فرماندار: قطع گاز گلخانه‌های پیشوا ممنوع است

تهران- ایرنا- فرماندار شهرستان پیشوا گفت: هر چند که کشور در حوزه تأمین گاز با کمبودهایی مواجه است ولی گاز گلخانه‌های پیشوا به عنوان قطب تولید محصولات گلخانه‌ای نباید به هیچ عنوان قطع شود.

حسین عباسی روز دوشنبه در جلسه شورای کشاورزی که در محل فرمانداری پیشوا برگزار شد اظهار داشت: پیشوا رتبه اول توسعه کشت گلخانه‌ای را در استان تهران دارد و با رفع برخی موانع، سهم تکلیفی ۱۲۵ هکتاری شهرستان تا پایان سال بطور کامل محقق می‌شود.

وی افزود: در زمینه اجرای سیستم‌های آبیاری نوین نیز با وجود افزایش قیمت تجهیزات مورد نیاز این حوزه، تا پایان سال حدود ۷۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان تحت پوشش قرار می‌گیرند تا مصرف آب حوزه کشاورزی در این شهرستان به خوبی مدیریت شود.

فرماندار پیشوا گفت: با توجه به هشدار کاهش دمای هوا طی روزهای آینده، گلخانه‌داران باید تمهیدات لازم برای پیشگیری از یخ‌زدگی محصولات را اتخاذ کنند تا دچار خسارت نشوند.

وی تصریح کرد: برخی از گلخانه‌های پیشوا به دلیل نوع کشت، استفاده از سیستم‌های هوشمند و نیز محصولات تولیدی گرانبها از جمله گل‌های شاخه بریده صادراتی و محصولات سبزی و صیفی، در صورت قطع گاز و بر هم خوردن دمای محیط  با ضرر هنگفت مواجه می‌شوند بنابراین قطع گاز این واحدها ممنوع است.

عباسی با اشاره به ضرر برخی از فعالان حوزه کشاورزی و دام و طیور از شیوع کرونا گفت: دولت تسهیلات ویژه‌ای را برای حمایت از واحدهای آسیب دیده از کرونا در نظر گرفته لذا جهاد کشاورزی باید کشاورزان و دامداران را برای دریافت تسهیلات ویژه کرونا راهنمایی کرده و پیگیر جذب این اعتبارات باشد تا بخشی از خسارات این حوزه جبران شود.

فرماندار پیشوا با تأکید بر لزوم مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز در اراضی کشاورزی اظهار داشت: موفقیت در مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز و جلوگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی، مستلزم نظارت مستمر، دقت کارشناسی و برخورد قاطع است.

وی افزود: با همکاری مناسب بخشداری‌ها و بنیاد مسکن، آمار ساخت‌وسازهای غیرمجاز در داخل بافت روستاها به شدت کاهش یافته است و از میزان تغییرکاربری اراضی مرغوب کشاورزی نیز کاسته شده است.

عباسی تصریح کرد: هر چند که جهاد کشاورزی متولی اصلی پیشگیری از تغییر کاربری اراضی کشاورزی است ولی سایر دستگاه‌ها نیز مکلفند تا ضمن همراهی با جهاد، امکانات خود را برای مبارزه با ساخت‌وسازهای غیرمجاز آماده کنند.

فرماندار پیشوا تأکید کرد: به منظور جلوگیری از تضییع حقوق عامه، دستگاه‌های مختلف نباید به ساخت‌وسازهای غیرمجاز خدماتی ارائه دهند.

پیشوا با بیش از ۸۰ هزار نفر جمعیت در۴۵ کیلومتری جنوب‌شرق تهران واقع شده است.

پیشوا بیش از ۱۴ هزار هکتار اراضی قابل کشت دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =

سرخط اخبار استان‌ها