داد: در این کتاب کار نظری نکردم و به این نکته پرداختم که رسانه‌های روسیه و افکار عمومی آن چه نگاهی به ایران دارند. ۹۰ درصد منابع این کتاب روسی هستند. برخی در این رابطه به سراغ منابع غربی برای ترجمه رفته‌اند که با توجه به نگاه منفی غربی‌ها به روسیه این منابع شناخت بی‌واسطه‌ای را در اختیار مخاطب قرار نمی‌دهند.

موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور از سال ۱۳۶۸  فعالیت خود را در زمینه های مختلف آغاز کرده است. تحلیل تحولات منطقه و جهان، آینده پژوهی و تدوین و اجرای پژوهش های راهبردی و کلان از مهم‌ترین حوزه های فعالیت این موسسه تا کنون بوده است. 

اخبار مرتبط

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =