۲۹ دی ۱۳۹۹،‏ ۱۲:۵۰
کد خبرنگار: 2457
کد خبر: 84189117
۰ نفر

برچسب‌ها

وزیر دفاع ترکیه وارد بغداد شد

بغداد – ایرنا- وزیر دفاع ترکیه ظهر امروز (دوشنبه) برای دیدار با مقامات بلندپایه عراقی وارد بغداد شد.

به گزارش ایرنا به نقل از رسانه های عراقی، «خلوصی آکار» وزیر دفاع ترکیه امروز وارد فرودگاه بین المللی بغداد شد.
«یشار گولر» رئیس ستاد ارتش ترکیه نیز وزیر دفاع این کشور را در این سفر دو روزه همراهی می کند.
به نوشته رسانه های عراقی، وزیر دفاع ترکیه قرار است با نخست وزیر عراق دیدار و گفت وگو کند.
برپایه این گزارش، وزیر دفاع ترکیه همچنین قرار است با سفر به اقلیم کردستان عراق به طور جداگانه با رئیس و نخست وزیر دولت محلی این اقلیم دیدار و گفت وگو کند.

رسانه های ترکیه نیز با انتشار خبر این سفر نوشتند که وزیر دفاع ترکیه علاوه بر الکاظمی، با «برهم صالح» رئیس جمهور و «جمعه عناد سعدون» همتای عراقی خود نیز دیدار خواهد کرد و محور این دیدارها نیز "مبارزه با تروریسم و تقویت همکاری" است.
وزیر دفاع عراق هفتم دیماه جاری در سفر به آنکارا با همتای ترکیه ای خود دیدار و گفت وگو کرده بود.
سفر وزیر دفاع عراق به ترکیه درست یک ماه بعد از سفر «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر عراق به آنکارا و دیدارش با رئیس جمهور ترکیه انجام می شود.
نخست وزیر عراق ۲۸ آذرماه گذشته در صدر هیاتی بلندپایه با سفر به آنکارا، درباره چند پرونده مهم دوجانبه از جمله پرونده امنیتی و "نفوذ تروریستها از مرزها و عملیات نظامی مرتبط با آن" با مقامات ترکیه رایزنی و به توافق ها و تفاهم هایی در این زمینه دست یافت.
سه پرونده امنیت مرزی و مبارزه با تروریسم، توسعه و گسترش روابط اقتصادی و تبادل انرژی و نیز حضور نظامی ترکیه در شمال عراق درسایه برخی اتهامات محافل داخلی عراق به ترکیه مبنی برطمع ورزی به خاک شمال عراق، بیش از سایر پرونده ها مورد تاکید نخست وزیر عراق و «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در  کنفرانس مطبوعاتی مشترک آنها در آنکارا قرار گرفت.
نخست وزیر عراق درباره امنیت مرزی و تروریسم گفت که که کشورش اجازه استفاده از خاک خود برای تهدید همسایگانش را نخواهد داد.
وی افزود: موضع عراق درخصوص رد هرگونه اقدامات خصمانه علیه ترکیه از سوی گروه های تروریستی واضح است.
رئیس جمهوری ترکیه نیز به نوبه خود گفت: ما روابط دوجانبه را بررسی کردیم و در کنار عراق در مقابله با گروه های تروریستی می ایستیم. ما به توان دولت عراق برای مقابله با چالش ها و برقراری امنیت، ثبات و عدالت اعتقاد راسخ داریم و از جنگ عراق علیه تروریسم حمایت می کنیم.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 3 =