سه سایت موزه باستان شناسی در استان قزوین ایجاد می‌شود

قزوین - ایرنا - مدیرکل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع دستی استان قزوین گفت: سه سایت موزه باستان شناسی به ترتیب در دولتخانه صفوی قزوین، قلعه حسن صباح الموت و محوطه های پیش از تاریخ سگزآباد ایجاد خواهد شد.

علیرضا خزائلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اعلام این خبر اظهار داشت: احداث سایت موزه دولتخانه صفوی با استفاده از بخشی از اعتبارات سفر معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان برنامه و بودجه که برای ساماندهی این مجموعه باشکوه تاریخی در نظر گرفته شده انجام خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین افزود: برای ایجاد سایت موزه باستان شناسی در الموت نیز پیگیر اختصاص فضای مناسبی در روستای گازرخان متعلق به یکی دستگاه های اجرایی هستیم و امیدواریم به زودی این مهم در نشست های شورای برنامه ریزی و توسعه استان به ثمر بنشیند و در این منطقه تاریخی و پرجاذبه نیز صاحب یک موزه فاخر باستان شناسی باشیم.

وی اظهار داشت: ایجاد سایت موزه در محوطه های پیش از تاریخ سگزآباد نیز با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی دنبال و پیگیری می شود و یک سرمایه گذار در این زمینه اعلام آمادگی کرده و در حال پیشبرد مقدمات اجرای این پروژه هستیم.

این مسوول گفت: تداوم کاوش ها و فعالیت های باستان شناسی در مکان های یاد شده و همچنین مناطقی مانند خله کوه تاکستان، غار قلعه کرد آوج و قلعه سمیران طارم سفلی در دستور کار است که البته فعلا به دلیل شیوع کرونا موقتا تعطیل شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان قزوین اظهار داشت: تداوم کاوش ها و ساماندهی محوطه پیش از تاریخ خله کوه تاکستان نیز در دستور کار قرار دارد و اعتبارات لازم در این خصوص از سوی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تخصیص می یابد.

وی با بیان اینکه یافته های باستان شناسی حاکی از تمدن ۶ تا ۹ هزار ساله (مربوط به عصر آهن) در دشت قزوین است،افزود: کشف دندان انسان نئاندرتال در غار قلعه کرد نیز نشان دهنده سابقه ۱۰۰ هزار ساله سکونت انسان ها در منطقه را دارد و این ها نشان دهنده اهمیت فعالیت های باستان شناسی در استان قزوین هستند.

خزائلی اظهار داشت: ایجاد سایت موزه های باستان شناسی ضمن معرفی جایگاه ویژه قزوین در این حوزه، به رونق گردشگری این استان نیز کمک خواهد کرد.

 تاکنون بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ محوطه و بنای تاریخی در استان قزوین مورد شناسایی قرار گرفته که بیش از نیمی از آنها در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

بیش از هزار و ۲۰۰ مورد از محوطه و بنای تاریخی استان قزوین تاکنون در فهرست آثار ملی ثبت شده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

سرخط اخبار استان‌ها