۲۹ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۳۷
کد خبرنگار: 2583
کد خبر: 84189435
۱ نفر

برچسب‌ها

اعتراض با کامیون مقابل دفتر نخست وزیری انگلیس

لندن – ایرنا – شرکت‌های صنایع شیلات انگلیس در اعتراض به قوانین جدید و دست‌وپا گیر گمرکی ناشی از خروج انگلیس از اتحادیه اروپا صبح روز دوشنبه با توقف کامیون های خود مقابل دفتر نخست وزیری در قلب لندن تجمع کردند.

به گزارش ایرنا، دست کم ۱۰ دستگاه کامیون با نصب شعارنوشته‌هایی چون «قتل‌عام برگزیت» و «دولت بی کفایت صنعت دریایی را از بین می‌برد» در این حرکت اعتراضی شرکت کردند. شرکت کنندگان به تاخیر طولانی تبادل کالا با اتحادیه اروپا و تشکیل صف‌های چند کیلومتری در مرز با فرانسه که تنها راه تجاری انگلیس به خشکی است اعتراض کردند.

گزارش ها حاکیست که بسیاری از صیادان انگلیسی از ابتدای امسال و پس از خروج رسمی لندن از اتحادیه اروپا قادر به ارسال محصولات خود به اتحادیه اروپا نبوده‌اند. آن‌ها که در گذشته بدون محدودیت‌های گمرکی با کشورهای عضو اتحادیه اروپا تجارت  می‌کردند، اینک موظف به تکمیل اسناد و اظهارنامه‌های متعددی هستند که باعث تاخیرات طولانی و نارضایتی خریداران اروپایی شده است.

معترضان می‌گویند که دولت باید شدت مشکل و تاثیر برگزیت بر جوامع ساحلی را درک کند. آن‌ها خواستار راه‌اندازی سازوکاری هستند که « کارامد» باشد. «گری هاگسون» مدیرعامل یک شرکت حمل‌ونقل دریایی می‌گوید که ارسال چندین محموله دریایی را از ابتدای امسال لغو کرده است.

وی با اشاره به اینکه تبادل کالا با اتحادیه اروپا به لطف برگزیت نیازمند تکمیل ۴۰۰ صفحه اسناد گمرکی است، در گفت‌وگو با خبرنگاران بیان داشت: ما قویا احساس می‌کنیم که نظام فعلی متلاشی خواهد شد و بوریس جانسون (نخست وزیر انگلیس) باید درباره مشکلات توافق تجاری پسابرگزیت صادق باشد.

«دومینیک راب» وزیر امور خارجه انگلیس دیروز (یکشنبه) در گفت‌وگویی عنوان کرد که این مشکلات نه تنها ارتباطی با توافق تجاری این کشور و اتحادیه اروپا نداشته که فرصت‌های تازه‌ای را برای این بخش پدید خواهد آورد. با این حال کارشناسان هشدار داده‌اند که شیلات انگلیس در مرز ورشکستگی قرار دارد.

انگلیس پس از ۴۷ سال عضویت، ۱۲ دیماه ۱۳۹۹ به طور رسمی از اتحادیه اروپا خارج شد. دولت این کشور می گوید به توافقی درباره آینده همکاری‌های تجاری با اتحادیه اروپا دست یافته است. توافقی که به گفته رهبر حزب کارگر "آبکی" است.

در توافق جدید انگلیس امتیازهای بسیاری به طرف مقابل داده است فقط برای اینکه به گفته نخست وزیر سابق "برگزیت برگزیت باشد". فقط برای آنکه به مردم بگویند به توافقی دست پیدا کردند تا بتوانند نقطه پایانی بر چهار سال و نیم کشمکش بگذارند. توافق حاضر نه به انگلیس آزادی ماهیگیری در آبهای خودش را می دهد، نه آن را از مقررات و استاندارد های اتحادیه اروپا آزاد می کند، نه حتی آنقدر آزادی عمل می دهد که انگلیس بتواند با سایر کشورها معاهدات تجاری مستقل امضا کند.

مردم انگلیس به تدریج متوجه بی فایده بودن برگزیت خواهند شد. در این توافق انگلیس امتیاز خاصی بدست نیاورد و آنچه از آن با نام حفظ حاکمیت یا در دست گرفتن کنترل و سرنوشت کشور تعبیر می شود عملاً با محدودیتهای تحمیل شده در این توافق بی معنی است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

سرخط اخبار جهان