مردم سوریه سکوت مقابل جنایات اشغالگران در شهر حسکه را محکوم کردند

تهران - ایرنا - مردم حسکه سوریه با برگزاری تجمع اعتراض آمیز، سکوت جامعه جهانی مقابل جنایات نیروهای وابسته به ترکیه و آمریکا در مرکز و حومه غربی این شهر را محکوم کردند.

به گزارش ایرنا، مردم شهر حسکه امروز (دوشنبه) با برگزاری تجمع به اقدامات نیروهای اشغالگر ترکیه در قطع آب آشامیدنی این شهر یک میلیون نفری همچنین تخلفات شبه نظامیان «قسد» مورد حمایت نیروهای اشغالگر آمریکایی مبنی بر تلاش برای محاصره و فشار بر مردم شهر  اعتراض کردند. 

شرکت کنندگان در این تجمع اعتراض آمیز بنرهایی را در دست داشتند که بر روی آن‌ها جمله‌هایی در محکومیت اشغالگری ترکیه و مزدوران وابسته آن و محکومیت اقدامات شبه نظامیان قسد نوشته شده بود.  

مردم حسکه سوریه در این تجمع اعتراضی،  اقدام اشغالگران در به کار گیری شبه نظامیان به منظور  ادامه وضعیت هرج و مرج برای ایجاد فضا و شرایط مناسب جهت سرقت و غارت کالاهای مردم سوریه را محکوم کردند. 

شرکت کنندگان، سکوت جامعه بین الملل در برابر تخلفات اشغالگران ترکیه یا شبه نظامیان قسد مورد حمایت آمریکا که مردم حسکه را هدف قرار داده است، محکوم و تاکید کردند که این سکوت، اشغالگران و مزدوران آن‌ها را تشویق می‌کند تا با تکرار تخلفات روز مره، برنامه های خود برای گرسنه کردن مردم سوریه و ارتکاب فجیع‌ترین جنایات بشری علیه مردم حسکه که با شرایط بد انسانی مواجه هستند را به  پیش ببرند. 

مهندس «محمود العکله» مدیر آب شهر حسکه گفت: اشغالگران ترکیه در روزهای گذشته برای هجدهمین بار آب آشامیدنی مردم شهر حسکه را قطع کردند و با استفاده از این کار سعی کردند آرامش منطقه را بر هم بزنند.  

وی خواستار تلاش ارگانها و سازمان‌های بین المللی برای اطمینان از پایداری ایستگاه « علوک» و جلوگیری از سیطره اشغالگران ترکیه و مزدوران آن‌ها بر این ایستگاه شد.  

مسئولان محلی سوریه اعلام کردند که در روزهای گذشته شبکه برق شهر «تل تمر» در استان «الحسکه» در شمال شرقی این کشور هدف حملات خمپاره‌ای نظامیان ترکیه قرار گرفت که در پی آن آبرسانی به ایستگاه علوک متوقف شد. 

پیشتر نیز سازمان عمومی آب آشامیدنی استان «الحسکه» در سوریه اول ماه جاری ( دی ) اعلام کرد که انتقال آب به مرکز این استان که به دلیل مانع تراشی ارتش ترکیه قطع شده بود، پس از ۲۵ روز دوباره از سر گرفته شد. 

بر اساس ادعای سوریه، نیروهای اشغالگر ترکیه ایستگاه انتقال آب علوک را که منبع اصلی تأمین آب آشامیدنی بیش از یک میلیون نفر در شهر حسکه و مناطق مسکونی مجاور آن است، از ۳۰ نوامبر (۱۰ آذر) اشغال و آب‌رسانی از این ایستگاه را قطع کرده بودند. 

این مخزن آب آشامیدنی تقریبا یک میلیون شهروند ساکن در شهر حسکه و اطراف آن و حومه غربی استان الحسکه را تامین می‌کند. 

مقامات محلی حسکه اخیرا" مدعی شدند که نیروهای اشغالگر ترکیه و مزدوران تروریستی وابسته به آن‌ها پس از توقف فعالیت ایستگاه «آلوک» در حومه شهر راس العین، از ورود کارگران به این ایستگاه برای راه‌اندازی مجدد و از سرگیری جریان آب آشامیدنی دوباره شهر حسکه و حومه غربی آن، جلوگیری کردند. 

این در حالی است که منابع امنیتی ترکیه این سخنان مسئولان سوریه را رد کرده و گفتند که ادعای دمشق درباره اقدام آنکارا در قطع کردن آب این منطقه صحت ندارد. 

دولت سوریه تاکنون بارها حضور نیروهای ترکیه در شمال این کشور را مصداق «اشغالگری» توصیف کرده و خواستار خروج آن‌ها از کشورشان شده‌اند. 

ارتش امریکا نیز از سال ۱۳۹۴ در راستای حمایت از تروریست‌های مستقر در شرق سوریه و بدون اجازه دولت این کشور نیروهای خود را وارد بخش‌های شرقی سوریه و مرزهای مشترک این کشور با عراق و اردن کرده است.  

استان الحَسَکه یکی از استان‌های کشور سوریه در شمال شرق این کشور است. شهر الحسکه مرکز استان کردنشین الحسکه است و شهرهای قامشلی، دیرک، سری کانی و عمودا از مهم‌ترین شهرهای این استان هستند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha