حل بحران‌ آلودگی هوا نیازمند اجرای کامل قانون هوای پاک است

اراک - ایرنا - مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی، بر تعهد مسئولان و مشارکت مردم در خصوص مسائل زیستی تاکید کرد و گفت: حل بحران‌ آلودگی هوا نیازمند اجرای کامل قانونی است که در این زمینه به تصویب رسیده است.

«رضا میرزایی» روز دوشنبه به مناسبت روز هوای پاک در جمع خبرنگاران در اراک افزود:  قانون هوای پاک در سال ۱۳۹۶ به تصویب مجلس شورای اسلامی و به تایید شورای نگهبان رسید و در همان سال به تمام دستگاه‌های ذیربط ابلاغ شد و طبق ماده ۲ آن تمام اشخاص، دستگاه‌ها و موسسات از جمله دولتی و غیردولتی موظفند تا این قانون را رعایت کنند و سازمان حفاظت محیط زیست نیز مسئول نظارتبر حسن اجرای آن است.
وی بیان کرد: اگرچه قانون هوای پاک دچار نقاط ضعف و ایرادهایی است، اما نقاط قوت این قانون به ویژه بهبود ضوابط کیفری و نوآوری‌های آن نسبت به قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا، این امید را به وجود آورده که با اجرایی شدن کامل این قانون، آلودگی هوا از وضعیت  کنونی خارج می‌شود.

میرزایی اظهار داشت: هوا به عنوان عنصر حیاتی همه موجودات زنده، مهمترین نقش را در زندگی انسان ایفا می‌کند و چند سالی است که داشتن هوای پاک و سالم، به ویژه در کلانشهرها برای مردم و دولتمردان به یکی از مشکلات بزرگ تبدیل شده است.

وی گفت: در ایران، بحران آلودگی هوا در شهرهای بزرگی مانند تبریز، مشهد، اراک، اصفهان، شیراز و اهواز منجر به تشکیل ستاد اجرایی کاهش آلودگی هوا و اعلام روز ۲۹ دی ماه به عنوان روز ملی هوای پاک از سال ۱۳۷۴ شد و هر سال به فراخور شرایط شعاری برای این روز تعیین می شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی افزود: شعار امسال « هوای پاک ، تعهد مسئولان ، مشارکت مردم »  تعین شده و هدف از اعلام روز هوای پاک  ایجاد حساسیت در بین اقشار مختلف جامعه است و  از آنجا که کلید اصلی کاهش آلودگی هوا، مشارکت مردمی و افزایش هماهنگی بین بخشی است ، این روز می‌تواند عامل مهمی در ایجاد مشارکت مردم و مسئولان به منظور بهبود کیفیت وضعیت هوا باشد.
میرزایی عنوان کرد: برای این هفته، برنامه‌های متنوعی از جمله حضور در  رسانه‌ها، برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی به صورت مجازی پیش بینی شده است.

اراک یکی از هشت کلانشهر آلوده کشور است که از ابتدای امسال تاکنون ۴۰ روز کامل برای گروه‌های حساس، یک روز کامل برای همه گروه‌ها و ۲۴ روز نیز به صورت لحظه‌ای ناسالم بوده است.

کیفیت هوا در یک تقسیم بندی مرتبط با سلامت انسان به ۶ دسته شامل خوب بین ۰ تا ۵۰، متوسط بین ۵۱ تا ۱۰۰، ناسالم برای گروه‌های حساس بین ۱۰۱ تا ۱۵۰، ناسالم بین ۱۵۱ تا ۲۰۰، بسیار ناسالم بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ و خطرناک از ۳۰۰ بالاتر تقیسم می‌شود.

استان مرکزی داری ۱۲ شهرستان دارای بیش از یکی میلیون و ۴۰۰ هزار نفر جمعیت است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها