۸۴۴ اثر از متخلفان حوزه میراث‌فرهنگی در اردبیل کشف شد

اردبیل - ایرنا - فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل گفت: امسال ۸۴۴ اثر و شی از متخلفان حوزه میراث‌ فرهنگی در این استان شناسایی و کشف شد.

به گزارش ایرنا ، سرهنگ صابر افضل‌نیا روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: از این تعداد ۳۰۱ مورد شی اصل و ۵۴۳ مورد بدل بوده است.

او از شناسایی و کشف ۱۰ مورد حمل و نگهداری دستگاه فلزیاب از متخلفان در این مدت خبر داد و گفت: سه مورد تجاوز به حریم نیز شناسایی شده که شامل یک مورد تصرف غیرمجاز و ۲ مورد ساخت و ساز غیرمجاز بوده است.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به ۱۶ مورد تخریب آثار تاریخی در استان از ابتدای سال بیان کرد: این موارد شامل ۶ مرمت غیرمجاز، یک تغییر کاربری غیرمجاز و ۹ ایجاد خسارت به اثر بوده است.

افضل‌نیا در مورد اقدامات قضایی انجام شده در راستای حفاظت از میراث‌فرهنگی اظهارکرد: در این زمینه امسال ۱۰ اخطاریه موثر و ۲ اخطاریه غیرموثر صادر شده و ۲۷ پرونده نیز تشکیل شده است.

او خدمات حفاظتی در حوزه فعالیت این یگان در ۹ ماه امسال را شامل چهار مورد اسکورت اشیای تاریخی و فرهنگی، یک مورد حفاظت از محل کاوش و ۳۰ مورد حفاظت از مراسم‌ها و همایش‌ها ذکر کرد.

فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان اردبیل با اشاره به ارائه گزارش‌های مردمی در مورد تخلفات سودجویان در استان گفت: امسال ۳۵ گزارش مردمی در بخش حفاری، هفت گزارش کشف، ۱۰ مورد گزارش تجاوز به حریم، ۱۴ گزارش تخریب و هفت گزارش فلزیاب دریافت شده است.

افضل‌نیا با قدردانی از همکاری مردم در این زمینه گفت: مشارکت‌های عمومی نقش بسزایی در مقابله و برخورد با متخلفان درحوزه میراث‌فرهنگی داشته و در راستای تقویت این برخوردها انتظار می‌رود شاهد توسعه همکاری مردمی باشیم.

اردبیل با پیشینه قوی فرهنگی دارای آثار تاریخی فراوان در بین استان‌های کشور است.

این استان بواسطه تاریخ باستانی خود دارای مکان‌های تاریخی بیشمار از جمله موزه و گنجینه می‌باشد. مجموعه شیخ صفی‌الدین اردبیلی معروف‌ترین اثر تاریخی اردبیل می‌باشد که موزه این شهر نیز در آن واقع است.

استان اردبیل دارای هشت موزه شامل موزه باستان شناسی ، صنایع دستی ، مردم‌شناسی ، چینی‌خانه مجموعه جهانی شیخ صفی‌الدین اردبیلی ، موزه صارم‌السلطنه شهرستان نمین ، موزه باستان‌شناسی شهرستان نیر ، موزه باستان‌شناسی شهرستان مشگین‌شهر و موزه باستان‌شناسی خلخال است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها