محتوای کتاب‌های درسی با کدگذاری تقویت می‌شوند

تهران-ایرنا- رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی اعلام کرد: محتوای کتاب‌های درسی با رمزگذاری QR Code و کدگذاری تقویت می‌شوند.

به گزارش روز دوشنبه مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، حسن ملکی با یادآوری به اقدامات انجام‌شده در خصوص غنا بخشی محتوای کتاب‌های درسی گفت: موضوع QR Code به‌اندازه خود کتاب موضوع ظریف و بااهمیتی است چون موجب رونق آموزش می‌شود.

وی با یادآوری به بعد مهارتی در تهیه و تولید محتوای واقعیت افزوده‌ کتاب‌های درسی افزود: باید از بعد مهارتی و ابعاد ارزشی، دانش توسعه‌نیافته و ساحت‌های تعلیم و تربیت، در محتوای واقعیت افزوده‌ی کتاب‌های درسی توجه شود تا اگر موضوعی در بحث آموزش مورد غفلت قرارگرفته با این محتواها جبران شود و این محتواها جامعیت، اتقان، یکپارچگی و سلامت داشته باشد.

رییس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی تأکید کرد: از تمام ظرفیت و امکانات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری سازمان و بنیه کارشناسی در تحقق این مأموریت استفاده شود.

ملکی بابیان این که فعال‌سازی رمزینه پاسخ سریع ارتباطی به موضوع همه‌گیری کووید ۱۹ ندارد؛ گفت: ماهیت این اقدام به جهت ماهیت رسانه‌ای کتاب درسی است و ضرورت‌های تربیتی و یادگیری بخصوص در فضای مجازی است. ما می‌خواهیم ظرف و مظروف تربیتی را وسعت ببخشیم و در این خصوص به ذائقه و انتظارات دانش آموزان توجه خواهیم کرد.

وی با یادآوری به برخی اظهارنظرها در ارتباط با تضعیف نقش معلم در آموزش مجازی خاطرنشان کرد: رمزینه پاسخ سریع باعث غنی‌سازی تربیت و یادگیری و تقویت نقش معلم می‌شود و سازمان پژوهش باید در دو بعد تولید محتوا و ارزیابی محتواهای تولیدشده اقدام کند.

به گزارش ایرنا،  رییس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی  پیش تر گفته بود: برای حدود ۲۰۰ کتاب ابتدایی و متوسطه نظری و تعداد ۲۴۴ کتاب دوره متوسطه فنی و حرفه‌ای و کاردانش کد در نظر گرفته شده است.

ملکی افزود: کد یک نماد گرافیکی است که تولیدکنندگان و ارایه ‌دهندگان خدمات و کالاها بر روی محصول خود درج می‌ کنند تا مشتری (کاربر) با استفاده از گوشی‌های همراه در کمترین زمان و بدون نیاز به دانش فنی خاص بتواند به محتوای مورد نیاز در خصوص آن کالا یا خدمات دست یابد.   

وی ادامه داد: QR Code روشی برای کدگذاری مطالب مختلفی مانند نام، ایمیل، آدرس سایت، کد محصول، توضیحات و... است که حاصل آن یک تصویر است. این تصویر با استفاده از اکثر گوشی های دوربین دار قابل فهم است.  QR Code  روی کتاب های درسی یا صفحات آن دانش‌آموزان را مستقیم وارد شبکه ملی رشد و محتوای مکمل کتاب شامل فیلم و غیره می‌کند که فهم مطالب کتاب را آسان می‌کند.  

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha