آلودگی هوا احتمال مرگ و میر ناشی از کرونا را افزایش می‌دهد

اصفهان - ایرنا - پژوهشگر مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: تحقیقات انجام شده در کشورهای مختلف نشان داد که آلودگی هوا احتمال مرگ و میر ناشی از کرونا را افزایش می‌دهد.

به گزارش ایرنا، یعقوب حاجی‌زاده روز دوشنبه در نشست " روز ملی هوای پاک " که به‌صورت مجازی و آنلاین برگزار شد، افزود: تحقیقات نشان می‌دهد میزان تحمل افرادی که در معرض هوای آلوده به مدت طولانی قرار دارند در برابر ویروس کرونا پایین می آید و توان ایمنی بدن آنها ضعیف می‌شود.

وی با بیان اینکه ریه افرادی که در معرض آلودگی هوا قرار دارند، دچار مشکل می‌شود و اندام‌های تنفسی و قلبی عروقی آنها در معرض آسیب قرار می‌گیرد، اظهار داشت: این افراد در برابر تاثیر ویروس کرونا، آسیب پذیرترند و احتمال مرگ و میر در بین آنها افزایش می‌یابد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: تحقیقات علمی حاکی از آن است که هرچه بیشتر در معرض آلودگی هوا باشیم احتمال حادتر شدن علائم بیماری کووید ۱۹ و مرگ و میر افزایش خواهد یافت.

وی ادامه داد: همچنین سطح بالای آلودگی هوا ممکن است خطر ابتلا به کووید ۱۹ را در مرحله نخست افزایش دهد زیرا ذرات معلق به‌عنوان ناقل ویروس کرونا عمل می کند و به گسترش سریع آن در مناطق وسیعتر منجر می‌شود.

حاجی زاده به تحقیقی که در ایتالیا انجام شده است، اشاره کرد و گفت: این مطالعه نشان داد که افزایش سریع میزان واگیری کووید ۱۹ که برخی مناطق شمال این کشور را تحت تاثیر قرار داد می تواند به آلودگی هوا و ذرات معلق ریز مرتبط باشد که به‌عنوان یک ناقل و تشدید کننده عمل می‌کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به تحقیق دیگری که در آمریکا انجام شد، اضافه کرد: مطالعه دانشگاه هاروارد نشان داد که تماس طولانی مدت با سطح بالای ذرات معلق ریز (PM ۲.۵) با نرخ بالاتر مرگ و میر کرونا در ارتباط مثبت است.

به گفته وی بر اساس تحقیق دانشگاه هاروارد، فردی که برای دهه‌ها در شهری زندگی می‌کند که میزان ذرات معلق ریز آن در سطح بالایی است احتمال مرگ او به‌دلیل کرونا ۱۵ درصد بیشتر از کسی است که در منطقه ای با یک واحد ذرات معلق کمتر زندگی می‌کند.

حاجی زاده به تحقیقی که در چین انجام شد نیز اشاره کرد و اظهار داشت: طبق این پژوهش، کیفیت هوا  با انتقال کووید ۱۹ ارتباط دارد و ذرات معلق ریز و اکسید ازت (NO۲) انتقال کووید ۱۹ را به شدت افزایش می‌دهد.

پژوهشگر مرکز تحقیقات محیط زیست دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تاکید کرد: نتایج تحقیقات نشان می‌دهد که اعمال سیاست‌های کنترل آلودگی هوا و تداوم آن برای به حداقل رساندن مرگ و میر مبتلایان مربوط به بیماری همه گیر (پاندمی) ضروری است.

وی با تاکید بر اینکه اثر آلودگی هوا بر روی سلامت انسان سریع مشخص نمی‌شود، تصریح کرد: به همین دلیل کمتر به این موضوع توجه می‌شود و حتی عده ای آمار ارائه شده را قبول ندارند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه سالانه حدود هفت میلیون نفر در دنیا بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می‌دهند، تصریح کرد: ۴۷ درصد از عوارض آلودگی هوا بر روی سلامتی انسان مربوط به ریه و ۵۲ درصد مربوط به بیماری‌های قلبی عروقی و مغز است.

این استاد دانشگاه به روز ملی هوای پاک نیز اشاره کرد و گفت: جای مشارکت مردم در چنین روزی خالی است و باید برنامه‌های بیشتری برای جلب مشارکت آنها در زمینه زیست محیطی و مقابله با آلودگی هوا اجرا کرد.

حاجی زاده این کار را مستلزم ارتقای دانش زیست محیطی مردم و آموزش چگونگی کاهش آلودگی هوا دانست و افزود: اگر مردم آلاینده‌ها را بشناسند و بدانند که با چه کارهایی می توان آنها را کاهش داد، کمک بسیاری به رفع مشکل آلودگی هوا می کند.

نشست " روز ملی هوای پاک " روز دوشنبه بصورت مجازی و آنلاین با حضور مسوولان استان اصفهان، استادان دانشگاه و کارشناسان از استان های مختلف توسط دانشگاه اصفهان و اداره کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان برگزار شد.

۲۹ دی ماه به عنوان روز ملی هوای پاک نامگذاری شده و شعار امسال آن " هوای پاک، تعهد مسوولان، مشارکت مردم " است.

آلودگی هوا یکی از چالش‌های اساسی کلانشهر اصفهان و شهرهای صنعتی اطراف آن است که کارشناسان تاکید دارند برای برون‌رفت از وضع موجود باید تدابیر اصولی اندیشید و برنامه‌های عملیاتی و راهکارهایی بر اساس تحقیقات علمی و دقیق در پیش گرفت.

هوای کلانشهر اصفهان در بیشتر روزهای دی ماه امسال در وضعیت ناسالم قرار داشت و روزهای دهم و یازدهم دی بمنظور حفظ سلامت عمومی و کاهش تماس با آلاینده ها تعطیل شد.

اصفهان حدود ۲ میلیون نفر جمعیت دارد و بطور میانگین روزانه ۹۰۰ هزار دستگاه خودرو در آن، تردد می‌کند؛ این خطه آلوده ترین کلانشهر کشور است.

ویروس کرونا از اسفند سال گذشته در کشورمان شیوع یافت و تاکنون حدود یک میلیون و ۳۳۰ هزار نفر در کشور به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شدند و بیش از ۵۶ هزار نفر بر اثر آن جان باختند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها